Yeni aldığım Gaming PC sürekli çöküyor

Yer
Bakü, Azerbaycan
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core i5 10400 || MSI H510M-A-PRO || 32Gb Kingston DDR4 3200 || Zotac Gaming GeForce RTX 2060 12GB || Kingston A400 480GB SATA SSD || Seagate Desktop HDD 1TB || Zalman GigaMax 750W PSU
Meslek
Öğrenci, Full Stack Developer
Merhaba. Benim yeni bir Gaming PC'im var ama ben ondan doğru düzgün performans alamıyorum. Bugün tam 2 defa çöktü.

Bana ter temiz kurulum önere bilirmisiniz?
Mesela iyi BIOS ayarları, ReFs dosya sistemi ile. Temiz ve sağlam sistem olsun isterim. Bana yardım ede bilirsinizmi?

Birde bir sorun daha var her sistemi yeniden baslattigimda monitöre görüntü gelmiyor.

Hocam sistem sorunlu nerden aldıysanız oraya götürün hepsini anlatın verin kasayı oraya. Temiz kurulum sökmez buna. SSD yada RAM'in arızalı olma ihtimali var. Monitöre görüntü gelmiyorsa ve BSOD alıyorsanız RAM'lerden olabilir. Memtest86 testine sokun.

Hocam sistem sorunlu nerden aldıysanız oraya götürün hepsini anlatın verin kasayı oraya. Temiz kurulum sökmez buna. SSD yada RAM'in arızalı olma ihtimali var. Monitöre görüntü gelmiyorsa ve BSOD alıyorsanız RAM'lerden olabilir. Memtest86 testine sokun.
Şimdi memtest86 yazıyorum USB ye

Şimdi ne yapmalıyız?

Dosya Ekleri

• IMG_20230219_173836.jpg
    IMG_20230219_173836.jpg
    213,2 KB · Görüntüleme: 33
Kankacım bir BIOS`u normal ayarlara döndürür müsün? BIOS`dayken sağ altta falan yazması lazım f10 falan diye ne yaptığı tuşların onların fotoğrafını at söyleyelim hangisinin sıfırladığını sonra sıfırla öyle dene. Ve RAM`leri normal hıza çek öyle dene.

Kankacım bir BIOS'u normal ayarlara döndürür müsün? BIOS'dayken sağ altta falan yazması lazım F10 falan diye ne yaptığı tuşların onların fotoğrafını at söyleyelim hangisinin sıfırladığını sonra sıfırla öyle dene. Ve RAM'leri normal hıza çek öyle dene.

Ben aslinda hiçbir şey degistirmedim BIOS da ama yine de yapacağım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230219_174628.jpg
    IMG_20230219_174628.jpg
    200,4 KB · Görüntüleme: 31
Sanırım F6`ymış varsayılan ayarlara döndürme. Döndür varsayılan ayarlara ve RAM MHz`sini normal RAM hızlarına ayarla.

Eğer yine yaparsa başka RAM`in varsa başka RAM ile dene çünkü memtest86 testi biraz uzun sürebilir 32 GB olduğu için sanırım ama yoksa direk test et. Ya da test etmeden önce RAM`i diğer RAM soketlerinde de deneyebilirsin.

Sanırım F6`ymış varsayılan ayarlara döndürme. Döndür varsayılan ayarlara ve RAM MHz`sini normal RAM hızlarına ayarla.
Hiç bir şey degismedi

Sanırım F6'ymış varsayılan ayarlara döndürme. Döndür varsayılan ayarlara ve RAM MHz'sini normal RAM hızlarına ayarla.

Eğer yine yaparsa başka RAM'in varsa başka RAM ile dene çünkü Memtest86 testi biraz uzun sürebilir 32 GB olduğu için sanırım ama yoksa direk test et. Ya da test etmeden önce RAM'i diğer RAM soketlerinde de deneyebilirsin.

Hala Memtest86 çalıştırmadım.
Ama ben hala RAM'in tam modelini bilmiyorum belki 2300 değildir. Bana bir uygulama atabilir misiniz bunu tam öğrenmek için?

Geri
Yukarı