Yazılım için kariyer planı yapmak

moon_knight

Decapat
Merhaba, bu yıl 12. sınıfa geçtim ve dil bölümündeyim, ve önüme bakıyorum da meslek olarak İngilizce konuşmak üzere bir meslek icra etmek istemediğimi fark ettim. Dilim iyi ancak asıl yapmak istediğim meslek yazılım mühendisliği, siber güvenlik üzerine bir kariyer oluşturmak istiyorum. Bu konular da yeteneğim var. 7. sınıftayken Java üzerinden oyuna plugin kodluyordum, Java'yı bayağı biliyorum tabii ki eksiklerim elbet vardır şu an da Python ve C++ üzerine odaklanmış durumdayım bunun yanında Kali Linux ile bazı şeyler deniyorum.

Bu sebepten ne yapsam bilmiyorum dil sınıfı olduğum için yazılım bölümüne giremiyorum sanırım. En kötü özel bir üniversite ye gidip orada yazılım okumak istiyorum ancak senede 70-80K'ya varan fiyatlar çok da hoşuma gitmiyor açıkçası.

Yerimde olsaydınız ne yapardınız? Nasıl bir kariyer planı çizerdiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben olsam önce Linux öğrenirdim. Dil bir şekilde öğrenilir zaten. Ve bildiğin üzere, dil öğrenmek aslında ne yapmak istediğinle alakalıdır. Programcı olmak istiyorsan hepsinden biraz ama en azından birinde uzman olursun, hacker olmak veya veri bilimi üzerinde uğraşıyorsan önce Python, oyun yazmak istiyorsan C grubu, yazılımcı olmak istiyorsan (C#, Ruby, PHP, vs.), web geliştirici olmak istiyorsan (HTML, CSS, JavaScript, vs.) gibi gibi böyle gider. Seçimini yap Neo. Kırmızı hap mı, mavi hap mı?

Ben olsam önce Linux öğrenirdim. Dil bir şekilde öğrenilir zaten. Ve bildiğin üzere, dil öğrenmek aslında ne yapmak istediğinle alakalıdır. Programcı olmak istiyorsan hepsinden biraz ama en azından birinde uzman olursun, hacker olmak veya veri bilimi üzerinde uğraşıyorsan önce Python, oyun yazmak istiyorsan C grubu, yazılımcı olmak istiyorsan (C#, Ruby, PHP, vs.), web geliştirici olmak istiyorsan (HTML, CSS, JavaScript, vs.) Gibi gibi böyle gider. Seçimini yap Neo. Kırmızı hap mı, mavi hap mı?

Guzel cevap :D dilim iyi şu an, benim de tercihim yazilimdan yana olur kesinlikle. Üniversite de bu yıl tercih yaparken de yazılım seçmek isterim ancak dil bölümünde olduğum için seçemiyorum diye biliyorum. Sayısal a gecsem hiçbir şey bilmiyorum o yüzden çok sorun olacak bu konuda çok kararsızım.

Guzel cevap :D dilim iyi şu an, benim de tercihim yazilimdan yana olur kesinlikle. Üniversite de bu yıl tercih yaparken de yazılım seçmek isterim ancak dil bölümünde olduğum için seçemiyorum diye biliyorum. Sayısal a gecsem hiçbir şey bilmiyorum o yüzden çok sorun olacak bu konuda çok kararsızım.
Bu konuda bir bilirkişiye danışmak gerek. Bilemiyorum :)

Geri
Yukarı