Çözüldü Yazılım mühendisliği için 6000-8000 TL arası laptop

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KaiserErz

Centipat
Merhabalar, ben yazılım mühendisliği adayı bir lise son öğrencisiyim ve şu anki laptopum oldukça kötü bir durumda. Bu sebeple yenilemek istiyorum. Bunun için pek çok bloga baktım fakat benim için uygun laptopu bulamadım. Yazılım okuyan pek çok kişiden sakın Mac alma onda uyumluluk sıkıntısı olabiliyor dedi. Ben oyun oynamayı düşünmüyorum ama arada sırada oynayabilirim o yüzde ekran kartı orta veya düşük düzeyde olması kafi. Benim için en önemlisi taşınabilir boyutta ve ağırlıkta olması, tasarım olarak güzel durması da ayrı bir önemli. Şimdiden yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhabalar, yazılım mühendisliği öğrencisiyseniz alacağınız bilgisayarın çok ağır olmaması ve uzun sürelerde şarjının dayanması gerekiyor. Mobil uygulama sektörüne yönelmeyecekseniz veya emülatör çalıştırma gibi bir niyetiniz de yoksa ekran kartının çok üst düzey olmasına da gerek yok.

Emülatörler; işlemcinizin de ekran kartınızın da RAM'inizin de bir kısmını kullanırlar. MacBook almanızı tavsiye ederdim zira kod yazmak için biçilmiş kaftan. Şöyle de bir artısı var, eğer iOS platformuna uygulama geliştirmek gibi bir niyetiniz oluşursa sadece Mac'lerde yapılabiliyor bu. XCode kullanılarak geliştirildiği için ve bu XCode sadece MacBook'larda olduğu için Windows PC'ler ile iOS için uygulama geliştiremezsiniz. Zira XCode Mac'in her zaman en son sürümünü istiyor. Hackintosh'u da denemiştim zamanında. Sürekli güncel sürüm istediği için de birtakım problemlere yol açabiliyor.
Sadece oyunların büyük bir kısmına elveda demeniz gerekiyor.

Aşağıya bir liste bıraktım. Bu listedeki bilgisayarları kontrol edebilirsiniz. Hepsi yazılım için biçilmiş kaftandır. Umarım sizin için faydalı olur. Şimdiden bu yolunuzda başarılar dilerim.

Dizüstü bilgisayar adı:Saat/Dakika:Başlangıç fiyatı:
Lenovo Thinkpad T48017:19$863
Dell XPS 13 9360 (8. Nesil)15:14$799
Hp Envy x2 (Qualcomm)14:22$999
Lenovo Yoga C63012:14$759
Hp Spectre x360 (13 inç,2019)12:07$1,349
Dell XPS 13 937011:59$999
Apple 15 inç MacBook Pro11:57$2,229
Dell XPS 1511:53$1,049
Lenovo ThinkPad T480s11:29$1,142
Peki nereden almamı önerirsin ?

İkinci el satış yapan sitelere bakabilirsin. Belki yasaktır tam olarak bilmiyorum fakat anladın dediğim siteyi hani sarı logolu ve siyah yazılı olan :D. Yaşadığın şehirdeki bilgisayarcılara da bakabilirsin fakat onlar fiyatları uçurabiliyorlar. İnternetten araştırarak git fiyatları. Ona göre de pazarlığını yaparsın. Şunu da atlamayayım. Sana ne kadar depolama lazım ona da dikkat et. Zira belli bir sürümden sonra Mac'lerin SSD tipleri değişti ve istediğin gibi 2.5" alıp değiştireyim falan diyemiyorsun maalesef. Çok uçuk fiyatlara alıyorsun. 128 GB SSD'li bir tane almak istersen de arşivlerin varsa fotoğraf vs. bir tane harici diski kullanabilirsin. Çok büyük bir eksiklik değil tabii.

Mac'i alacağın zaman ilk yapacağın şey seri numarasını taratmak olsun. Şu linkten taratabilirsin:

Taramayla birlikte garantisini vs. tüm bilgileri görebilirsin.

- Batarya durumunu kontrol et. Kaç kez dolum yapıldığının verileri Mac'in ayarlarında gözüküyor zaten oraya bak. Kaç saat gidiyor şarjı ona da dikkat etmeni öneririm.
- Trackpad düzgün çalışıyor mu? Sağ tıklama ve çoklu-dokunuş (multi-touch) hareketleri çalışıyor mu?

* Dokunarak tıklama
* Tek parmakla tıklama
* Sağ tıklama (alternatif tuşla ya da çift parmakla)
* 2,3 ve 4 parmakla sürükleme

- Ekranda ölü piksel var mı diye kontrol et.

İkinci el satış yapan sitelere bakabilirsin. Belki yasaktır tam olarak bilmiyorum fakat anladın dediğim siteyi hani sarı logolu ve siyah yazılı olan :D. Yaşadığın şehirdeki bilgisayarcılara da bakabilirsin fakat onlar fiyatları uçurabiliyorlar. İnternetten araştırarak git fiyatları. Ona göre de pazarlığını yaparsın. Şunu da atlamayayım. Sana ne kadar depolama lazım ona da dikkat et. Zira belli bir sürümden sonra Mac'lerin SSD tipleri değişti ve istediğin gibi 2.5" alıp değiştireyim falan diyemiyorsun maalesef. Çok uçuk fiyatlara alıyorsun. 128 GB SSD'li bir tane almak istersen de arşivlerin varsa fotoğraf vs. bir tane harici diski kullanabilirsin. Çok büyük bir eksiklik değil tabii.

Mac'i alacağın zaman ilk yapacağın şey seri numarasını taratmak olsun. Şu linkten taratabilirsin:

Taramayla birlikte garantisini vs. tüm bilgileri görebilirsin.

- Batarya durumunu kontrol et. Kaç kez dolum yapıldığının verileri Mac'in ayarlarında gözüküyor zaten oraya bak. Kaç saat gidiyor şarjı ona da dikkat etmeni öneririm.
- Trackpad düzgün çalışıyor mu? Sağ tıklama ve çoklu-dokunuş (multi-touch) hareketleri çalışıyor mu?

* Dokunarak tıklama
* Tek parmakla tıklama
* Sağ tıklama (alternatif tuşla ya da çift parmakla)
* 2,3 ve 4 parmakla sürükleme

- Ekranda ölü piksel var mı diye kontrol et.

Tüm önerilerin işime çok yaradı Allah razı olsun. Bu arada anladım siteyi 😀

Merhabalar, ben yazılım mühendisliği adayı bir lise son öğrencisiyim ve şu anki laptopum oldukça kötü bir durumda. Bu sebeple yenilemek istiyorum. Bunun için pek çok bloga baktım fakat benim için uygun laptopu bulamadım. Yazılım okuyan pek çok kişiden sakın Mac alma onda uyumluluk sıkıntısı olabiliyor dedi. Ben oyun oynamayı düşünmüyorum ama arada sırada oynayabilirim o yüzde ekran kartı orta veya düşük düzeyde olması kafi. Benim için en önemlisi taşınabilir boyutta ve ağırlıkta olması, tasarım olarak güzel durması da ayrı bir önemli. Şimdiden yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim.
Senin için işlemci önemli olduğu için öneririm
O pahalı gelirse

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı