Yeni alınan HDD için hangi testler yapılmalı?

231981

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar sıfır WD 2TB Blue disk aldım ve az önce elime ulaştı, hemen kasaya taktım birkaç program ile baktım kullanılmış ürün değil ilk defa ben çalıştırmışım, yani forumlarda yenilenmiş ya da kullanılmış disk gönderiyorlar diyorlardı şükür öyle bir sorun yaşamadım. Başlıktaki yazılı program ile bu diske hangi testleri yapmam gerekiyor acaba? CrystalDiskMark ile okuma yazma hızlarını test ettim çok güzel değerler veriyor, bad sector testi harici yapabileceğim başka şeyler var mı acaba?

Aldığım disk: https://www.hepsiburada.com/wd-blue...-wd20ezbx-p-HBCV00000E4GK4?magaza=Hepsiburada

Arkadaşlar sıfır WD 2TB Blue disk aldım ve az önce elime ulaştı, hemen kasaya taktım birkaç program ile baktım kullanılmış ürün değil ilk defa ben çalıştırmışım, yani forumlarda yenilenmiş ya da kullanılmış disk gönderiyorlar diyorlardı şükür öyle bir sorun yaşamadım. Başlıktaki yazılı program ile bu diske hangi testleri yapmam gerekiyor acaba? CrystalDiskMark ile okuma yazma hızlarını test ettim çok güzel değerler veriyor, bad sector testi harici yapabileceğim başka şeyler var mı acaba?

Aldığım disk: https://www.hepsiburada.com/wd-blue...-wd20ezbx-p-HBCV00000E4GK4?magaza=Hepsiburada

Aslında fazla yok 0aldıysan ve kullanılmış yenilenmiş disk olmadığında eminsen başka bir şey yapmana gerek yok yenilenmiş diski hayatım boyunca 1 defa yaşadım iade edip şikayet ettim diğer disklerim sağlam geldi sana denk gelmesi %1-2 oranlarında takma kafaya takarsan diski gider sen bozarsın 😁

Aslında fazla yok 0aldıysan ve kullanılmış yenilenmiş disk olmadığında eminsen başka bir şey yapmana gerek yok yenilenmiş diski hayatım boyunca 1 defa yaşadım iade edip şikayet ettim diğer disklerim sağlam geldi sana denk gelmesi %1-2 oranlarında takma kafaya takarsan diski gider sen bozarsın 😁

Şu an için sorun yok ama yine de tam emin olmak için hız testi falan yaptım sadece. HardDiskSentinel programın da birkaç test var çünkü hangisini yaparsam emin olurum onu anlamadım bu yüzden konu açtım. HD Tune ile test ettim değerleri güzel. Bir de bad sector testi yapayım bakalım :)

Şu an için sorun yok ama yine de tam emin olmak için hız testi falan yaptım sadece. Hard Disk Sentinel programın da birkaç test var çünkü hangisini yaparsam emin olurum onu anlamadım bu yüzden konu açtım. HD Tune ile test ettim değerleri güzel. Bir de bad sector testi yapayım bakalım :)

Sorun çıkarsa yaz çözelim burada.

Peki. Eski diskimi arşiv olarak kullanacağım bu arada. Onu sadece biçilendir diyerek komple silsem yeterli olur mu? Hızlı biçimlendir tikini kaldırıp yapmak daha iyi sanırım?

Hızlı biçimlendiri seç yoksa 1 saat bile bekliyebilirsin ya da CMD üzerindende sıfırlayabilirsin.

İlgili videoyu bırakayım;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlgili videoyu bırakayım;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Teşekkür ederim. CMD yöntemi sanırım daha iyi oluyor. Bildiğim yöntemdi genelde format sırasında yapıyordum.

Yeni konular

Geri
Yukarı