Yazılım için 7000 TL laptop önerisi

lengthok

Hectopat
Makaleler
5
Arkadaşlar kız arkadaşım için laptop bakıyorum. Kendisi bilgisayar programcılığı okuyor. Bana sql, Visual, Adobe, brackets gibi programları kullandığını söyledi. Bu istekler doğrultusunda laptop arıyorum. Bütçe 7000 ₺.

Ek olarak bu programlar için 16 GB RAM olması gerekli midir? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MacBook Air veya Lenovo Thinkpad Serisine bakabilirsiniz. Bence Thinkpad+Linux güzel bir kombinasyon olur bunun için.

Arkadaşlar kız arkadaşım için laptop bakıyorum. Kendisi bilgisayar programcılığı okuyor. Bana sql, Visual, Adobe, brackets gibi programları kullandığını söyledi. Bu istekler doğrultusunda laptop arıyorum. Bütçe 7000 ₺.

Ek olarak bu programlar için 16 GB RAM olması gerekli midir? Cevaplarsanız sevinirim.
Hocam bulursanız buraya yazarsanız sevinirim.Ve 16gb ram olması her zaman daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.Hafıza olarak en yüksek seçimleri yapmaya özen gösterin tanıdığım bir programcı 27tb kullanıyor.Ssd seçerseniz hız olarak size daha faydası olacaktır.

MacBook Air veya Lenovo Thinkpad Serisine bakabilirsiniz. Bence Thinkpad+Linux güzel bir kombinasyon olur bunun için.
Linux kullanabileceğini sanmıyorum.
Hocam bulursanız buraya yazarsanız sevinirim. Ve 16 GB RAM olması her zaman daha iyi olacaktır diye düşünüyorum. Hafıza olarak en yüksek seçimleri yapmaya özen gösterin tanıdığım bir programcı 27TB kullanıyor. SSD seçerseniz hız olarak size daha faydası olacaktır.

Okulda kullanacakmış. 27 TB SSD falan hayal yani.

Bir yazılımcının disk kapasitesi ile çok da işi olmaması lazım. Kaynak kodlarının en babası bile 500-600 MB oluyor. Büyük veri ile çalışanlar genelde bulut tabanlı sistemler kullanıyor.
Eğer Visual'dan kastınız; Visual Studio ise Windows şart gibi. MacBook üzerine de Windows kurulabiliyor ancak Mac alıp içerisinde çoğunlukla Windows kullanmak birazcık garip kaçar.
Dell, HP veya Lenovo'nun Ultrabook veya Workstation serisi bilgisayarlarına bakabilirsiniz.

Bir yazılımcının disk kapasitesi ile çok da işi olmaması lazım. Kaynak kodlarının en babası bile 500-600 MB oluyor. Büyük veri ile çalışanlar genelde bulut tabanlı sistemler kullanıyor.
Eğer Visual'dan kastınız; Visual Studio ise Windows şart gibi. MacBook üzerine de Windows kurulabiliyor ancak Mac alıp içerisinde çoğunlukla Windows kullanmak birazcık garip kaçar.
Dell, HP veya Lenovo'nun Ultrabook veya Workstation serisi bilgisayarlarına bakabilirsiniz.
Abra A5 V15.5 15,6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook bu iş görür mü?

@lengthok "İş görme" olarak bakarsak tabi ki iş görür. Ancak uzun pil ömrü, hafif ve zarif olması gibi şeylerden vazgeçmiş olursunuz.
Eğer oyun oynamak gibi amaç yoksa 16 GB RAM'li 8. nesil veya üstü i5 işlemcili bir Ultrabook daha uygun olacaktır.

@lengthok "İş görme" olarak bakarsak tabi ki iş görür. Ancak uzun pil ömrü, hafif ve zarif olması gibi şeylerden vazgeçmiş olursunuz.
Eğer oyun oynamak gibi amaç yoksa 16 GB RAM'li 8. nesil veya üstü i5 işlemcili bir Ultrabook daha uygun olacaktır.
Oyun oynamaz diye düşünüyorum. Tavsiyeniz yok mu ultrabook olarak?

Fiyatlar çok dalgalandığı için son 5-6 aydır piyasayı takip edemedim. HP, Dell ve Lenovo Ultrabook konusunda iyi markalar. Bazı diğer markaların da güzel bazı modelleri var. Ancak benim şahsi görüşüm Ultrabook olarak Asus'a bulaşmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı