Yazılım mühendisliği ve dijital oyun tasarımı

tuzey

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar. Bu sene sınav senem olduğundan dolayı olabildiğince detaylı araştırıyorum meslekleri. Ama dijital oyun tasarımı veya yazılım mühendisliği arasında kaldım. Şimdi bana kalırsa ikisini de yaparım gibi geliyor ama yazılım a gidersem bundan sonraki hayatım boyunca tümüyle kodlarla uğraşacağım. Ama Dijital'e gidersem ek sanat düzenleme yanları olduğu için daha renk katabilir diye düşünüyorum ama dijital de çekindiğim nokta ise acayip birden fazla disiplini olan bir iş. Bana kalsa ikisini de bir yere kadar yapabilirim sizin fikriniz nedir bu konu hakkında?

Oyun Tasarımı deyince insanların aklına hemen kodlama gelir ancak oyun tasarımına dahil olan bir sürü şey vardır. Tasarım, müzik, ses gibi.

Ben yazılım mühendisliğinin daha mantıklı bir tercih olacağını düşünüyorum. İsterseniz free olarak çalışıp kendi oyununuzu geliştirebilirsiniz.

Eğer kaliteli bir üniversite de okumayacaksanız ve kendinizin tek başına kodlar yazıp uygulama yapmak gibi hedefiniz yoksa Yazılım’a bulaşmayın. İşsiz kalırsınız. Her sene daha fazla mezun vermeye başladı. İlerleyen yıllarda yani bir kaç sene sonra aynı öğretmenler gibi işsiz kalacak olan çok olacak. Kamu ve özel sektörde iş bulmanız zor olacaktır ancak kendi başınıza bir şeyler yapar ya da yurt dışına çıkarsanız olabilir.

Oyun tasarımı deyince insanların aklına hemen kodlama gelir ancak oyun tasarımına dahil olan bir sürü şey vardır. Tasarım, müzik, ses gibi.

Ben yazılım mühendisliğinin daha mantıklı bir tercih olacağını düşünüyorum. İsterseniz Free olarak çalışıp kendi oyununuzu geliştirebilirsin.

Dijital oyun tasarımında iş gücü açığı olduğu söylenmişti aslında tasarım müzik ses gibi şeyler olması benim için sıkıntı değil, yanılmıyorsam Bahçeşehir de 2.seneden 3 alan seçtiriyorlarmış. Yazılıma bakınca Mertcan'ın dediği gibi çok fazla mezun verilmeye başlandı yazılım sanki eskisi gibi garanti değil gibi... Sizce dijital oyun tasarımının eksileri neler olabilir?

Dijital oyun tasarımında iş gücü açığı olduğu söylenmişti aslında tasarım müzik ses gibi şeyler olması benim için sıkıntı değil, yanılmıyorsam Bahçeşehir de 2.seneden 3 alan seçtiriyorlarmış. Yazılıma bakınca Mertcan'ın dediği gibi çok fazla mezun verilmeye başlandı yazılım sanki eskisi gibi garanti değil gibi... Sizce dijital oyun tasarımının eksileri neler olabilir?
Türkiye’de yazılımın daha çok geleceği var dijital oyun tasarımından. Yurtdışı istiyorsanız kesinlikle dijital oyun tasarımı derim çünkü oyun şirketleri çalışanları genelde uluslararası oluyor. Türkiye’de kalacaksanız yazılım mühendisliği. Freelance iş yaparsınız veya masabaşında asgari ücretten bir tık fazlaya çalışırsınız. Yazılım mühendisliği bana gereksiz geliyor. Kimya mühendisliği 1. sınıfım yazılımla uğraşıyorum bu halimle bir sürü freelance iş yaptım döviz karşılığında, o sektörde tek rakip o bölümün mezunları değil artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı