Rehber Yazılımın çalışma mantığı nedir?

Makaleler
52
Merhabalar bu rehberde yazılımın çalışma mantığını anlatacağım.

1. Bilgisayar yazdığımız kodları nasıl anlar.
2. Bilgisayar bu kodları nasıl işler.
3. Bilgisayar bu kodları neye göre çalıştırır.

1. Bilgisayar yazdığımız kodları nasıl anlar:
Bilgisayar yazdığımız kodları aslında anlamaz. Bilgisayar tam bir aptaldır. Çünkü sadece 0 ve 1'den anlar. Bu dile de biz Assembly(makine dili) diyoruz.

1200px-Overview_of_the_Common_Language_Infrastructure.svg.png

2. Bilgisayar bu kodları nasıl işler: Bilgisayar kodları işlemek için 2 şeye ihtiyaç duyar;

2.1: İşletim sistemi: İşletim sistemi olmadan bir yazılım bilgisayar tarafından çalıştırılamaz. İşletim sistemi yazdığımız kodları donanıma nasıl işlemesi gerektiğini söyler.

2.2: Donanım: Bir işlemci. Evet saçma gelebilir ama tüm kodları işlemci işlemesi gerekir. Şu an duyar gibiyim işlemci bunu nasıl anlıyor dediğinizi.
İşte o aşamada Compiler'lar(derleyiciler) devreye giriyor. Bu derleyiciler yazdığımız İngilizce kodu (C++, C#, Java vb.) Makine diline çeviriyor.

Örnek: Eray > 0011010100

3. Bilgisayar bu kodları neye göre çalıştırır: Bilgisayar kodları insanların okuduğu şekilde yukarıdan aşağıya doğru okur. Yani kafasına göre okuma yapmaz. Mesela 3000 satırlık bir kod var bu kodun 1760. satırında hata var diyelim. Program o satırdan sonrasını çalıştırmaz. Çünkü adresleme sorunu oluşur bilgisayar aptal dediğim zaman bunu kastetmiştim.
Bildiği değerlerden başka değer gelirse sapıtır. Programlama hem zevklidir hem de karmaşıktır.

Ek olarak Yazılım nasıl geliştirilir konusuna bakabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Uzun sanıp başlamıştım okumaya kısa olmuş. Ellerinize sağlık ama biraz daha arttırabilirseniz bilgileri tam okumalık tadında olmuş.

Hocam fazla olunca insanlar okumuyor ve zamanlarını harcamak istemiyorum. Kısa ve öz olsun istedim. İstesem 3 sayfa yazarım.

Ellerinize sağlık hocam.

Teşekkür ederim hocam.

Geri
Yukarı