Yazılım İçin Sistem Tavsiyesi

Bütçe
2000

Cenk Erdem

Centipat
Öncelikle selamlar arkadaşlar. Ufak tefek yazılım işleriyle uğraşıyorum şu anda ve laptopumu sattığım için bilgisayarsız kaldım. Malûm korona sebebiyle dolar da uçtuğu için yeni bir laptop almak hayal oldu şu anda. Bu yüzden uyguna sistem toplamaya karar verdim. Kriterlerim şunlar:

-Ekran kartı olmayacak.
-Kasa maksimum 2000 2500 arası olacak.
-İlerde ekran kartı takıp rahatlıkla yükseltebileceğim bir sistem olacak
-Ucuz bir ince çerçeveli göz yormayan monitör tavsiye ederseniz sevinirim (ince çerçeve önemli).
-Parçaları 2. El de alabilirim bu yüzden fiyatı buna göre değerlendirelim.

R5 1600AF - R5 2600 - R5 2600x
Gigabyte B450M S2H
Corsair 8 GB 3000Mhz RAM
Corsair Spec Delta Kasa 550W PSU
240 GB WDA SSD

Link koymadım siz en ucuzunu araştırıp bulursunuz edit,render ve yazılım için en ideali bu toplamda 2300-2500 TL civarına denk geliyor ayrıca ileride güçlü bir ekran kartı takmanız da mümkün.
Monitör olarak 144Hz ince oyuncu monitörü mü yoksa Hz farketmeksizin tasarımı güzel ince bir monitör mü ?

APU sistem mi istiyorsun?

Oyun falan oynamayacağım için apuya da ihtiyacım yok aslında. Görüntü çıkışı olan bir anakartlı ileride ekran kartı takıp yükseltebileceğim bir sistem olması önemli benim için
R5 1600AF - R5 2600 - R5 2600x
Gigabyte B450M S2H
Corsair 8 GB 3000Mhz RAM
Corsair Spec Delta Kasa 550W PSU
240 GB WDA SSD

Link koymadım siz en ucuzunu araştırıp bulursunuz edit,render ve yazılım için en ideali bu toplamda 2300-2500 TL civarına denk geliyor ayrıca ileride güçlü bir ekran kartı takmanız da mümkün.
Monitör olarak 144Hz ince oyuncu monitörü mü yoksa Hz farketmeksizin tasarımı güzel ince bir monitör mü ?

Hz farketmez diyemem ama oyun monitörü istemiyorum tasarım önceliğimdir. Sistem için teşekkürler bu arada.

Oyun falan oynamayacağım için apuya da ihtiyacım yok aslında. Görüntü çıkışı olan bir anakartlı ileride ekran kartı takıp yükseltebileceğim bir sistem olması önemli benim için

Hz farketmez diyemem ama oyun monitörü istemiyorum tasarım önceliğimdir. Sistem için teşekkürler bu arada.
Görüntü nasıl alacaksın hocam ekran kartı olmadan Ryzen 1600'den onu anlamadım.

Aldığım bilgi doğru mu yanlış mı bilmiyorum fakat bir yerde anakartta monitör çıkışı varsa görüntü alınabileceği yazıyordu.
İşlemcide görüntü işleme yongası yani APU yoksa ekran kartı olmadan görüntü alamaz. 1600AF modelinde yok. O sorunu da 200-300 liraya HD serisi 2. el bir ekran kartı ile idare ederek kullanabilir.

Ekran kartı almak yerine üzerine 200 300 koyup apu bir işlemci alma şansım yok mu?
Apu işlemcilerin besleyebileceği ekran kartları kısıtlı. Ayrıca 1600AF kadar F/P değiller. 1600F ufak bir O.C. ile RTX2060'ı besleyebilen 6C/12T bir canavar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı