Yazılıma ilk hangi dille başlanmalı?

kubilay0123

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar yazılım öğrenmek istiyorum. Önceden hiç yazılım ile ilgili bir geçmişim olmadı. YouTube'dan öğremeye çalışacağım, site üzerine yazılım düşünüyorum oyun falan değil. İlk hangi dilden başlayıp sonra hangi dillere geçmem gerekir?

Arkadaşlar yazılım öğrenmek istiyorum. Önceden hiç yazılım ile ilgili bir geçmişim olmadı. YouTube'dan öğremeye çalışacağım, site üzerine yazılım düşünüyorum oyun falan değil. İlk hangi dilden başlayıp sonra hangi dillere geçmem gerekir?

Site yapmak istiyorsanız PHP, JavaScript, HTML veya CSS filan öğrenebilirsiniz. Keşke konuyu açmadan önce araştırsaydınız. Zaten cevabınız almış olacaktınız. Birçok konu açıldı bu soru hakkında.

Yazılım eğitimi veren üniversite bölümlerinde python ile başlanıyor sanırım son yıllarda, oldukça basit bir dildir. Bu dil ile temel algoritma bilgisini edindikten sonra diğer dillere (site yapacağım diyorsanız mesela kullanmak istediğiniz diller ne ise onlara) geçiş yapabilirsiniz.

Site üzerine düşünüyorsanız, çalışma mantıklarını anlamak için HTML+CSS öğrenin.
Zaten devamı JavaScript ve PHP diye gelecek. PHP'den sonra Laravel, JavaScript'ten sonra NodeJS gibi yapılarla işi ileri boyutlara taşırsın.

Site yapmak istiyorsanız PHP, JavaScript, HTML veya CSS filan öğrenebilirsiniz. Keşke konuyu açmadan önce araştırsaydınız. Zaten cevabınız almış olacaktınız. Birçok konu açıldı bu soru hakkında.

PHP, JavaScript, HTML veya CSS diye sıralamışsınız fakat bunlar farklı alanlardır. PHP Back-End, html-css-javascript üçlüsü front-end'e girmektedir.

Python, C# ve Java olabilir. Bunlar temel programlama için iyidir. Web üzerinde bir şeyler yapacaksanız Java, C# ve PHP Türkiye için çok popüler diyebilirim.

Bu geliştirme alanına bağlı.

Temel sabit siteler için HTML, CSS ve JavaScript bilmen lazım zaten.

Dinamik yapılar için PHP, ASP veya JSP kullanabilirsin. Üyelik işlemleri ve sayfa yenilemeden veri güncelleme yapmak istiyorsan SQL ve AJAX öğrenmen lazım. Tabii tek bunlar yeterli değil. Güvenlik nasıl yapılır onu öğrenmeniz lazım. SQL Injection ve Token açığı gibi açıklara dikkat etmeniz lazım.

Bot koruması, spam engelleme gibi teknolojilerin nasıl çalıştığını, HTTP ve HTTPS protokolleri arasındaki fark gibi kavramları bilmeniz lazım :)

Bu işten para kazanmak istiyorsanız Framework'lere hakim olmanız gerekiyor :D

Yeni konular

Geri
Yukarı