Yazılıma girişte hangi dille başlanmalı?

Darxenos

Femtopat
Ben yazılıma başlamayı düşünüyorum ama hangi yazılım diline başlayacağımı bilmiyorum. Hangi yazılım dillerinin ne işe yaradığını bana söyleyebilir misiniz? Python, C#, C, C++, vb.

Ben yazılıma başlamayı düşünüyorum ama hangi yazılım diline başlayacağımı bilmiyorum. Hangi yazılım dillerinin ne işe yaradığını bana söyleyebilir misiniz? Python, C#, C, C++, vb.

Herkes Python falan demiste burada hangi proje yapacağın önemli hangi alanda gelişmek istiyorsan o dillerden seçeceksin kolay olup olmaması çok mühim değil ona bakılırsa Lua, Ruby gibi diller Python'dan daha kolay ve birçok yerde kullanılıyor ne alanda gelişmek istiyorsan orada kullanılan dilleri seç.

Python nasıl bir dil peki?
Şimdi size şöyle anlatayım hocam, python ile 2-3 yıl boyunca küçük küçük projelerinizi çok güzel yaparsınız, her türlü projeyi de yaparsınız ama yarın birgün başka bir dile geçmeniz gerektiğinde çok kafanız ağrıyacak. Daha önce söyledikleri gibi C tabanlı bir dille başlamanız çok faydanıza olacaktır. C++ ve Rust ile güzel projeler geliştirebilirsiniz diye düşünüyorum.

Python nasıl bir dil peki?

Kısaca kolay bir dil diyebiliriz. Algoritmayı anlamak için gayet uygun ayrıca onlarca belki yüzlerce kütüphanesi olduğu için çoğu alanda kullanılabilir.

Herkes Python falan demiste burada hangi proje yapacağın önemli hangi alanda gelişmek istiyorsan o dillerden seçeceksin kolay olup olmaması çok mühim değil ona bakılırsa Lua, Ruby gibi diller Python'dan daha kolay ve birçok yerde kullanılıyor ne alanda gelişmek istiyorsan orada kullanılan dilleri seç.

Kaynak olarak Python daha mantıklı başlangıç için.

C dilinden başlarsam diğer dillere daha hızlı ilerlerim o zaman? Python neden yavaş bir dil peki hocam?

Hocam çünkü Python resmen İngilizce yani örneğin print ne demek Türkçede yazdır Python bunu makine diline çevirirken çok daha zorlanır C tipi diller ise makineye daha yakındır bu yüzden daha hızlıdır ayrıca csharp ile başlamanızı oneririm çünkü csharp birçok alanda kullanılır 3D 2D oyun gelistirme nesneye yonelik programlama web geliştirme ve sayamaycagim birçok alanda kullanılır. Ayrıca evet C tipi diller ile başlarsanız tüm dillerin temellerini öğrenmiş olursunuz çünkü C ve türevleri ilk yazilim dilleridir.

Geri
Yukarı