Yazılım vs Öğretmenlik

Lisede bilgisayar okuyorsan ve eğer ısındıysan bunu ilerletmeni öneririm. Günümüzde yazılım mühendisi var, yazılım mühendisi var. Bu noktada hangi tarafta olacağını kendin belirlersin. Çoğu mühendislik dallarında olduğu gibi aşırı kendini geliştirmen gerekiyor.

Öğretmenlikte ne olur. Üniversiteni güzelce bitirirsin, hiç yazılımmış, bilgisayarmış, kodmuş derdin olmaz. KPSS'ye girersin, güzel not alıp atanma şansını yükseltirsin. Ha şunu da söyleyelim, herkes de öğretmen olamaz. Çocuklarla uğraşmayı, sabırlı olmayı, anlatmayı, dinlemeyi bilmelisin.

Mühendislik zordur ama eğer hakkını verirsen bir öğretmenden çok daha rahat ve iyi bir yaşamın olur.
Peki sizce web alanında mı ilerlemeliyim programlama alanında mı?

Web'in yolu da programlamadan geçiyor. O sebeple, eğer ki hoşuna gidiyorsa; programlama.
Hangi dilleri öğrenmeliyim başlangıç olarak? Orta seviye C# bilgim var
Şuanda İngilizce Öğretmenliği okuyorum. 2. Sınıfım, eğer sorularınız varsa cevaplayabilirim.
Hocam bölümünüzde sadece İngilizce öğrenimi mi görüyorsunuz? ve belki bilginiz vardır diye soruyorum. Atanması kolay mıdır?

Son düzenleme:
Aslında öğretmenlik çok güzel bir meslek, çok değerli bir meslek. Merakın varsa ve hakkıyla yapacağından şüphen yoksa neden olmasın? Öğretmenliğin tatili - çalışma saatleri ve nispeten maaşı iyidir.

Bu aralarında kaldığın meslekler birbiriyle alakasız meslekler. İngilizce ve fen bilgisi öğretmenliği de öğretmenlik olsa da branşları farklı olduğu için alakasız kalıyor. Burada kim ne dersen desin boş. Gelecek senin geleceğin ve senin kendin düşünüp, tartıp karar vermen gerek. İlla tavsiye istiyorsan, eğer bilgisayar bölümünü severek ve isteyerek seçtiysen direkt olarak o branştan devam edip bilgisayar mühendisliği oku derim. Bilgisayar müh. bitirip ister ilkokul veya lisede bilgisayar öğretmenliği yap, istersen üniversitede akademik kariyer yap. İstersen donanımlarla uğraşıp, yurt dışında bir donanım firmasına gir. İstersen de yazılım sektörüyle uğraş. Zaten ingilizceye merakın varsa, bilgisayar müh. ingilizce okuyarakta geliştirebilirsin. Bu şekilde ingilizce öğretmenliği de yapabilirsin branşın olmasa da.Benim bilgisayar programcılığı okuyup, ingilizce öğretmenliği yapan arkadaşlarım var. Ama dediğim gibi bu sana kalmış bir karar. Gerçeği söylemek gerekirse bilgisayar veya yazılım işinde daha fazla para var ve teknoloji ilerledikçe, öğretmenlerin yerini de bilgisayarlar alacak. Yani bundan 20 yıl sonra işsizde kalabilirsin öğretmen olursan. Ama "o kadar ileriyi düşünmek istemiyorum, ben öğretmenliği seviyorum fen veya ingilizce artık neyse onu da hayatım boyunca anlatabilirim sorun değil." diyorsan öğretmen ol.Mutlu olacağın işi yap!

Fen Bilgisi Öğretmenliğini önermiyorum zira yıllık kabaca 1000 kişi alıyor ve bunlar ilk okullar tarafından kapatılıyor. Bir üniversitenin Fen Bilgisi Öğretmenliğini okuyan arkadaşımın üst devrelerinden bir kişi bile atanamamış. Öğretmenliklerin çoğu boş acı söylemek gerekirse.

Her ikisi için de her zaman iş konusunda risk olacak, bütün meslekler için geçerli olan bir şey bu. Senin yapman gereken aklına en çok yatanı seçmek olur ki bir yerden sonra istemek de yetmez, yapıp yapamayacağını göz önünde bulundurmalısın.

Yazilim secmen durumunda sosyal hayatinin kotu etkilenmesi gibi bir durum yok. Surekli bilgisayar basinda olmaktansa insan iliskilerine dayali bir meslek istersen onu anlarim. Ancak cok calismaktan dolayi sosyal hayata zaman ayiramama gibi bir durum olmaz. Toplam eline gecen para / calisma saati orani yuksektir gayet. Ogretmenlik kadar olmasa da ( ki hic bir meslek olamaz o kadar ) tatil yapar, dinlenirsin.

Merhabalar, 11. sınıf bilgisayar bölümü öğrencisiyim. 3 bölüm arasında çok takılıyorum.
-Yazılım Mühendisliği
-Fen Bilgisi Öğretmenliği
-İngilizce Öğretmenliği
Hepsi de dikkatimi fazlası ile çekiyor. Yazılım konusunda temeli azıcık da olsa attım diyebilirim. (HTML, CSS, Wordpress ve temel PHP biliyorum.)
Kendime bir hedef koyayım ki ona göre YKS'ye çalışayım diyorum ama çok aklıma takıldı.
Yazılım mühendisliği konusunda kendimi çok geliştirmem lazım ve sürekli ve sürekli gelişme mecburiyetindeyim. Açıkçası daha sosyal bir hayat istiyorum. Yardım edebilir misiniz? Görüşleriniz benim için önemli.
Şuanda ne okuyorsun?

Geri
Yukarı