Yazılım öğrenmek nasıl eğlenceli hale getirilir?

Yazılıma başlayacağım yol haritam hazır ama öğrenmeye tam başlayayım diyorum sıkılıyorum. Bunu eğlenceli bir şekle nasıl uygulayabilirim?
Eğer eğlenmiyorsan nasıl eğlenceli hale getireceksin? Ben kod yazarken çok eğleniyorum ve kodum çalıştığında gelen o haz çok hoşuma gidiyor. Dolayısıyla durmadan ilerliyorum. Eğer öğrenirken sıkılıyorsanız çok da zorlamayın bence.

Bence eğlenceli olması için herhangi bir şey yapmaya gerek yok. Mesela ben C# başlamıştım Udemy kurslarından. Bildiğin canım çekiyordu ve sürekli bir şeyler yapmak istiyordum. Ve o tek başına koddaki hatayı bulup düzeltip hata verdirmeden bir şeyleri başarmanın hazzı bambaşka. Tabii ben amatörüm daha önümde çok yol var şu an bu kadar keyif alıyorsam ileride ne kadar alırım kim bilir. Neyse lafım kısası demem o ki seviyorsan yazılımın kendisi eğlenceli zaten.

Çok doğru kanka ama başaramıyınca yani hata çıkınca ve bunu sen kendin bulamıyınca bambaşka bir mutsuzluk geliyor. İnternete sormak istemiyorsun yani.

Eğer eğlenmiyorsan nasıl eğlenceli hale getireceksin? Ben kod yazarken çok eğleniyorum ve kodum çalıştığında gelen o haz çok hoşuma gidiyor. Dolayısıyla durmadan ilerliyorum. Eğer öğrenirken sıkılıyorsanız çok da zorlamayın bence.

Ben şöyle o kursu izliyince oluyor. Sıkılıyorum yani izleyesim gelmiyor. Kitap var şu an elimde eski biraz C# C++ Python kitapları.

Çok doğru kanka ama başaramıyınca yani hata çıkınca ve bunu sen kendin bulamıyınca bambaşka bir mutsuzluk geliyor. İnternete sormak istemiyorsun yani.

Ben şöyle o kursu izliyince oluyor. Sıkılıyorum yani izleyesim gelmiyor. Kitap var şu an elimde eski biraz C# C++ Python kitapları.

Tabii bazen kilitlenebiliyorsun internetten bakman gerekiyor. Ama burada asıl nokta şu sen takıldığın yeri internetten bakıp anlamadan oraya yapıştırıp diğer konuya geçersen zaten iyice soğumaya başlarsın. İnternetten bakarken o konuyu anlayıp yapısını oturtursan zaten ileride aynı şeyleri hatırlayıp. Daha önceki hatalarından deneyim edinip kendini geliştirirsin. Ama sen ilk yapamayışta pes edersen sıkılıp bırakırsan iyice araştırmazsan yol katedemezsin. Zaten tek oturuşta her şeyi kendim yapayım hiç araştırmadan halledeyim demek saçma olur. Tabii takıldığın yerlerde araştırmanı yapacaksın. Yazılım böyle bir şey.

Tabii bazen kilitlenebiliyorsun internetten bakman gerekiyor. Ama burada asıl nokta şu sen takıldığın yeri internetten bakıp anlamadan oraya yapıştırıp diğer konuya geçersen zaten iyice soğumaya başlarsın. İnternetten bakarken o konuyu anlayıp yapısını oturtursan zaten ileride aynı şeyleri hatırlayıp. Daha önceki hatalarından deneyim edinip kendini geliştirirsin. Ama sen ilk yapamayışta pes edersen sıkılıp bırakırsan iyice araştırmazsan yol katedemezsin. Zaten tek oturuşta her şeyi kendim yapayım hiç araştırmadan halledeyim demek saçma olur. Tabii takıldığın yerlerde araştırmanı yapacaksın. Yazılım böyle bir şey.

Öyle bir şey olduğunu biliyorum zaten sadece demek istediğim şey başarıncaki o mutluluk ve başaramayıncaki o üzüntü 2side çok ağır şeyler.

Ben hala cevabımı alamadım.

Sadece temel seviye eğlenceli olabilir diye düşünüyorum.
Çok eskiden şu videodaki exe'yi diskete koyar arkadaşlarla paylaşırdık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buna benzer basit bir konsol uygulaması yapacak kadar yazılım öğrenmek eğlenceli olabilir, inputu al, if cevap şuysa şunu yazdır, cevap buysa bunu yazdır gibi.
Matematik de öyle, çok küçük çocuklara öğretmeye çalışırken eğlenceli yöntemlere başvurulur.
Sonrasında hiç eğlenceli türev ya da oyunlarla integral öğreniyoruz gibi şeyler olmaz tabi ki. Öğrenmek isteyen öğreniyor, öğrenmeyen öğrenmiyor. Yazılımda da keyif alınmıyorsa öğrenmek zorunlu değil neticede.

Dosya Ekleri

• IMG-20230818-WA0002.jpg
    IMG-20230818-WA0002.jpg
    34,8 KB · Görüntüleme: 19
  • 6adc391526acc89c9ed03510b593183c.jpg
    6adc391526acc89c9ed03510b593183c.jpg
    30,2 KB · Görüntüleme: 12
Çok eskiden şu videodaki Exe'yi diskete koyar arkadaşlarla paylaşırdık.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Buna benzer basit bir konsol uygulaması yapacak kadar yazılım öğrenmek eğlenceli olabilir, inputu al, if cevap şuysa şunu yazdır, cevap buysa bunu yazdır gibi.
Matematik de öyle, çok küçük çocuklara öğretmeye çalışırken eğlenceli yöntemlere başvurulur.
Sonrasında hiç eğlenceli türev ya da oyunlarla integral öğreniyoruz gibi şeyler olmaz tabii ki. Öğrenmek isteyen öğreniyor, öğrenmeyen öğrenmiyor. Yazılımda da keyif alınmıyorsa öğrenmek zorunlu değil neticede.

Ben işi profesyonelliğe getirmek istiyorum.

Çok eskiden şu videodaki Exe'yi diskete koyar arkadaşlarla paylaşırdık.
Sonrasında hiç eğlenceli türev ya da oyunlarla integral öğreniyoruz gibi şeyler olmaz tabii ki. Öğrenmek isteyen öğreniyor, öğrenmeyen öğrenmiyor. Yazılımda da keyif alınmıyorsa öğrenmek zorunlu değil neticede.

Bana çocuk şeyleri atıyorsun resmen kanka ben profesyonelliği düşünürken sanki 30 yaşında bilgisayar mühendisine Scratch öğren diyorsun.

Son düzenleme:
Ben işi profesyonelliğe getirmek istiyorum.

Bana çocuk şeyleri atıyorsun resmen kanka ben profesyonelliği düşünürken sanki 30 yaşında bilgisayar mühendisine Scratch öğren diyorsun.
Siz 30 yaşındaki bilgisayar mühendisinin bilgi seviyesindeyseniz böyle bir şey atmam abes kaçar tabi ki, değilseniz de yazılım öğrenmenin eğlenceden ziyade disiplinle alakalı olduğu, kişisel motivasyon kaynağınız yetersizse boşuna vakit harcanmaması gerektiği şeklinde bilgi veriyorum.

Yapmak istediğin bir şey belirle ve yapmaya çalış. Bu projeyi başka insanlarda kullanıp sana geri dönüş yaparsa hevesin artar. 4 dil biliyorum, hiç kurs izlemedim 🙃.

Yeni konular

Geri
Yukarı