Yazılım Mühendisliği için hangi Lise?

Açık konuşacağım. Daha lise sınavında 360 alan birisi üniversite sınavında daha kötü alır bence. O sıralama ile de mühendislik okunmaz. Okursun da mühendis sıfatını hak etmezsin.
Bu yüzden oturup çalışıyoruz. Daha güzel sıralama ile daha güzel yerlere girip hak ediyoruz.

360 puanla liseye giden arkadaşım elektrik-elektronik mühendisliği okuyor şu an. Ne alakası var? Çalışamadı belki arkadaş bu sene zaten herkes için zor bir sene. Lise önemli fakat hayati önemde değil. Meslek lisesi çıkışlı olup iyi üniversite kazanan insanlar var. Artık insanların moralini bozmayın. Sizin gibi tipler bitmiyor.
Yazınızı tekrar okudum aslında doğru söylemişsiniz ama üslubunuzu beğenemedim.Siz baya iyi bir yerde okuyorsunuz veya okudunuz sanırsam.

Son düzenleme:
Ne alakası var?
Liseyi de herkes okuyabiliyor. Olay kalitesi.
Şöyle alakası var. Sınava giriliyor. Neredeyse kimse bilmez ama 100 puanı sistem verir. Yanlış yapınca negatife düşmemen için. Yani sınav aslında 400 puan üzerinden. Okuldan da en kötü 30 puan geliyor.
Şimdi bu kardeşimiz liseyi bitirecek. Liseden mezun olması için en kötü 50 ortalama yapmış olması gerekiyor. Liseyi bitirenler bilir, 50 ortalama ile mezun olmak hiç de zor değildir. Bu kardeşimiz lisede gördüğü her 2 sorudan 1'ini doğru cevaplayıp mezun olabiliyor. Aynı performansı üniversite sınavında sergileyince ne oluyor biliyor musun? 100 puan cepteydi. 400 puandan 200 puan aldı. 30 puan da okuldan geldi. 330 puan ile 137 bin sıralama yaptı. Diploma puanını 50 saydım. Ki hepimiz biliyoruz en kötü 65 olacağını. Bu da yaklaşık 10 puan ekler. 340 puan ile 123 bin sıralama yapılabiliyor. Sınava 2,5 milyon kişi giriyor ve bunların sadece 123 bini liseden mezun olmayı gerçekten hak etmiş diyebileceğimiz durumda. Mühendislik bölümlerine ise 300 bin sıralama altında isen girebiliyorsun. Hatta garanti giriyorsun. 2016 yılında öğrenci almaya başlamış Batman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü dolmuyor. 299.999 sıralama ile yaz, mühendis ol. Ben bu 340 puanı yapamayan adamlardan bahsediyorum işte. O puanı yapanın zar zor liseden mezun olması gerekirken ben mühendisliğine eyvallah diyorum. Buna rağmen açıkta bir sürü mühendis kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı