YBS mi, Bilgisayar Programcılığı mı?

dehayz

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, ben 12. sınıf öğrencisiyim ve Eşit Ağırlık bölümündeyim. Dolayısıyla Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliğinde iyi bir sayısal puanı alamayacağım için bu bölümleri okuyamayacağım. EA bölümünde yazılımla alakalı YBS (Yönetim Bilişim Sistemleri) düşündüm belli bir süre. Fakat YBS okumaktansa 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okuyup DGS ile Mühendisliğe geçmek mantıklı mıdır? DGS zor mudur?Tavsiyeleriniz neler?

DGS'nin zor kısmı kontenjanların az olması. 2 yıllık bölümünü okurken bir yandan da matematik çalışırsan iyi bir üniversiteye geçersin diye düşünüyorum.

YKS'de iyi sayısal puan yapamayacağım diyorsanız bence DGS'ye bulaşmayın. Bilgisayar programcılığı okuyan 10 kişiden 8'i zaten DGS istiyorum diyor ama 10 kişiden sadece 2-3 tanesi kontenjan bulabiliyor bunu da düşünmek lazım.

YKS'de iyi sayısal puan yapamayacağım diyorsanız bence DGS'ye bulaşmayın. Bilgisayar programcılığı okuyan 10 kişiden 8'i zaten DGS istiyorum diyor ama 10 kişiden sadece 2-3 tanesi kontenjan bulabiliyor bunu da düşünmek lazım.
Peki sizce YBS okuyup yazılıma yönelmek mantıklı mı?

Peki sizce YBS okuyup yazılıma yönelmek mantıklı mı?
Tabii ki mantıklı ama üniversite seçimini iyi yapmanız lazım. Bazı üniversiteler YBS'yi işletme ağırlıklı verirken bazıları yazılım ağırlıklı veriyor. Hangi üniversite nasıl hatırlamıyorum ama ders programları herkese açıktır. Oradan bulabilirsiniz. Genellikle Sakarya ve Bakırçay'ı tercih ediyorlar diye hatırlıyorum. Oralar yazılım ağırlıklı oluyordu sanırım. Puanları da yüksek değil.

Selam, ben 12. sınıf öğrencisiyim ve eşit ağırlık bölümündeyim. Dolayısıyla bilgisayar veya yazılım mühendisliğinde iyi bir sayısal puanı alamayacağım için bu bölümleri okuyamayacağım. EA bölümünde yazılımla alakalı YBS (yönetim bilişim sistemleri) düşündüm belli bir süre. Fakat YBS okumaktansa 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyup DGS ile mühendisliğe geçmek mantıklı mıdır? DGS zor mudur? Tavsiyeleriniz neler?

Aleykümselam bunu bizzat yaşamış biri olarak tavsiyem eğer direkt mühendisliğe gidemeyeceksen öncesinde bilgisayar programcılığı ve ardından Anadolu üniversitesi yönetim bilişim sistemleri ile lisansa tamamlamandır. Ben bu şekilde yaptım oldukça memnunum. Hakkında hayırlısı olsun inşallah.

Son düzenleyen: Moderatör:
DGS mat1 diğer sınavlardaki mat1'den aman aman farkı yok. Sadece kontenjan çok çok sınırlı, hevesini kırmak istemem ama yerleşmek gerçekten zor (benim açımdan).

Geri
Yukarı