Yazılım için APU sistem vs ekran kartlı sistem

Bütçe
Güncel 3000 TL, Maksimum 4500 TL

AlicanCopur

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba, Technopat ailesine yeni katıldım.
Öğrenciyim ve aynı zamanda yazılım işinden harçlığımı çıkaracak kadar para kazanıyorum. Ancak elimdeki laptop (Sony VGN-NS31mt) çok eski bir emektar olduğundan ve güncel yazılım programlarını kaldırmadığından bir masaüstü bilgisayar almaya karar verdim.

Öncelikli işim yazılım olacak, nadiren de olsa arada kaçamak yapıp oyun oynamak zevkli olur. İlk etapta monitör almayabilirim, elimde laptopumda ikinci ekran olarak kullandığım 17" bir monitör var. Kasayı aldıktan sonra geçici olarak bunu kullanabilirim.

Gelelim bütçe kısmına. Elimde şu an 3000 TL var ve her ay ortalama ~600-700 TL ekliyorum. Birkaç ay beklersem çok daha iyi bir sistem alabileceğimin farkındayım ancak elimdeki laptop neredeyse iş görmez oldu. Çok bekleyebileceğimi düşünmüyorum.

Bu nedenle GameGaraj'daki şu sistemi inceledim. B450MH anakart, 2x8 GB RAM ve ek 1 TB HDD eklenince fiyat 3650 TL oluyor. İşlemci Ryzen 5 3400G olduğundan örneğin 1 yıl sonra 1660 Super gibi bir ekran kartı alabileceğimi düşünüyorum. Düşünceleriniz nedir, 3600 TL - 4000 TL bandına APU sistem mantıklı mıdır yoksa ekran kartlı sistem alınır mı? (Maksimum çıkabileceğim bütçe 4500 TL olabilir.)

Son düzenleme:
AMD yakında AM5 sokete geçecek ondan dolayı. Ryzen 3.nesil veya Intel 10. nesil bakabilirsiniz.
İntel 10.nesili düşündüm fakat üstüne bir de ekran kartı almaya çalışsam bütçeyi iyice aşıyor. Ryzen 3.nesil olarak ilk başta gösterdiğim örnek sistem var ve içinde 2gb apu ekran kartı var. 4.nesil apu işlemcileri düşündüm fakat gereksiz pahalı geldi, Ryzen 5 3400G ile Ryzen 3 4350G ve Ryzen 5 4650G arasında parasını hak edecek kadar fark yok. Ryzen 7 4750G alana kadar da ekran kartlı sistem alınır zaten.

Ayrıca sormak istediğim sorular şunlar:

1- Konuda verdiğim linkteki sistem için B450 anakart şart mı yoksa A320 alınabilir mi? En nihayetinde her ikisi de Ryzen 4.nesile kadar destekleyecek. (Overclock farkını biliyorum, overclock yapmayacağım.)

2-Netac ve Crucial markalarından hangi SSD daha iyidir?

3-SSD'lerin bir anda bozulabileceğini duymuştum ve SSD + HDD olarak kullanmanın mantıklı olduğunu duymuştum. Bana 480GB veya 240GB + 1TB farketmez ancak 480GB SSD mi yoksa 240GB SSD + 1TB HDD mi almalıyım güvenlik için?

Son düzenleme:
İntel 10700 civarı işlemci alsanız yükseltmenize gerek olacağını sanmıyorum zaten. İçerisinde grafik kartı varsa her türlü götürür yazılımlarınızı.

Yeni konular

Geri
Yukarı