YDS Nasıl Kelime Ezberlenir?

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Bu yıl YDS'ye gireceğim. Geçen yıl, hiç çalışmadan girmiştim ve çok şaşırtıcı bir şekilde 80 sorudan 45 tanesini yapmıştım. Bu sene ağır bir şekilde çalışıyorum fakat, kelimeleri ezberleyemiyorum. Mesela test sorularını çözemiyorum, şıklardaki kelimelerin anlamalarını bilmiyorum.

Ne yapmam gerekir? Teşekkürler.

Çok zor kelimeler sormuyorlar. Sürekli deneme çözüp çıkan kelimeleri ezberlerseniz çoğu kısmı halletmiş olursunuz. Bir uygulama vardı: yazdığınız kelimeleri size soruyor eğer bulabilirseniz kullanın. Her sınavdan sonra yazsanız sınava kadar güzel bir kelime havuzu oluşmuş olur. Çok da kasmayın ben YÖKDİL'e hiç çalışmadan 85 yapmıştım. YKS-Dil de aynı şekilde basitti.

Öncelikle yoğun kullanılan kelimeleri tespit ediniz. Bunu gerek internetten araştırarak gerek ise denemeleri inceleyerek bulabilirsiniz.
Ardından belirli bir düzenle bu kelimeleri tekrar etmelisiniz. Böylece daha da kavrayacaksınız.
Son olarak da bu kelimelerle cümle kurmanız yararınıza olur. Hem cümle yapılarını daha güzel anlarsınız, hem de kelimelerin anlamları daha çok oturur. Kelimenin anlamı aklınıza gelmese bile cümleleri hatırlayarak kelimeyi çağrıştırabilirsiniz.

Vaktin varsa yds kelimelerinin çok yoğun olduğu hikayeler var. Hikaye içerisine yedirilmiş oluyorlar. İnternetten arama yaptığında bulursun. Vaktin varsa deneyebilirsin bence hem reading geliştirmiş olursun. Sürekli aynı şeyi okudukça kelimelere aşinalık kazanırsın.

Benim tavsiyem şudur:
  • Bir tane kelime defteriniz olsun, günlük o kelimeleri okuyun. Ezberlemeye çalışmayın, sadece okuyun. Zamanla oturur.
  • Yabancı haber sitelerinden bol bol haber okuyun, oradaki kelimeleri kelime defterinize not edin. Sınavda çıkabilir, belli olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı