Çözüldü Yazılan ceza ödenmezse ne olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Birisiokadar

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Pederin arabasıyla çevirmeye girdiğimde sigorta olmadığı ortaya çıktı. Sigorta haricinde kendim de ceza yedim aynı gün. Yani aracın üzerine ve benim üzerime cezalar var. Neredeyse 1 yıl olacak ve hala ödemedim hiçbirini. Aydan aya zamlanıyormuş ceza vs. ama bu iş nereye kadar devam ediyor? Araç plakasına olan ceza ve benim üzerime olan cezaların sonucu ne olur? Bilenler yanıtlarsa sevinirim.

Ekleme: Motor almayı planlıyorum yakın zamanda. Bu noterde vs. nerede başımı ağrıtabilir? Şu anlık üzerime kayıtlı hiçbir şey yok ama ileride olduğunda sıkıntı çıkar mı?

Çözüm
Olacaklar en kısa şekilde; ödemediğiniz süre boyunca her ay %5 faiz binecektir ve bu süre boyunca aracı muayeneye sokmak ister veya satmak isterseniz satamazsınız. Sonrasında yasal olarak belirlenen sürede halen cezayı ödemezseniz devlet tarafından icra ve haciz işlemleri başlatılır. Bankanızda adınıza yatan belirli bir maaş varsa devlet bunu maaşınızdan keserek alır. Mahkeme süreci boyunca cezalar ödenmezse veya ödenmesine karar verilip halen ödenmezse hapis cezası uygulanır. Tabii bu, işin en uç noktası. Yapmanız gereken en iyi şey daha fazla aydan aya faiz binmeden cezanızı ödemek.
Her ay faiz işler. Muayene zamanı geldiğinde ödeme yapmak zorunda kalırsınız. Belli bir süreden sonra icra işlemleri dahi başlatılabilir.
Aracınızı satmayı düşünüyorsanız da yapamazsınız. Resmi olarak satmanız için herhangi bir ceza olmaması gerekiyor.

Araç muayeneye girmiyor zaten yatan birtanesiydi ama o gün mecburiyetten kullanmak zorunda kalmıştım.

Araç sahibi peder olduğu için araç üzerine olan sigorta cezası pederi sıkıntıya sokar onu anladım ama benim üzerime olan hakkında ne olur onu merak ediyorum asıl.

Olacaklar en kısa şekilde; ödemediğiniz süre boyunca her ay %5 faiz binecektir ve bu süre boyunca aracı muayeneye sokmak ister veya satmak isterseniz satamazsınız. Sonrasında yasal olarak belirlenen sürede halen cezayı ödemezseniz devlet tarafından icra ve haciz işlemleri başlatılır. Bankanızda adınıza yatan belirli bir maaş varsa devlet bunu maaşınızdan keserek alır. Mahkeme süreci boyunca cezalar ödenmezse veya ödenmesine karar verilip halen ödenmezse hapis cezası uygulanır. Tabii bu, işin en uç noktası. Yapmanız gereken en iyi şey daha fazla aydan aya faiz binmeden cezanızı ödemek.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı