Yazılılardan neden şıklar kaldırıldı?

Sen bana 1 bölüm edin ama tıp, 20 mühendislik vb. hepsinde baba dersler klasiktir. Üniversiteye giriş sınavının test olmasının sebebi 5 milyon insanın giriyor olmasıdır.
Bu yargıya nereden vardın bilmiyorum ama tıp olsun mühendislik olsun bu bölümlerin en baba dersleri klasiktir diye bir şey yok gayet test yapan üniversiteler var. Üniversitelerdeki bölümlerin sınavlarının %90'ı test %10'u klasiktir. Bir bölümde 50 öğrenci okumuyor 500 600 öğrenci var. Hocalar klasik sınav sorularını günlerce okuyup not vermekle mi uğraşacak yoksa adı üstünde bilim yuvası olan üniversitelerde araştırma ve geliştirmeler le mi uğraşsın. Sana bir çok ispat sunarım bir çok bölümden arkadaşlarım var en baba dersleri yeri geldiğinde klasik ama çoğunlukla test.

Yeni Milli Eğitim Bakanı sınavlarda şıkları kaldıracağız dedi. Dün matematik yazılısına girdim. Hoş permütasyonla kombinasyon ne kadar kolay olabilir? Neyse şıklardan giderek az çok yapabiliyordum. Dünkü sınavda şık yoktu ve sınav tabiri caizse bana girdi. Keza fizik de öyle. Harflendirme metodu falan kolay ama diğer konular da şıklarla kolay. Biyoloji sınavında şıklar olsaydı 73 değil 90 almıştım. Coğrafyadan da 90 almışım. Coğrafyam her zaman iyi. Ondan da klasik soru olduğu için az bilgi yazmışım. 10 puan kırılmış. Yarın kimya var. Sabit oran katlı oran zaten başlı başına bir saçmalık. Sanki ileride bizi işe alırken bunlardan oluşan sorular yapacaklar ve bize soracaklar. Bir konu bu kadar mı zor olur oku oku anlaşılmıyor. O da klasik olduğu için yapamayacağım şık olmadan. Allah bizden küçüklere yardım etsin. Ortaokulda sınavlara biz giriyorduk lisede sınav bize...

Aslında güzel bile oldu şıkların kalkması.

Klasik sınav çalışanın daha çok karşılığını alabildiği sınav türüdür, her soruyu sonuna kadar yapman gerekmez gidebildiğin kadar gidip puan alabilirsin hatta yanlış bir şeyler yapsan bile puan alabilirsin. Test sınavda ise şık sallayıp hak etmediğin puanı alabilirsin ya da 20 basamaklı sorunun 19. adımında hata yaptın diye 0 puan alabilirsin.

En önemlisi ise üniversite eğitiminde sadece at eğitmenliği gibi bölümlerde test sınav olur, kalburüstü her okulda en baba dersler klasik olur. Ne kadar erken alışırsanız o kadar iyi. Lise ortaokul gibi değildir öyle yata yata 80-90 alıp öğretmeninizin sözlü notuyla da 90-95 ortalama yapamazsınız.
Katılmadığım nokta şu gidebildiğin kadar gidip puan almıyorsun maalesef ya tam yapıcaksın ya da komple üstünü çiziyorlar en azından benim zamanım da öyleydi lise döneminde,
Üni 3deyim şu an soru 20 puansa yarısına geldiysen 5 puan falan veriyorlar :D

Yeni Milli Eğitim Bakanı sınavlarda şıkları kaldıracağız dedi. Dün matematik yazılısına girdim. Hoş permütasyonla kombinasyon ne kadar kolay olabilir? Neyse şıklardan giderek az çok yapabiliyordum. Dünkü sınavda şık yoktu ve sınav tabiri caizse bana girdi. Keza fizik de öyle. Harflendirme metodu falan kolay ama diğer konular da şıklarla kolay. Biyoloji sınavında şıklar olsaydı 73 değil 90 almıştım. Coğrafyadan da 90 almışım. Coğrafyam her zaman iyi. Ondan da klasik soru olduğu için az bilgi yazmışım. 10 puan kırılmış. Yarın kimya var. Sabit oran katlı oran zaten başlı başına bir saçmalık. Sanki ileride bizi işe alırken bunlardan oluşan sorular yapacaklar ve bize soracaklar. Bir konu bu kadar mı zor olur oku oku anlaşılmıyor. O da klasik olduğu için yapamayacağım şık olmadan. Allah bizden küçüklere yardım etsin. Ortaokulda sınavlara biz giriyorduk lisede sınav bize...
Bunun sebebi öğrencinin kendini özgür şekilde ifade edebilmesidir. Şıklı sınavlarda sallama söz konusu iken, klasik sınavda öğrenci düşünücek yorumlayacak, hayatla ilişkilendirecek, örnekler verecek ve açıklayacak. Aynı şekilde Türkçe'yi doğru kullanmış olacak. Çünkü şu an Z kuşağının en büyük sorunu kendini ifade edememesi ve Türkçe'yi düzgün konuşamaması.

Çok seviyorlarsa yks'yi klasik yapsınlar üstüne birde tyt ayt'nin yanına mülakat eklesinler.

Katılmadığım nokta şu gidebildiğin kadar gidip puan almıyorsun maalesef ya tam yapacaksın ya da komple üstünü çiziyorlar en azından benim zamanım da öyleydi lise döneminde,
Üniversite 3deyim şu an soru 20 puansa yarısına geldiysen 5 puan falan veriyorlar :D

5 puan 0 puan almaktan iyidir.

Bu yargıya nereden vardın bilmiyorum ama tıp olsun mühendislik olsun bu bölümlerin en baba dersleri klasiktir diye bir şey yok gayet test yapan üniversiteler var. Üniversitelerdeki bölümlerin sınavlarının %90'ı test %10'u klasiktir. Bir bölümde 50 öğrenci okumuyor 500 600 öğrenci var. Hocalar klasik sınav sorularını günlerce okuyup not vermekle mi uğraşacak yoksa adı üstünde bilim yuvası olan üniversitelerde araştırma ve geliştirmeler le mi uğraşsın. Sana bir çok ispat sunarım bir çok bölümden arkadaşlarım var en baba dersleri yeri geldiğinde klasik ama çoğunlukla test.
Test yapan üniler genelde kolay üniler. Benim gördüğüm kadarıyla mühendislik bölümlerinde okuyan arkadaşlarımın hepsinin sınavları yazılı. Özellikle bölümün ana derslerinin sınavları. Matematik sınavlarında bizden kanıt istendiğinde şıktan işaretlemiyoruz kanıtı. Ayrıca profesörler kendileri okumuyor ki sınav kağıtlarını. Asistanlar var. Sınav dönemi geldiğinde asistanlar 1-2 haftalarını kağıt okumaya ayırıyor, sonra dönüyorlar normale.

Geri
Yukarı