Yazılım için 10.000 TL laptop önerisi

Bütçe
10000
Bilgisayar mühendisliği okuyorum matebook d16 aldım geçen ay fazlasıyla ince fazlasıyla bataryası uzun süre gidiyor mükemmel bir ekranı var 16.1 inch işlemcisi çok güçlü oyun bilgisayarı değil ama ona rağmen çok iyi oyun da oynatıyor fiyat en son 9 k idi siddetle tavsiye ediyorum fevkalade bir cihaz kendisi çok araştırmana gerke yok ben aylarca araştırdım da buldum çünkü :)

@keremkarakaya dostum laptop lazım yazılım için web application kısmı ile ilgileniyorum. Eclipse intellij idea ile ilgilenicem Ryzen e 5300u 2.8 GHz hızı var Ryzen 5 5500u 2.1 GHz hızı var i5 1135g7 2.4 GHz hızı var hangisi daha iyi sence ?

WEB geliştireceksen öyle ama WEB geliştirme de pek yazılımla alakalı değil. Program için ortalama birşey gerekebilir.
Mart ayında 10k'ya ortalama ve bir tık üstü bilgisayar alınabilirdi fakat artık o fiyata ortalama bir bilgisayar ancak alınır. 2 senedir amd silver, apu , 8gb ram'li bilgisayarımla yazılım geliştiriyorum ve şuana kadar bir sorun yaşamadım. Ama yavaş yavaş ağrılaşma kendini hissettiriyor. Tasarım ve render işi haricinde yeterlidir diyebilirim.

Ahh enflasyon ahh.

Merhaba, yazılım dünyasına giriş yapıyorum, bir yerden başlamak için yeni bir laptop almaya karar verdim. Bütçe en fazla 10.000 TL.

Beklentilerim:
- Hafif ve ince olmalı. Tasarıma önem veriyorum.
- Mümkün mertebe uzun ömürlü olmalı.
- Batarya gün ortasında bitmemeli.

Sadece yazılım ve günlük işler (film, dizi, e-posta) için kullanacağım, oyun oynamıyorum.

Ülke şartlarına göre bu bütçeyle ne kadar beklentim karşılanır bilmiyorum, ama şansımızı deneyelim :D

Huawei Matebook serisi önerebilirim, takip ettiğim giriş seviye yazılımcılarda gördüğüm oluyor değerlendirmeleri güzel genelde dikkat etmen gereken konu ilgilendiğin alanda dahili grafiğin önemi ona göre Ryzen Vega Intel'in dahili grafiğine göre daha iyi olduğunu biliyorum yanlış hatırlamıyorsam.

Mart ayında 10k'ya ortalama ve bir tık üstü bilgisayar alınabilirdi fakat artık o fiyata ortalama bir bilgisayar ancak alınır. 2 senedir amd silver, apu , 8gb ram'li bilgisayarımla yazılım geliştiriyorum ve şuana kadar bir sorun yaşamadım. Ama yavaş yavaş ağrılaşma kendini hissettiriyor. Tasarım ve render işi haricinde yeterlidir diyebilirim.

Ahh enflasyon ahh.
Bir zamanlar 1500 liraya 5500 XT alınıyordu. Ah Tayyip ah...

Merhaba bilgilendirmeler için simdiden teşekkür ederim yeni başlayacağım bende yazılıma 0'dan hem başlangıç fiyatinda hem de 1 sene 2 sene sonra iş görmez halde olmayacak tarza PC bakıyorum bu ikisinden biri uygun mudur? Bütçe 12 bin civarı.

HP dizüstü bilgisayar, 15.6” FHD IPS, AMD Ryzen-7 5825U, 8 GB RAM, 512 GB SSD, Windows 11 Home, 68N33EA, siyah Amazon.com.tr

Fırsat: Lenovo Ideapad 5 dizüstü bilgisayar, 15.6″ FHD, AMD Ryzen 7 5700U, 16 GB RAM, 512 GB SSD, ıntegrated AMD Radeon Graphics, FreeDOS, 82LN00XATX Amazon.com.tr

O fiyata model bulunabilirmi bilmiyorum artık lakin şunu söylemek te fayda var
16 GB ram , bile yer yer yetmiyor. Okadar abartılı şeyler de kullanmıyorum aslında , bir visual studio , bir vsCode , docker falan derken bi bakıyoruz ram full kullanımda. İşlemci alırken de çok çekirdekli olması , çoklu ortamlarda iyi olur.
H serisi işlemcim var 5ghz turboyla falan lakin
fan sesi olmasın diye 2.60 3.0ghz lerde çalıştırıyoruz mecbur. Bunu düşünürsek 6-8 core 12-16 thread vb almak lazım.

Huawei alırken şuna dikkat edin. Bir arkadaşıma d16 almıştık sanırsam ama ramler lehimli olduğu için arttırma yapılamıyor du.Kontrol etmek lazım ileride problem olmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı