Yazılım Geliştirme Bölümü ve Yazılım Mühendisliği bölümü arasındaki farklar nelerdir?

PacDiss

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,
Yazılım Geliştirme Bölümü ile Yazılım Mühendisliği bölümü arasındaki farklar nelerdir?
YT' da video izledim, ikisinin de yaptığı işe bakılırsa aynı ancak mesela iş okumaya gelince çok büyük farklar var, mesela aynı üniversitenin geliştirme bölümü 110 binden öğrenci alırken mühendislik bölümü 38 binden öğrenci almış en son.
Bilgili bir kardeşim ilgilenirse sevinirim.

Merhabalar,
Yazılım geliştirme bölümü ile yazılım mühendisliği bölümü arasındaki farklar nelerdir?
Yt'da video izledim, ikisinin de yaptığı işe bakılırsa aynı ancak mesela iş okumaya gelince çok büyük farklar var, mesela aynı üniversitenin geliştirme bölümü 110 binden öğrenci alırken mühendislik bölümü 38 binden öğrenci almış en son.
Bilgili bir kardeşim ilgilenirse sevinirim.

Tam bilgim yok. Tahminimce, okulu bitirince mühendis diploması alacaksın. En büyük artısı budur büyük ihtimalle.

Bildiğim kadarıyla yazılım geliştirme bölümü mezunu kişi halihazırda var olan kodlama dilleri ile çeşitli programlar geliştirir. Yazılım mühendisi direkt olarak o dillerin temeline bakar. Yani yazılım geliştirici örneğin C++ dili ile bir Wi-Fi tarayıcı program yazarken, yazılım mühendisi birisi C++'ın oluşturulmasında yer alır. Amacın IT, siber güvenlik gibi alanlarda ve kurumsal firmalarda çalışmak ise şu an bilgisayar mühendisliği bu alanda en rahatı.

Bildiğim kadarıyla yazılım geliştirme bölümü mezunu kişi halihazırda var olan kodlama dilleri ile çeşitli programlar geliştirir. Yazılım mühendisi direkt olarak o dillerin temeline bakar. Yani yazılım geliştirici örneğin C++ dili ile bir Wi-Fi tarayıcı program yazarken, yazılım mühendisi birisi C++'ın oluşturulmasında yer alır. Amacın IT, siber güvenlik gibi alanlarda ve kurumsal firmalarda çalışmak ise şu an bilgisayar mühendisliği bu alanda en rahatı.
Şuan ileri için pek bir amacım yok işsiz kalmayayım yeter yani.
Tam bilgim yok. Tahminimce, okulu bitirince mühendis diploması alacaksın. En büyük artısı budur büyük ihtimalle.
Bu doğru mudur acaba, doğruysa çok iyi de.

Yazılım mühendisliği yazılım dilleri geliştirir. Yazılım geliştirici daha çok geliştirilen dillerde bir şeyler yapar. Kısacası yazılım mühendisliği iki işinde eğitimini alır.

Hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ederim bir sorum daha olacak.
Yazılım Mühendisliğini İngilzce okumak şart mı, yani zaten yazılım dilleri üzerinden yürüyeceğiz yazılım dilleri uluslararası değil mi benim bildiğim, yani ne gibi avantaj veya dezavantajları olur acaba?

Hocam ilgilendiğiniz için teşekkür ederim bir sorum daha olacak.
Yazılım mühendisliğini ingilzce okumak şart mı, yani zaten yazılım dilleri üzerinden yürüyeceğiz yazılım dilleri uluslararası değil mi benim bildiğim, yani ne gibi avantaj veya dezavantajları olur acaba?

İngilizce okumak şart değil boğaziçin de bile verilen İngilizce belli arkadaşlarımdan biliyorum. Ama ingilizcenin iyi olması önemli.

Yazılım mühendisliği yazılım dilleri geliştirir. Yazılım geliştirici daha çok geliştirilen dillerde bir şeyler yapar. Kısacası yazılım mühendisliği iki işinde eğitimini alır.
Yazilim muhendislerinin programlama dili gelistirdigini nereden ortaya attiniz acaba? Programlama dili gelistirmek icin muhendis olmaniza gerek yok, ve soruya cevap olarak internette soyle bir sey buldum:
Onemli kisimlar:
Screenshot_20220122_213635.png

Screenshot_20220122_213657.png

Not: "raylar uzerinde yakut" diye bir sey yok, kastettikleri Ruby programlama dilindeki Rails frameworku, yani "Ruby on Rails"

Geri
Yukarı