Yazılım için ücretsiz kaynaklar

oguzhansr40

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Haçker
Öncelikle selamlar. Ben yazılıma nasıl başlanır adı altında bir konu açmıştım. Ne kadar faydalı oldu bilmiyorum ama neyse. Bir fark ettiğim şey ise kişilerin kaynak konusunda zorlandığıdır. Yani hangisi daha iyi, hangisi beni daha ileri götürür diye düşünüyor. Bu alanda ben yazılı kaynakların yanında yabancı kaynakları da öneririm. Ama bunun için de dil bilmeniz gerek. Bazı kişiler bunlarla uğraşmak istemeyip hem dil öğrenip hem de yazılım öğrenmek isteyebilir. Bir kesim de yazılı kaynakları okumak istemeyip video izleyerek çalışmak isteyebilir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Bu süreçte onlara ve dil bilmeyen kişilere yardım için sizden birkaç şey isteyeceğim.

Bu alanda videolu kaynak olacak Türkçe/Yabancı kanallar, kişiler kimdir?
Bu alanda Türkçe/Yabancı yazılı kaynak nedir ve linkini atar mısınız?
Bulunan yabancı kaynakları Türkçeye çevirmek için ne yapmak gerek? (Dil bilmeyip öğrenmeye vakti olmayan kişiler için.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Web geliştiriciliği alanında Firesihp ve Web Dev Simplified kanallarını ve Mozilla dokümantasyonlarını önerebilirim. Fireship kanalı daha çok kısa videolarla teknolojileri vs. anlatıp onlarla küçük projeler oluşturuyor, ipuçları veriyor. Web Dev Simplified kanalı ise daha çok rehber tarzı videolar yapıyor.

Hakimiyet alanım web geliştiriciliği olduğu için diğer alanlarda pek bir şey takip etmiyorum ama bilgisayar programlama tarzı videolar yapan jdh adlı bir kanal var, mesela yalnızca TETRIS oynanabilen bir işletim sistemi yapıyor. Pek kaynak olarak alınamasa da ilgi çekici.

Her alanda yardım alabileceğiniz bir kaynak ise tabii ki StackOverflow.

Her zaman resmi dokumentasyona bakin. Python'un guzel bir dokumentasyonu var mesela, Nim'in de oyle. Golang'in da vardi sanirsam. C icin manpageler kullanilabilir.
Bana Python'un resmi kaynağı karışık gelmişti nedense.
İyi ki ücretsiz kaynaklar istemişim :D

Geri
Yukarı