Kariyer planı nasıl yapılmalı?

Mehefeucn

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba abiler ablalar yaşım 16 orta halli bir Anadolu lisesinde 3. sınıf öğrencisiyim. Babam oto tamir ve oto kiralama işiyle uğraşıyor. Ticareti çok seviyorum ama arkadaşlar babam benim okumamı istiyor. Ama artık dönemi siz daha iyi biliyorsunuz bir sürü işsiz mühendisler, öğretmenler bulunmakta. Okula gitmekten bunaldım. Düşük bir öğrenci değilim. 10'u 85 11'in ilk dönemini 80 ile geçtim. TM öğrencisiyim aklımda bir bölüm yok işime yarayacak şeyler okumak istiyorum ekonomi olur işletme olur ticaret olur ya da gelecek için programlama olur ya da Almanya'ya dil okulu ile gidip Almanya'da oto tamir dükkanı açmayı düşünüyorum. Ya da geleceğin mesleklerinden birini öğrenip robotik kodlama olur yazılım olur siber güvenlik olur vb şeyler öğrenip yurt dışına çıkmayı düşünüyorum. Sermayemi soracaksanız babam ile hallederim. Durum bundan ibaret lütfen bana yardım edin. Babamdan başka akıl alacak kimsem yok ama o da işte bunları söylüyor. Lütfen bana akıl verin ama ciddi şeyler söyleyin. Fikirleriniz benim için çok önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oku.
Rızkın 10da 9'u ticarettedir eyvallah babanın düşüncesini açıkça söylüyorum.
Olur da bir gün hiç bir şeyin kalmazsa en azından elinde diploman olsun.
Bir işe ne kadar erken başlarsan o kadar iyidir ticareti seviyorsan o işin peşini bırakma yapman gereken okul ve ticareti bir arada götürmek. Şu an %30 ticarete yönelmen gerek %70 okula.

Çünkü bir gün ticarete atılacağın zaman 0 dan başlama.

Kardeşim şu hayatta yapabileceğin en önemli kariyer planlaması öncelikli olarak HER SANİYESİNİ MUTLU GEÇİRECEĞİN İŞLER YAPMAKTIR. Bunu kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum. Bir insanın başına gelebilecek en kötü şey kendini kötü kararlar vermek durumuna sokması ve bunun sonucunda geleceğini mahvetmek ve sonsuz mutsuzluk var. Sana verebileceğim ikinci tavsiye ise senin de belirttiğin gibi pozisyon açığı olan bölümler okuman bu işlere girmen. Örneğin ben İHA Teknolojisi ve Op. okuyorum. Ama asla ilgi alanım olmayan bir bölüm. Okumak çok zul geliyor lakin işsizlik kaygısı bu gibi seçenekler yapmaya zorluyor. Daha sonra da; herhangi bir yerde para kazanmayı öğren. Paranın kıymetini öğren. En önemlilerinden birisi de bundan 10-15-20 yıl sonraki hayatına dair şunu düşün: "acaba o zaman yaptığım işler bana, kendime, aileme yeteri kadar vakit ayırmama müsaade eder mi?". Babanın malına da asla güvenme. Yurt dışına da çıkmakta mantıklı bir düşünce ama vurgulamak istediğim MUTLULUK senin birinci önceliğin olsun. En son olarak da bir alanda kesinlikle mahir ol. Her zaman ikinci veya üçüncü bir ekmek kapın olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı