Yeni alınan Monster Tulpar T7 V20.4 için yapılması gereken testler

Stokeley

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Sin City
Hangi programlarla stres testleri yapılmalı? Laptoplarda sıcaklık değerlerinin kontrolü biraz daha farklı oluyor ben kullanmadığım için bilmiyorum hangi sıcaklıklardan sonra stres testi sonlandırılmalı?

Driverları da usb bellekten çıkan Monster uygulaması üzerinden kurdum. Chipset güncellemelerini vs. nasıl bulabilirim? Intel'de bulamadım.

Ekran kartı sürücüsünü buradan bilgileri doldurarak indirebilirsiniz. Diğer çipset vesaire sürücülerini Windows Update üzerinden otomatik kuruluyor zaten, isterseniz şuradan da Monster' ın kendi sitesindeki sürücüleri kurabilirsiniz.

Test kısmına gelirsek;

Furmark ile ekran kartına ve işlemciye stres testi yapabilirsiniz, tabi değerleri görmek için MSI Afterburner ile gelen Rivatuner programını ayarlayıp kullanmanız gerekiyor.

Şöyle bir video buldum yardım alabilirsiniz, zaten birçok rehber ve video mevcut internette.

Ekran kartı sürücüsünü buradan bilgileri doldurarak indirebilirsiniz. Diğer çipset vesaire sürücülerini Windows Update üzerinden otomatik kuruluyor zaten, isterseniz şuradan da Monster' ın kendi sitesindeki sürücüleri kurabilirsiniz.

Test kısmına gelirsek;

Furmark ile ekran kartına ve işlemciye stres testi yapabilirsiniz, tabi değerleri görmek için MSI Afterburner ile gelen Rivatuner programını ayarlayıp kullanmanız gerekiyor.

Şöyle bir video buldum yardım alabilirsiniz, zaten birçok rehber ve video mevcut internette.
Teşekkürler, Furmark ile masaüstü bilgisayarımda test vs. yapmıştım hemen hemen biliyorum. Peki daha detaylı testlere vs. gerek var mı? Bilgisayarı yapılan testlerden emin olduktan sonra kullanmaya başlamak istiyorum dosyalarım olsun oyunlarım olsun.

Teşekkürler, Furmark ile masaüstü bilgisayarımda test vs. yapmıştım hemen hemen biliyorum. Peki daha detaylı testlere vs. gerek var mı? Bilgisayarı yapılan testlerden emin olduktan sonra kullanmaya başlamak istiyorum dosyalarım olsun oyunlarım olsun.

Buradan ölü piksel testi yapabilirsiniz ek olarak. Bunların dışında çok kurcalamaya gerek yok, sonuçta sıfır bir ürün olsa da paketi açılmış ve kullanılmaya başlanmış. Yani beklemeniz gereken bir durum yok, şimdi ya da ileride bir sorun çıkarsa muhatabınız teknik servis olacak zaten; direkt iade edemeyeceksiniz. Siz bir an önce kullanmaya başlayın.

msi.png
Hocam neden böyle periyodik bir şekilde sıcaklık 0 dereceye düşüp geri yükseliyor? İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Ayrıca fan ayarı da yapamıyorum nedense fan sekmesi çıkmıyor.

İlk 15 gün iade hakkım yok mu?

@Stokeley Teoride o hakka sahibiz ancak pratikte firmalar ve satıcılar sorun çıkartıyor, önce servisten iade edilebilir raporu alın sonra gönderin diyorlar. Ya da müşteri Tüketici Hakem Heyetine başvuruyor ve kazanıyor ancak süreç oldukça uzuyor bu arada. İki ucu pis değnek anlayacağınız.

Eğer satıcısı ve göndericisi Amazon olursa direkt iade alıyor diye biliyorum, tek istisna Amazon galiba.

Hocam öncelikle hayırlı olsun. Monster'da 15 gün koşulsuz iade hakkınız bulunmakta. Sürücüleri kurduysanız monster kontrol merkezini de kurmuşsunuzdur büyük ihtimal. Fan/performans ayarları..vb aklınıza ne geliyorsa tüm ayarları monster kontrol merkezinden yapacaksınız. MSI afterburner'ı daha çok sıcaklık/fps..vb gibi değerleri görmek için kullanırsınız. Monster kontrol merkezinde cihaz "profil1" tabanlı çalışır. Yani turbo moda dahi alsanız "profil1" ayarlarını kullanır. İlk olarak Monster kontrol merkezinde "akıllı güç kontrolü" dynamic boost seviyesini 15W olarak ayarlayın. Böylece cihazınız 115W+15W olarak çalışır. Aynı zamanda mux switch'i açmak için bios'dan advanced sekmesinde switchable graphic yazan yeri tıklayıp "dgpu only" yapmanız lazım. Muhtemelen şuan cihazınız "mshybrid" yani otomatik moddadır. Bunun dışında monster kontrol merkezini biraz inceleyin. Yani klavye aydınlatmasından tutun da tüm ayarlar monster kontrol merkezinde var. İntel sürücüleri için windows orjinalse Intel® Driver & Support Assistant adresinden halledersiniz.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle hayırlı olsun.
Çok teşekkürler hocam.
İlk olarak Monster kontrol merkezinde "akıllı güç kontrolü" dynamic boost seviyesini 15W olarak ayarlayın. Böylece cihazınız 115W+15W olarak çalışır. Aynı zamanda mux switch'i açmak için bios'dan advanced sekmesinde switchable graphic yazan yeri tıklayıp "dgpu only" yapmanız lazım. Muhtemelen şuan cihazınız "mshybrid" yani otomatik moddadır. Bunun dışında monster kontrol merkezini biraz inceleyin.
Dediğiniz ayarları yapayım hocam da neye yönelik ayarlar bunlar? Bir de işlemcinin ekran kartı ve ekran kartı var ya hangisini baz alarak kullanıyor bilgisayar? Değiştirebiliyor muyum öncelik sırasını vs.

Bir de yukarıdaki Afterburner ile alakalı görsel hakkında bir fikriniz var mı?

Çok teşekkürler hocam.

Dediğiniz ayarları yapayım hocam da neye yönelik ayarlar bunlar? Bir de işlemcinin ekran kartı ve ekran kartı var ya hangisini baz alarak kullanıyor bilgisayar? Değiştirebiliyor muyum öncelik sırasını vs.

Bir de yukarıdaki Afterburner ile alakalı görsel hakkında bir fikriniz var mı?
Afterburner'u dikkate alma. Afterburner'u tam anlamıyla kullanabilmek için kendi profil ayarlarından bazı kodları yazmanız gerekiyor ancak bu 3. part yazılım kullanmak demek. (fanları değiştirememenizin nedeni de bu) Bu aynı zamanda monster kontrol merkezi ile çakışması da demek. Bu da cihazda sorunlar çıkartır. Siz sadece monster kontrol merkezini kullanın. Monster kontrol merkezinde Ekran kartı ayarları ile işlemci ayrı ayrı yazar. Dynamic boost 2.0 (yani ayarını 15W olarak değişirtiğiniz ayar) sistem tarafından otomatik olarak ayarlanır. Yani işlemci gücü gerektiğinde bu 15W'ı işlemciye, ekran kartına güç gerektiğinde ekran kartına kullanır. Dilerseniz tüm gücü ekran kartına da verebilirsiniz bu tamamen oynadığınız oyuna göre değişir.

Afterburner'u dikkate alma. Afterburner'u tam anlamıyla kullanabilmek için kendi profil ayarlarından bazı kodları yazmanız gerekiyor ancak bu 3. part yazılım kullanmak demek. (fanları değiştirememenizin nedeni de bu) Bu aynı zamanda monster kontrol merkezi ile çakışması da demek. Bu da cihazda sorunlar çıkartır. Siz sadece monster kontrol merkezini kullanın. Monster kontrol merkezinde Ekran kartı ayarları ile işlemci ayrı ayrı yazar. Dynamic boost 2.0 (yani ayarını 15W olarak değişirtiğiniz ayar) sistem tarafından otomatik olarak ayarlanır. Yani işlemci gücü gerektiğinde bu 15W'ı işlemciye, ekran kartına güç gerektiğinde ekran kartına kullanır. Dilerseniz tüm gücü ekran kartına da verebilirsiniz bu tamamen oynadığınız oyuna göre değişir.
Sağ olun hocam, laptop kullanıcısı olmadığım için kafam karışmıştı. FurMark GPU testini yapacağım da birazdan fanlar çalışıyor mu ya da sıcaklık arttığında fanlar devreye girecek mi anlamadım. Fanlar aktif durumda mı yani onu teyit edebileceğim bir yer var mı?

Geri
Yukarı