Yazılımcı olmak için ne yapılmalı?

uusmanaga

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle selamünaleyküm cümleten, mekatronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Derslerimin hepsini verdim sadece 40 iş günü otomasyon ve elektrik-elektronik alanlarında stajım kaldı. Fakat iş yeri bulamadım. Stajyer olduğumuz için herhangi bir ücret talebimizde olmamasına rağmen iş yeri bulmak oldukça zor evet üniversite yıllarımda kendimi çok geliştirmedim bunun da bilincinde olan biriyim. Yine de bir fabrikada teknik resim çizebilecek veya plc kodlayabilecek orta seviyede bilgi birikimine sahibim. Sektörün içinde olan bir arkadaşımla görüştüm 1 senedir işin içinde günlük 10 12 saat çalışıyor cumartesi günleri de gidiyor aldığı ücret 26.000 TL kendisi otomasyon mühendisi şimdi hal böyle iken ne yapacağım konusunda derin düşüncelere dalmış bulunmaktayım. Zamanımı iş yeri arayarak veya evde geçiriyorum bu süre zarfında yazılım işine yöneleyim diyorum yazılımcı arkadaşlar bana ne önerirsiniz? Nereden başlamalıyım? Nasıl öğrenirim hangi kaynaklardan eğitim almalayım? Farklı tür iş fikirlerine de açığım arkadaşlar. Mühendislikten yeni mezun arkadaşlar varsa onlar ne haldeler ne yaptılar? Sektörün içinde olanlar çalışma şartları nasıl? Ücretler tatmin ediyor mu?

Öncelikle yazılım işi için üniversite gerkeli yalanını unutun hocam. Eğitilmek için ve programlamacı olmak için üniversite şart değil. Ama iş için diploma şart. Sizde de zaten diploma var neredeyse. Bunu kafanızdan atın, her neyse.

Öncelikli olarak, hızlı iş bulma olarak Javascript, HTML ve CSS yeterli. Yani front-end developer olmaya çalışın sektöre hızlı atılmak için.

Başlangıç olarak direkt Udemy satın alın. Aldığınız kursun proje odaklı olmasına dikkat edin. Yani ortaya karışık başlıklar altında bilgiler öğretmesin, kurs boyunca hocayla birlikte site tasarlayın, böyle bir kurs araştırın.

Bu aşamadan sonra kendi başınıza 1-2 portfolyö yerine geçecek site yapın. Daha sonra CV hazırlayıp iş başvurularına başlayın. Ücret konusu çok değişken, ilk hedefiniz işe girip CV'ye tecrübe biriktirmek olmalı. Asgari ücret bile verseler girmeniz gerek çünkü rekabet çok Türkiye'de bile. Kolay gelsin dilerim faydam olur.

Ama iş için diploma şart.
Turkiye'de olabilir ama yurt disinda is disiplininize ve portfolyonuze bakiyorlar.

Ben alayliyim, bana hicbir zaman diploma sorulmadi. MAANG tarzi sirketlerde bilemem. Onlarda bile sorulmuyor.

Kodlamayi ogreneceginizden suphem yok ama Ingilizceyi kesinlikle ogrenmelisiniz Turkiye'de calismamak icin.

Turkiye'de olabilir ama yurt disinda is disiplininize ve portfolyonuze bakiyorlar.

Ben alayliyim, bana hicbir zaman diploma sorulmadi. MAANG tarzi sirketlerde bilemem. Onlar da bile sorulmuyor.

Kodlamayi ogreneceginizden suphem yok ama Ingilizceyi kesinlikle ogrenmelisiniz Turkiye'de calismamak icin.
Kaç yıldır çalışıyorsunuz hocam? Yurt disinda misiniz?

Banxai.

Kaç yıldır çalışıyorsunuz hocam? Yurt disinda misiniz?
Turkiye'deyim hocam, sirkette 1 sene dolacak. Bir de 2 ay Freelance gecmisim var. Freelance feedback'lerine bakarak aldilar beni de :) Elimden gelse 4 sene universite okumak yerine buraya atilirdim.

Öncelikle yazılım işi için üniversite gerkeli yalanını unutun hocam. Eğitilmek için ve programlamacı olmak için üniversite şart değil. Ama iş için diploma şart. Sizde de zaten diploma var neredeyse. Bunu kafanızdan atın, her neyse.

Öncelikli olarak, hızlı iş bulma olarak JavaScript, HTML ve CSS yeterli. Yani Front-End developer olmaya çalışın sektöre hızlı atılmak için.

Başlangıç olarak direkt Udemy satın alın. Aldığınız kursun proje odaklı olmasına dikkat edin. Yani ortaya karışık başlıklar altında bilgiler öğretmesin, kurs boyunca hocayla birlikte site tasarlayın, böyle bir kurs araştırın.

Bu aşamadan sonra kendi başınıza 1-2 portfolyö yerine geçecek site yapın. Daha sonra CV hazırlayıp iş başvurularına başlayın. Ücret konusu çok değişken, ilk hedefiniz işe girip CV'ye tecrübe biriktirmek olmalı. Asgari ücret bile verseler girmeniz gerek çünkü rekabet çok Türkiye'de bile. Kolay gelsin dilerim faydam olur.

Hocam çok teşekkür ederim. Kurs olarak satın alıp faydasını çok gördüm dediğiniz bir eğitim içeriği aldınız mı? Tavsiyeleriniz var mı bu konuda ücret olarak söylediklerinize katılıyorum. Şuan birçok sektörde yeni başlayanı asgari ücretle başlatıyorlar Ben eğitimim dolayısıyla makine, elektrik elektronik, ve yazılım alanlarında yüzeysel olarak bilgi sahibiyim. Yazılım alanında başka bir tanıdığım da sektör çok revaçta olduğu için diploma sahibi olmayanlarda bu sektörde, çok fazla yazılımcı var o işe girme dedi fakat yine de arzı karşılayan bir talep söz konusu değil bence siz nasıl bir konumdasınız bir şirket mi bağlısınız kendinize mi çalışıyorsunuz? çalışma şartlarınız nasıl hocam vaktinizi ayırdığınız ve bilgilerinizi naklettiğiniz için teşekkür ederim.

Türkiye'deyim hocam, sirkette 1 sene dolacak. Bir de 2 ay Freelance gecmisim var. Freelance Feedback'lerine bakarak aldilar beni de :) Elimden gelse 4 sene universite okumak yerine buraya atilirdim.

Hocam Freelance olarak nasıl çalışmalarda bulundunuz? Fiverr üzerinden mi çalıştınız? çalışma şartlarınız nasıl? ücretler tatmin edici seviyede mi? vaktinizi ayırdığınız ve bilgilerinizi naklettiğiniz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı