Yazılım için hangi matematik konuları öğrenilmeli?

wristcutter

Hectopat
Merhaba benim benim yazılım öğrenip çok büyük projeler geliştirme gibi bir hayalim var. Hatta bunların içinde yapay zeka uygulamaları da var. Bunlar için bilmem gereken matematik konularını söyler misiniz? Hepsine 1 ay ayırıp yoluma öyle devam etmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne yazık ki bu şekilde işlemiyor. Seviyeniz nedir? Yaşınız kaç? Matematik öyle birkaç hafta ayırılıp uzman olunabilecek bir şey değil. Öncelikle ne seviyede gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Sonra ne kadar zaman ayıracağınızı ve hangi yollarla öğrenebileceğinizi. Tek işiniz bu ise bir ayda giriş seviyesi öğrenme şansınız var fakat iyi bir planlama yapmanızı tavsiye ederim.

Bİr işlemci toplama işleminden başka bir şey yapamaz.
  1. Çıkarma işlemi için sayıyı ters çevirip toplar
  2. Çarpma işlemi için döngü kullanır
  3. Bölme işlemi için 1. ve 2. yi kullanır
Demek istediğim, matematik konusu değil de mantığınızı nasıl verimli kullandığınız önemli. Bu da deneyim ve pratik ile olacak bir şey.

Bİr işlemci toplama işleminden başka bir şey yapamaz.
  1. Çıkarma işlemi için sayıyı ters çevirip toplar
  2. Çarpma işlemi için döngü kullanır
  3. Bölme işlemi için 1. ve 2. yi kullanır
Demek istediğim, matematik konusu değil de mantığınızı nasıl verimli kullandığınız önemli. Bu da deneyim ve pratik ile olacak bir şey.
Olay o değil hocam , ayrık matematik , olasılık ve kombinatorik gibi derslerin problemleriyle uğraşmak düşünce yeteneğini geliştirir ve bu bağlamda yazılımda yeni bir şeyler yaratmak veya kodları modifiye etmek konusunda destek sağlayacağından sadece basit aritmetik bilmek kişiyi sınırlandıracaktır.

Demek istediğim, matematik konusu değil de mantığınızın ne kadar gelişmiş olduğu, bu da deneyim ve pratik ile olacak bir şey.
En basitinden uzaya fırlatılan bir roketin birim saniyede harcadığı yakıt miktarının maksimum değerini Türev ve Diferansiyel bilmeden nasıl hesaplayabilir? Hayal gücü matematik bilmeden boş.

Merhaba benim benim yazılım öğrenip çok büyük projeler geliştirme gibi bir hayalim var. Hatta bunların içinde yapay zeka uygulamaları da var. Bunlar için bilmem gereken matematik konularını söyler misiniz? Hepsine 1 ay ayırıp yoluma öyle devam etmek istiyorum.

Matematik seviyeniz ne kadar, kaçıncı sınıfsınız, matematik ile aranız nasıl?

Bu sorulara cevap verdikten sonra ki önemli kısım, matematik seviyeniz çok iyi değilse bu konulara 1 ay vererek bitiremezsiniz. En azından çok iyi şekilde bitiremezsiniz.

Matematik öğrenmeden Yazılım çukuruna atlamak sizi sınırlı bir yazılımcı yapar.

Olay o değil hocam , ayrık matematik , olasılık ve kombinatorik gibi derslerin problemleriyle uğraşmak düşünce yeteneğini geliştirir ve bu bağlamda yazılımda yeni bir şeyler yaratmak veya kodları modifiye etmek konusunda destek sağlayacağından sadece basit aritmetik bilmek
Haklısınız, bunlar da mantığı geliştirebilir.
En basitinden uzaya fırlatılan bir roketin birim saniyede harcadığı yakıt miktarının maksimum değerini Türev ve Diferansiyel bilmeden nasıl hesaplayabilir? Hayal gücü matematik bilmeden boş.
Hayal gücü kısmına katılıyorum en önemli iki şey hayal gücü ve problem çözme yeteneği ama verdiğiniz matematiksel örnek bir matematik profesörünün işi. Roketin yazılımının yakıt kontrolü sistemi de yine mantık ve hayal gücüne bağlıdır.

Matematik öğrenmeden Yazılım çukuruna atlamak sizi sınırlı bir yazılımcı yapar.
Neyin nasıl olduğunu önemli fonksiyonları denklemleri vs. öğrenseniz yeter. Matematik sorusu çözme kabiliyeti pek de önemli değil.

Yazdıklarımı beğenmeyenler sabah kalkıp akşama kadar terminalde 3D donut döndürecek kodlarının ince hesabı ile uğraşabilirler.

Geri
Yukarı