Yeni alınan işlemci çalışmıyor

Ramboo27

Hectopat
Merhaba arkadaşlar dün bir işlemci aldım ancak anakartıma işlemciyi takınca bilgisayar kendi kendini saniyelik açıp kapatıyor benim eski işlemciyi takınca sorun düzeliyor galiba işlemci ya bozuk ya da anakartım algılamıyor ancak araştırdığıma göre işlemci benim bilgisayarımı destekliyor bilgisayar tamircisine sorduğumda işlemci statik elektrik mi ne almış öyle bir şey dedi sizce sorun nedir? Bu arada bir de komple işlemciyi çıkardım ve o şekilde anakartta işlemci takılı değilken çalıştırmayı denediğimde yeni aldığım işlemci üzerindeyken oluşan sorunla aynı şey oluyor sürekli olarak saniyelik aç kapa oluyor bilgisayar.

Ne demek istediğinizi anlamıyorum bozuk olan işlemci i7 3770 zaten ayrıca işlemci yeni daha ne yamultması.
Takarken yamultabilirsiniz. Evet pinler anakarttaymış. Anakartın pinleri yamuk olabilir mi?

İşlemci değişirken belki yamulmuştur. Böyle şeyler olabiliyor.

Artı -1 Eksi
Takarken yamultabilirsiniz. Evet pinler anakarttaymış. Anakartın pinleri yamuk olabilir mi?

İşlemci değişirken belki yamulmuştur. Böyle şeyler olabiliyor.

Konuyu tam okumamışsınız belli şu anki kullandığım işlemcinin i3 3220 oluduğunu söyledim onu takınca sıkıntısız çalışıyor ancak i7 3770 takınca tepkime yoktur ayrıca anakartta yeni.

Konuyu tam okumamışsınız belli şu anki kullandığım işlemcinin i3 3220 oluduğunu söyledim onu takınca sıkıntısız çalışıyor ancak i7 3770 takınca tepkime yoktur ayrıca anakartta yeni.

O zaman işlemci sorunlu. İade edin.

Artı -1 Eksi
İşlemci desteği BIOS v. FB'den beri var, BIOS sürümü doğru mu?

Sistem açıldığında BIOS'a girebiliyor musun yoksa o ana kadar gelmiyor mu?
Gelmiyorsa bir ihtimal sebep:
  • i3 3220 = 55W
  • i7 3770 = 77W
    Yani aradaki 22W'lık farkı kurtarmıyor olabilir mi PSU'n? Intel'e göre minimum 600W istiyor ikiside, sistemdeki diğer bileşenlerin etkiliyor olabilir.

Artı -1 Eksi
İşlemci desteği BIOS v. Fb'den beri var, BIOS sürümü doğru mu?

Sistem açıldığında BIOS'a girebiliyor musun yoksa o ana kadar gelmiyor mu?
Gelmiyorsa bir ihtimal sebep:
  • i3 3220 = 55W.
  • i7 3770 = 77W.
    Yani aradaki 22W'lık farkı kurtarmıyor olabilir mi PSU'n? Intel'e göre minimum 600W istiyor ikisi de, sistemdeki diğer bileşenlerin etkiliyor olabilir.

400W PSU var bende aynı sizin gibi düşünmüştüm ancak ekran kartını çıkarp denediğimde ise gene aynı sorun oluyor (belki ekran kartın kullandığı gücü kesersem çalışır diye düşündüm) anakart güncel en son sürüm yüklü bu arada i3 3220 işlemciyi eskiden 250W PSU ile de kullandım hiçbir sorunu yoktu 400W'a geçince i7 3770 çalışacağını düşündüm. Siyah ekran 2 saniyede bir açılıp kapanıyor.

400W PSU var bende aynı sizin gibi düşünmüştüm ancak ekran kartını çıkarp denediğimde ise gene aynı sorun oluyor (belki ekran kartın kullandığı gücü kesersem çalışır diye düşündüm) anakart güncel en son sürüm yüklü bu arada i3 3220 işlemciyi eskiden 250W PSU ile de kullandım hiçbir sorunu yoktu.

i3 3220'yi 250W ile kullanman i7'yi 400W ile kullanabileceğin anlamına gelmiyor onu diyorum. Aralarındaki çekirdek farkı 2x zaten - böyle düz mantık yapsan, i3 3220 250 ise i7 500W olmalı ki ben 600W yazdım.

Şu sitede bileşenlerini bularak maksimum ihtiyacını (yuvarlak bir hesap da olsa) görebilirsin, bir bak.

Artı -1 Eksi
Diğer sistem bileşenleriniz nedir? Fakat genel olarak testlerde yetersiz bir PSU kullanıldığında masaüstü falan geliyor, oyunlara vs girince kapanıyordu. İşlemcinizi yeni aldıysanız iade edin.

Geri
Yukarı