Yazılımda üniversite önemli midir?

Kromish

Hectopat
Selam dostlar, bu sene sınava gireceğim. Mezuna kalmak da istemiyorum. Muhtemelen 250 k gibi bir şey yapacağım. Instagram gibi platformlarda ve birkaç arkadaşımdan okuduğun üniversitenin çok da önemli olmadığını öğrendim. Bu doğru mudur? Bir yere gittiğinde senin bildiğin şeylere, yaptığın şeylere bakıyorlarmış. Üniversiteye pek bakmıyorlarmış.

Edit: Üniversiteye gideceğim. Yalnızca iyi ve kötü üniversitenin yazılımda ki farkını merak ettim.

Son düzenleme:
Bir işe gireceksen üniversitesiz olmaz o iş. Fakat freelancer olarak çalışırım, bir iş kurarım diyorsan olabilir.
Freelancer alanında gelişirseniz ve ciddi bir müşteri kitlesi edinirseniz maaşlı çalışanların aylığını 3-5 günde çıkartabilirsiniz. Fakat bu çok zor olacaktır.

Selam dostlar, bu sene sınava gireceğim. Mezuna kalmak da istemiyorum. Muhtemelen 250 k gibi bir şey yapacağım. Instagram gibi platformlarda ve birkaç arkadaşımdan okuduğun üniversitenin çok da önemli olmadığını öğrendim. Bu doğru mudur? Bir yere gittiğinde senin bildiğin şeylere, yaptığın şeylere bakıyorlarmış. Üniversiteye pek bakmıyorlarmış.
Firmaya göre değişir fakat, elbette sizin becerileriniz mezun olduğunuz üniversiteye göre daha önplanda olacaktır.

Yazılımsal bilgin çok iyi olsa bile bu ülkede diploman olmazsa sömürülürsün. Freelance çalışırsan iyi kazanırsın ama bu sefer müşteriler ile uğraşırsın ki müşterilerde genelde yazılımcıyı sömürmeye çalışır hatta %90 tamamladığın için parasını ödemeyip üstüne yatmaya çalışır 2-3 ay çalıştığın projede aldığın kapora ile kalırsın. Yurt dışı falan zaten diplomasız çok çok çok zor. Yazılımda iyiysen bile iyi bir okul bile olmasına gerek yok bir diploma elde etmek en iyisi.

Bir işe gireceksen üniversitesiz olmaz o iş. Fakat freelancer olarak çalışırım, bir iş kurarım diyorsan olabilir.
Freelancer alanında gelişirseniz ve ciddi bir müşteri kitlesi edinirseniz maaşlı çalışanların aylığını 3-5 günde çıkartabilirsiniz. Fakat bu çok zor olacaktır.
Hocam üniversiteye her türlü gireceğim. Ama iyi ve kötü üniversiteler var. Bunlar arasındaki farkı merak etmiştim.

@Blackrawen Hocam konuya edit yaptım. Orayı okuyun lüften. Kendimi yanlış ifade etmişim başta.

Ingilizce arti modern yazilim bilgisiyle sana asla diploma sormayacak bircok sirket var. Apple, Google ve Microsoft bile diploma istemeyi seneler once birakti. Buradan yola cikabilirsin.

Hocam üniversiteye her türlü gireceğim. Ama iyi ve kötü üniversiteler var. Bunlar arasındaki farkı merak etmiştim.

@Blackrawen hocam konuya edit yaptım. Orayı okuyun lüften. Kendimi yanlış ifade etmişim başta.

Üniversite tabii ki önemlidir ama nerede önemlidir? Sallıyorum 1. üniversiteye sunum yapmaya Microsoft Türkiye yetkilisi gelir, tanışma imkanı bulursun hatta staj imkanı bulursun belki mezun olmadan işe başlarsın ama 250k olan firmaya daha ufak çaplı bir yazılım firması sunum yapmaya gelir, gelmez. Ya da 1. sıradaki okulda yanında oturan adamın idealist olma ihtimali daha yüksektir belki birlikte bir girişim yaparsınız ya da ileride sektörde birbirinizi desteklersiniz ama 250k sıralamada yanındaki kişinin idealist olma ihtimali vardır tabii ama sırf puanı yettiği için 0 yazılım bilgisiyse gelmiş olma ihtimali de vardır.

Uzun lafın kısası iyi okul daha iyi olanak ihtimalleri sağlar ama bu kötü okulun sana hiçbir şey katmayacağı anlamına gelmez.

Geri
Yukarı