Yaz aylarında ısınan laptoplara çözüm

İyi sosyaller, bugün değineceğim konu yaz aylarında ısınan Gaming laptoplarını Turbo moddan çıkartıp serin ve ısınmadan dolayı frekans düşürmesini engelleyerek oluşan takılmaların çözümünü göstereceğim. Bu yöntemi bilenler olabilir fakat benim gibi yeni öğrenenler için anlatacağım. Bende Valorant gibi işlemci bazlı bir oyunda FPS kaybı olmadı.

işlemcim: i5-11400h 2.70GHz Turbo: 4.50GHz
Deneylerde kullandığım programlar:
1- CPU-Z
2- HWMonitor
3- ThrottleStop

Deneyde aldığım notları paylaşmak istiyorum:
1.denememde Turbo mod açık şekilde normalde oyunda 4.5GHz çalışması gereken işlemcim 98.0°c (stress testte) ye ulaştığı için frekans kısıp 3.60GHz de 144 FPS (V-Sync açık) aldım. Laptop elimi yakıyordu. Minimum 57°c oldu.

2.denememde ThrottleStop programı ile 3.00 GHz'e sabitleyip denedim ve en fazla 82.0°c (stress testte) e ulaştım. 144 FPS (V-Sync açık) aldım. Laptop elimi çok acıtmadı.

3.denememde ise işlemcimin normal alması gereken yani Turbo mod kapalı şekilde test ettiğimde ise 2.70GHz çalışmada 79.0 °c (stress testte) e ulaştım. 144 FPS (V-Sync açık) aldım. Laptop elimi çok yakmadı. Boştayken fanın döndüşünü bile duymadım çok yavaştı. Minimum 50°c oldu.

Not: Tüm testler CPU-Z stress test programında 5 dakika olacak şekilde test edilmiştir. İzmirdeyim dış sıcaklığı bilmiyorum fakat herhangi bir oda soğutma gereci kullanmıyorum.

Değerleri paylaştım ve şimdi nasıl yapabileceğinizi çık basit bir şekilde anlatacağım.
1.seçenek https://www.geeks3d.com/dl/get/10060 bu linkten .reg uzantılı güç seçeneklerine işlemci performansı arttırma modu eklemek için kullanılan bir ayarı kurun. Ardından gelişmiş güç seçeneklerine girip işlemci güç yönetiminin içindeki işlemci performans arttırma modlarını devre dışı bırakın artık işlemcinizturbo moddan çıkarıldı eğer eski haline döndürmek için etkin edebilirsiniz.

2.seçenek ThrottleStop programını kullanarak Turbo modu kapat seçeneğinden kapatabilir ve istediğiniz GHz'e ayarlayabilir kendinizde test edebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Undervolt o kadar hoş bir şey ki sistem işlemci bazlı bir oyunda iken 70-75 dereceleri görüyor ve fanı yarı modda çalıştırmam yetiyor. Aynı zamanda da ses kirliliğini azaltıyor da.

1-termal bakım.
2-laptopun altı hava alması için yükseltici.
3-bütçe var ise kaliteli bir fan.
3-Turbo mod veya Turbo Boost özelliğini kapatma.

Geri
Yukarı