Yazılım öğrenmeye nereden başlanmalı?

AuEnx

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, dostlar ve büyüklerim. Tam 1 yıldır bilgisayar programcılığı okuyorum ve elde tutulur bir tane bile düzgün bir şey yok. Yazılıma nereden başlayacağımı hiç bilmiyorum, geç mi kaldım evet geç kaldım ama geç olsun güç olmasın istiyorum. Ben ilk önce bilgisayar programcılığı okuyup ardından, bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum. Bölümü okuyup işsiz kalmak istemiyorum, bana bunlardan yola çıkarak, bana ileride iş bulmamda, iş hayatımda kolaylık sağlayacak ve keyifle yapacağım yazılıma nereden başlamam gerektiğini söyler misiniz? Ayrıca kendimi nasıl geliştirebilirim, nereden kendimi geliştirecek videolar izleyebilirim ve videoları hangi sıra ile izleyeceğim? Kendimi cidden bu alanda çok geliştirmek istiyorum fakat nereden başlamam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yok ve en kötüsü de bu. Sizlerin değerli yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
C#, Python, Java gibi programlarla başla ama ilk önce C# ile başla çünkü aralarında en kolay ve en alt seviyede olan o var.

Python öğrenmesi en rahat programlama dili. Programlamaya başlamak için rahat bir kapı.
Programcılıkta ilgilendiğin bir alan varsa direk onların kurslarıyla da devam edebilirsin. Software konusunda ne kadar çok internetten okur, araştırır veya kurs/tutorial takip edersen zamanla o kadar gelişirsin. Aslında hangi noktadan başladığının da pek önemi yok. İlgilendiğin hangi konu/nokta varsa oradan başlayabilirsin.
Bunlar android, web development(frontend/backend),ios veya AI gibi konular olabilir. Sana bir yol haritası çizecek tutorial'lar da bulabilirsin. Anlayabilecek düzeyde ingilizcen varsa software konusunda internette inanılmaz kaynak bulabilirsin. Video veya tutorial bir sürü kaynak bulabilirsin. Mesela bir yol haritası sitesi:

Bu da güzel bir tutorial sitesi:

Zamanla data structures/and algorithms gibi teorik konuları da öğrenirsen o da faydalı olur. Bir okulun müfredatını görmen ve ilgilendiğin dersleri internetten konu olarak çalışman faydalı olabilir.

Bunu için internet üzerinden paralı olan ama gerçekten iyi anlatan kişiler var. Babamda LGS bitince bana dersleri aldırtacakmış ama ben ders yerine oyun amaçlı kodlama istiyorum bunun adı var mı?

C#, Python, Java gibi programlarla başla ama ilk önce C# ile başla çünkü aralarında en kolay ve en alt seviyede olan o var.

Aklımda ilk python belirlemiştim bir 30 dk önce herkes bunu öneriyordu diye şimdi arada kaldım 😁 C# başlayacaksam nereden öğrenebilirim ve nasıl bir yol izlemeliyim ?

Bu arada türkçe kaynak açısından 1 milyon yazılımcı atılımıyla verilen kursların güzel olduğunu arkadaşlarımdan duymuştum.
Dediğim gibi nereden başlayacam sorularını bırakıp ilgini bir çeken noktadan başla. Python kolay/high level bir dildir, fakat hangi dilden başladığının da pek bir önemi yok. Dil değil konu/alan öğrenmeye çalış. İlerledikçe bir dile ihtiyaç duydukça öğreniyorsun zaten.

Python öğrenmesi en rahat programlama dili. Programlamaya başlamak için rahat bir kapı.
Programcılıkta ilgilendiğin bir alan varsa direk onların kurslarıyla da devam edebilirsin. Software konusunda ne kadar çok internetten okur, araştırır veya kurs/tutorial takip edersen zamanla o kadar gelişirsin. Aslında hangi noktadan başladığının da pek önemi yok. İlgilendiğin hangi konu/nokta varsa oradan başlayabilirsin.
Bunlar android, web development(frontend/backend),ios veya AI gibi konular olabilir. Sana bir yol haritası çizecek tutorial'lar da bulabilirsin. Anlayabilecek düzeyde ingilizcen varsa software konusunda internette inanılmaz kaynak bulabilirsin. Video veya tutorial bir sürü kaynak bulabilirsin. Mesela bir yol haritası sitesi:

Bu da güzel bir tutorial sitesi:

Zamanla data structures/and algorithms gibi teorik konuları da öğrenirsen o da faydalı olur. Bir okulun müfredatını görmen ve ilgilendiğin dersleri internetten konu olarak çalışman faydalı olabilir.

Okulda C++ , C dersi ve SQL görüyorum şuan. C yapamam değil yaparım kafama koyarsam yaparım, vize de 45 aldığım C dersinden finalde 89 not aldım çalışıp. Fakat C de nasıl ve hangi yolu izlemeliyim videoları izlerken nasıl bir sırada gitmeliyim sonuçta rastgele olmaz bu değil mi ?
Bunu için internet üzerinden paralı olan ama gerçekten iyi anlatan kişiler var. Babamda LGS bitince bana dersleri aldırtacakmış ama ben ders yerine oyun amaçlı kodlama istiyorum bunun adı var mı?

Önerebileceğiniz biri var mı iyi anlatan ? Udemy üzerinden iyi bir bakmak lazım galiba.

Aklımda ilk Python belirlemiştim bir 30 dk önce herkes bunu öneriyordu diye şimdi arada kaldım 😁 C# başlayacaksam nereden öğrenebilirim ve nasıl bir yol izlemeliyim?

C# dersleri her yerde var YouTube'da bile var ama ilk önce Visual Studio adlı programı inidirmen gerekir sonra internetten takip edebilirsin ve internette bir sürü örnekte var.

Bu arada türkçe kaynak açısından 1 milyon yazılımcı atılımıyla verilen kursların güzel olduğunu arkadaşlarımdan duymuştum.
Dediğim gibi nereden başlayacam sorularını bırakıp ilgini bir çeken noktadan başla. Python kolay/high level bir dildir, fakat hangi dilden başladığının da pek bir önemi yok. Dil değil konu/alan öğrenmeye çalış. İlerledikçe bir dile ihtiyaç duydukça öğreniyorsun zaten.

Evet 1 Milyon yazılımcıya 1 saat önce bakmıştım kayıt olacağım, tek aklımdaki soru iyi mi değil miydi olup olmadığıydı onu da öğrenmiş oldum.
Türkiye de iş imkanı açısından C# önde. Başlaman için de uygun bir dil. Sen başla bir tanesine gerisi gelir zaten.

Ben sadece Türkiye'deki iş imkanı için istemiyorum, yapabilirsem eğer yurt dışına gidersem orada da iş imkanım olsun istiyorum. Şuan hala C dersi görüyorum, C# güzel anlatan önerebileceğiniz bir kanal veya udemy vs var mıdır?
C# dersleri her yerde var YouTube'da bile var ama ilk önce Visual Studio adlı programı inidirmen gerekir sonra internetten takip edebilirsin ve internette bir sürü örnekte var.
Visual Studio zaten hala C dersi gördüğümden dolayı bilgisayarımda bulunmakta. Bana güzel, detaylı anlatan bir youtube kanalı veya udemy kanalı önerir misiniz ?

Yeni konular

Geri
Yukarı