YDS sınavına Rusça'dan girilebiliyor mu?

Timur Özcan

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS Prime A320M-K
İşlemci: AMD Ryzen 5 5500
RAM: GSkill Ripjawvs 8GB 3600 MHz x2
ROM 1 (C:): SanDisk SSD Plus 240GB (SSD)
ROM 2 (D:): Toshiba DT01ACA100 1TB (HDD)
Ekran Kartı: MSI RX 460 2GB OC
Kasa: Power Boost VK-G3621C
PSU: Corsair CV550 550W 80+ Bronze
Meslek
Öğrenci
İyi sosyaller. 12. Sınıf Anadolu Lisesi dil bölümü öğrencisiyim. Açıkçası daha önce gidip de üniversite sınav sistemini araştırmamıştım fakat ben normalden farklı, herkesin gireceği bir şekilde değil de birkaç değişiklik ile sınava gireceğim. Şu an haftada 16 saat İngilizce görüyorum fakat ben YDS sınavına anadil seviyesinde konuştuğum Rusçadan gireceğim. İnternette YDS ve E-YDS diye birkaç farklı sınava denk geldim. Anladığım kadarıyla YDS yüz yüze oturumlu bir sınavken, E-YDS internet ortamında girilen bir sınav. Benim girmek istediğim tabii ki de yüz yüze olanı. Yani TYT, ertesi gün de 3. oturum olarak geçen YDS. Yüz yüze YDS de Rusçadan katılım sağlamam mümkün mü, ve ben sınav sonuçlarının nasıl hesaplandığını da bilmiyorum. OBP dediğimiz şey benim sadece 12. Sınıf yıl sonu başarı puanım ile mi hesaplanıyor yoksa 9,10,11 ve 12. sınıfların ortalamaları bulunarak mı hesaplanıyor? Şimdilik aklıma gelen bütün sorular bunlar ama unuttuklarımı da sonradan yazarım. Tek tek internetten araştırmaktansa ve clickbaitten geçilmeyen haber sitelerini kurcalamaktansa buraya, daha önce tüm bunları deneyim eden gerçek kişilere sormanın daha iyi olacağını düşündüğümden bu konuyu açıyorum. Şimdiden bana yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum.

İyi sosyaller. 12. sınıf Anadolu lisesi dil bölümü öğrencisiyim. Açıkçası daha önce gidip de üniversite sınav sistemini araştırmamıştım fakat ben normalden farklı, herkesin gireceği bir şekilde değil de birkaç değişiklik ile sınava gireceğim. Şu an haftada 16 saat İngilizce görüyorum fakat ben yds sınavına ana dil seviyesinde konuştuğum Rusça'dan gireceğim. İnternette yds ve e-yds diye birkaç farklı sınava denk geldim. Anladığım kadarıyla yds yüz yüze oturumlu bir sınavken, e-yds internet ortamında girilen bir sınav. Benim girmek istediğim tabii ki de yüz yüze olanı. Yani TYT, ertesi gün de 3. oturum olarak geçen yds. Yüz yüze yds de Rusça'dan katılım sağlamam mümkün mü, ve ben sınav sonuçlarının nasıl hesaplandığını da bilmiyorum. OBP dediğimiz şey benim sadece 12. sınıf yıl sonu başarı puanım ile mi hesaplanıyor yoksa 9, 10, 11 ve 12. sınıfların ortalamaları bulunarak mı hesaplanıyor? Şimdilik aklıma gelen bütün sorular bunlar ama unuttuklarımı da sonradan yazarım. Tek tek internetten araştırmaktansa ve clickbaitten geçilmeyen haber sitelerini kurcalamaktansa buraya, daha önce tüm bunları deneyim eden gerçek kişilere sormanın daha iyi olacağını düşündüğümden bu konuyu açıyorum. Şimdiden bana yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ediyorum.

Yds'de İngilizce, Almanca ve Fransızca oluyor Rusça yok maalesef e-yds'yi bilmiyorum belki orada seçilebilir. OBP ortaöğretim başarı puanıdır ve 9, 10, 11, 12 dahildir. OBP hesaplamak için tüm sınıflardaki başarı ortalamanızı toplayıp 4'e bölüp OBP'nizi bulabilirsiniz veya hesaplama.net sitesinden OBP'nizi detaylı hesaplayabilirsiniz.

Yds'de İngilizce, Almanca ve Fransızca oluyor Rusça yok maalesef e-yds'yi bilmiyorum belki orada seçilebilir. OBP ortaöğretim başarı puanıdır ve 9, 10, 11, 12 dahildir. OBP hesaplamak için tüm sınıflardaki başarı ortalamanızı toplayıp 4'e bölüp OBP'nizi bulabilirsiniz veya hesaplama.net sitesinden OBP'nizi detaylı hesaplayabilirsiniz.
OSYM sitesinde "YKS – DİL Sınavı, İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde yapılmaktadır. Sınavda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunmakta olup, adaya, başvuru esnasında, ÖSYM’ye bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilmektedir." denmiş. Yani bu paragraftan benim anladığım ben başvuru yaparken Rusça seçebiliyorum ve bana yüz yüze sınavda Rusça kitapçık veriliyor. Bir de siz okuyun isterseniz.

ÖSYM sitesinde "YKS – dil sınavı, İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde yapılmaktadır. Sınavda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunmakta olup, adaya, başvuru esnasında, ÖSYM'ye bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilmektedir." denmiş. Yani bu paragraftan benim anladığım ben başvuru yaparken Rusça seçebiliyorum ve bana yüz yüze sınavda Rusça kitapçık veriliyor. Bir de siz okuyun isterseniz.

Başvuru zamanı geldiğinde Yds'yi seçip oradan Rusça'yı seçersen sınava Rusça'dan girebilirsin.

Başvuru zamanı geldiğinde Yds'yi seçip oradan Rusça'yı seçersen sınava Rusça'dan girebilirsin.
Yani yüz yüze, 3. oturum YDS Sınavı. Doğru mudur?

ÖSYM sitesinde "YKS – dil sınavı, İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dillerinde yapılmaktadır. Sınavda her dil için ayrı bir soru kitapçığı bulunmakta olup, adaya, başvuru esnasında, ÖSYM'ye bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilmektedir." denmiş. Yani bu paragraftan benim anladığım ben başvuru yaparken Rusça seçebiliyorum ve bana yüz yüze sınavda Rusça kitapçık veriliyor. Bir de siz okuyun isterseniz.

Hocam şimdi araştırdım internette böyle bir bilgi var:
İlkbahar dönemi sınavları; İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Arapça, bulgarca, danimarkaca, ermenice, Farsça, gürcüce, hollandaca, İspanyolca, korece, lehçe, Japonca, italyanca, macarca, sırpça, Rusça, portekizce, ukraynaca, Yunanca ve rumence dillerinde yapılmaktadır.

Sonbahar dönemi sınavları ise; İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça ve Almanca'dan yapılmaktadır.

Ben İngilizce, Almanca ve Fransızca oluyor sanıyordum.

Hocam ben YKS 3. oturumu olan YDT (Yabancı Dil Testi) yazılı sorularla yapılıyor. Yanılıyor muyum? Çünkü ben de bu sene YDT'ye gireceğim.
Evet, 80 soruluk bir test şeklinde seçtiğin bir Yabanci Dil üzerinden sınavını oluyorsun. 80 Soru için verilen süre ise 135 Dakika.

Konu günceldir, diğer sorularıma cevap verebilirsiniz sevinirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı