Yazılım için 10.000 TL laptop önerisi

Bütçe
10000

Emir Erenoğlu

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba, yazılım dünyasına giriş yapıyorum, bir yerden başlamak için yeni bir laptop almaya karar verdim. Bütçe en fazla 10.000 TL.

Beklentilerim:
- Hafif ve ince olmalı. Tasarıma önem veriyorum.
- Mümkün mertebe uzun ömürlü olmalı.
- Batarya gün ortasında bitmemeli.

Sadece yazılım ve günlük işler (film, dizi, e-posta) için kullanacağım, oyun oynamıyorum.

Ülke şartlarına göre bu bütçeyle ne kadar beklentim karşılanır bilmiyorum, ama şansımızı deneyelim :D

MSI Modern 15 serisine göz atın hocam. Hem i5 hem R5 modeller işinizi görecektir. 15.6" olmasına rağmen 1.6 kg ağırlık gayet iyi. RAM'in 16 GB olması kısa vadede şart gibi bir şey. 13 ve 14" olan modellerde 16 GB RAM opsiyonu pek bu bütçe içinde kalmıyor, bahsettiğim modelde çift RAM slotu var, 8 GB alınsa bile upgrade edilebilir.

Geçen sene bu zamanlar bir arkadaşıma Modern 14 modeli aldırmıştım, malzeme kalitesiyle, ağırlığı ve piliyle tam premium ultrabooklara göz kırpan ama F/P olan modeller MSI Modern serisi. Tek kusurları diğer özelliklerin yanında bir tık zayıf kalan hoparlör ve touchpadleri.

Yazılım demek evde oturup tüm gün kod düşünmek demek. Niye laptop alınır çözemedim. Hani yolda ,otobüste te kullanamazsın tinerciler önünü keser. UNREAL ENGINE bir oyun motoru Onla başlamanı öneririm. Kendi blueprint kod sistemi de var. Zaten sen başlangıçtasın. 2-3 sene takıl Sonra C++ a geç. İçinden geliyorsa oyun yap ama yazılım kısmını yap. Masaüstü Bilgisayarda performans var. Laptop olarak 10.000 TL de performans zordur. Tam size göre Nasıl fikir?

Merhaba, yazılım dünyasına giriş yapıyorum, bir yerden başlamak için yeni bir laptop almaya karar verdim. Bütçe en fazla 10.000 TL.

Beklentilerim:
- Hafif ve ince olmalı. Tasarıma önem veriyorum.
- Mümkün mertebe uzun ömürlü olmalı.
- Batarya gün ortasında bitmemeli.

Sadece yazılım ve günlük işler (film, dizi, e-posta) için kullanacağım, oyun oynamıyorum.

Ülke şartlarına göre bu bütçeyle ne kadar beklentim karşılanır bilmiyorum, ama şansımızı deneyelim :D

RAM 16 olsun depolama düşük olsun diyorsan bu ürünü:
RAM 8 olsun depolamam orta halli olsun istiyorsan bu ürünü:
Tercih edebilirsin.
Lenovo V15 serisini tavsiye ederim. Dell Vostro serisini hiç kullanmadım, bir fikrim yok. Onu da araştırmanızı öneririm.
Ayrıca uygun RAM alıp uğraşmaktansa düşük depolamaya sahip olanı alırsanız sonradan depolamayı büyütmeniz rahat olur.

Yazılım demek evde oturup tüm gün kod düşünmek demek.

Bu bilgiyi kim verdiyse çok yanlış bir düşünceye sahipmiş.
Bir işi sevmek ve o işi keyifli hale getirmek sizin elinizde olan bir durum.
Bu arkadaş belki bir mekana gidip işini yapmak istiyor, yazlık tarzı bir yeri olduğu için veya memleketine götürmek için taşınabilir bir ürün almak istiyordur. Kendisi zaten kararı vermişken sizin dizüstü öneri konusunda masaüstü fikirlerinizi beyan etmeniz konu sahibi arkadaşa saygısızlık olacaktır. Masaüstü fikirlerinizi duymak isteseydi "yazılım için dizüstü mü yoksa masaüstü mü?" diye sorardı.

Son düzenleme:
Yazılım demek evde oturup tüm gün kod düşünmek demek. Niye laptop alınır çözemedim. Hani yolda ,otobüste te kullanamazsın tinerciler önünü keser. UNREAL ENGINE bir oyun motoru Onla başlamanı öneririm. Kendi blueprint kod sistemi de var. Zaten sen başlangıçtasın. 2-3 sene takıl Sonra C++ a geç. İçinden geliyorsa oyun yap ama yazılım kısmını yap. Masaüstü Bilgisayarda performans var. Laptop olarak 10.000 TL de performans zordur. Tam size göre Nasıl fikir?
Yazılım için performanslı bir bilgisayara gerek yok ki. Herhangi bir bilgisayarla bile kod yazılabilir.

Konu sahibine yöneltilmiş bir soruya sizin cevap vermeniz tartışmaya sebep olacak.
Zorlar veya zorlayamaz kullanıcı sormak istemiş bizi ilgilendirmez.
Yazılım için 10k fazla bile. Ondan bütçeyi zorlamak gibi bir durum söz konusu değil. Kusura bakmayın ama arkadaş da gayet iyi demiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı