Yazılım kursu algoritma soruları nasıl çözülür?

sidargltkn

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, birkaç gün önce yazılım kursuna sıfır bilgiyle başladım. Yeni bir ödev verdiler fakat yapamadım. Henüz kursun en başındayız. Yardımcı olursanız mutlu olurum.

Sorular:

1. Klavyeden girilen 10 sayıdan negatif olanları ekrana yazdıran programın algoritmasını yazınız.

2. 1'den girilen sayıya kadar olan çift sayıların toplamını hesaplayıp sonucu ekrana yazdıran algoritmayı yazınız.

3. Girilen pozitif bir tamsayının tam bölenlerini bulup ekrana yazdıran algoritmayı yazınız.

Örneğin 20 sayısının tam bölenleri:

1, 2, 4, 5, 10, 20

Örnek cevap:

1. Başla.
2. Gir taban.
3. Gir yukseklik.
4. Alan=taban*yukseklik/2.
5. Yaz alan.
6. Bitir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi programlama dili acaba?
Kötü bir şey mi dedim? Hangi dil merak ettim, başlangıc olarak hangi dilden başladı diye merak ettim? Bu söylediği şey çok basit bir şey.

Son düzenleme:
Bizden pseudo kod mu istiyorsun? Bunu vermek sana nasıl yardımcı olacak?

Örneğin negatif sayılar için yapman gereken şey, kullanıcıdan 10 tane girdi almak ve sıfırdan küçükse ekrana yazdırmak değilse yazdırmamak. Çift sayılar için 2'ye bölümünden kalanı sıfır olanları toplaman yeterli. Son soruda ki tam bölenleri için sayı eğer çiftse yarısı ve kendisini alırsın kalanlar için yarısına kadar olanları tek tek bölersin ve kalanları 0 olanları yazdırırsın.

Algoritmayı düşünmeyi öğrenmen için verilmiş bir ödev. Yanlış yapacaksın, yanlış yaptın diye sana kızacak değiller ya. Amaç sana analitik düşünmeyi öğretmek.

Tavsiyem ;
Problemi matematiksel denklem haline getirin.
Sonra oluşturduğunuz denklemi sırasıyla adım adım akış şemasına dökün.

Örneğin ilk probleminiz bir tamsayı Problemi
Sıfırdan küçük negatif
Sıfırdan büyük pozitif
X < 0 ise X = Negatif
X > 0 ise X = Pozitif
Denklemi ne yapmanız.
Yada oluşturmanız gereken,
Algoritmanın adımlarını daha netleştirecektir.

Kod yazmak, şiir yazmak gibidir.
Şiir yazarken;
Az kelime ile çok şey anlatılmaya çalışılır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı