Yazılımı anlamıyorum

apozz

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ben 1.5ay önce niyet edip yazılım işine heves edip başladım. Udemy'den Python kursu alarak orada 100.videoya geldim ve daha da ilerleyeceğim ama aklıma her zaman takılan ve moralimi bozan bir şey var. İnsanların bu diller ile neler yazdığını görüyorum ya da onların bu konuyu nasıl bu kadar iyi anlayarak bir program bile oluşturacaklarını görüyorum ama ben sanki Python kursu dediğim kursu ki en azından temeli anlamak için bile bitirdikten sonra sanki hiçbir şekilde ne program yazabilcem ne başka bir şey çünkü Udemy'deki ödevler olsun ve benim anlama kapasitem olsun yazılımı yeterli kılmıyor anlamama. Yani demem o ki emek verdiğim halde neden hatasız kod yazacağımı hatta güzel bir program yazma umudum yok.

Merhaba arkadaşlar. Ben 1.5ay önce niyet edip yazılım işine heves edip başladım. Udemy'den Python kursu alarak orada 100.videoya geldim ve daha da ilerleyeceğim ama aklıma her zaman takılan ve moralimi bozan bir şey var. İnsanların bu diller ile neler yazdığını görüyorum ya da onların bu konuyu nasıl bu kadar iyi anlayarak bir program bile oluşturacaklarını görüyorum ama ben sanki Python kursu dediğim kursu ki en azından temeli anlamak için bile bitirdikten sonra sanki hiçbir şekilde ne program yazabilcem ne başka bir şey çünkü Udemy'deki ödevler olsun ve benim anlama kapasitem olsun yazılımı yeterli kılmıyor anlamama. Yani demem o ki emek verdiğim halde neden hatasız kod yazacağımı hatta güzel bir program yazma umudum yok.

Çünkü kursa bağlı kalıyorsun aynı sorun bende vardı ben kursla değil kendi başıma ilerledim ve bu şekilde 2 ayda gayet iyi bir şekilde öğrendim örneğin yılan oyunu yapmak istiyorum tek tek tüm kodları etraftan toplayarak yazmıştım örneğin Google'ya "how to make ****** " tarzı şeyler yazıp yapabilirsin.

Umudun neden yok? Daha 1,5 aydır uğraşıyorsun o gördüğün programları yapan insanlar yıllardır uğraşıyor. Sen elinden geleni yap, eğer gerçekten istekliysen yapamayacağın zorlukta şeyler değil bunlar.

Aga bu işe yıllarını veren adamlarla kendini kıyaslayamazsın 1-2 yıl sonra üzerine ciddi olarak düşersen onlardan bile iyi olursun.

Daha yeni öğrenmeye başladığın için kafanda bu tarz soru işaretlerinin olması gayet normal. Temelini güçlendirdikten sonra ne tarz bir proje yapmak istiyorsun ona karar verip orada ne tarz teknolojiler kullanılıyor bunları araştırarak ilerleyebilirsin. Python dilinin kullanıldığı birçok alan var ve bu alanlarda kullanılan kütüphaneler çeşitlilik gösteriyor. Şu an için Python dilinin temellerini öğrendiğini düşünüyorum o yüzden videolarda gördüğün komplike projeleri anlaman zor olur. Öğrenmeye devam ettikçe kafandaki soru işaretlerininde zamanla gideceğini söyleyebilirim. Yazılımda sürekli öğrenecek konuların olacak pes etmeden devam etmeni öneriyorum.

yardımınız için teşekkürler.Şimdi de sql de data yazcam ama kodu unutup jupyter gidiyorum bu ne kadar doğal ?

Yardımınız için teşekkürler. Şimdi de SQL de data yazacağım ama kodu unutup Jupyter gidiyorum bu ne kadar doğal?

Bence gayet normal önemli olan kodu ve yaptığının mantığını anlamak. Pratik yaptıkça aklında kalacaktır. Her kodu ezberlemenin mümkünatı yok ancak nerede ne kullanacağını bildikten sonra aklına gelmeyen kısımları araştırarak bulabilirsin.

Hocam 1.5 ayda zaten aşırı fazla bir şey bekleyemezsiniz ki, zaten tek 1 dil bilerek de çok zor yani. 1'den fazla dil öğrenmeli, sürekli kendinizi geliştirmeli, kursa bağlı kalmamalı, kendiniz fikir bulup fikri üretmeye çalışması, bol tekrar ve deneme yapmalısınız. Aynı zamanda "çok güzel yapıyor" dediğiniz adamlar kaç senedir bu işin içinde, bu da var.

Geri
Yukarı