Yeni Alınan Notebook'un Ömrünü Uzatmak

TeknoCool

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Uzunca bir süre pc aradıktan sonra Recep Baltaş'ın harika anlatımıyla MSI GE40 almaya karar verdim ve satın aldım. Teknik manada pek bir bilgim yok youtubedan freedos a nasıl windows yüklenir videosunu izledim. Bu konuyu herhalde hallederim ama başka bir forumda 8.1 kurduktan sonra bios ve firmware kurmam gerektiğini yazdılar. Zaten bios yüklü değil mi freedoslarda ?

Şimdi başlıkla alakalı mevzuya geleyim. Malumunuz PC'lerin batarya ömürleri en fazla 1 yıl içinde sıfır noktasına kadar iniyor.Yeni bilgisayarı ilk olarak kaç saat şarj etmeliyim sonrasında ne yapmalıyım ki hem batarya ömrü uzasın hem pil süresi azalmasın batarya kalibrasyonu programı falan varmış yardımcı olursanız sevinirim :)

Bunun dışında neler yapmam gerekir veya neler yapmamam gerekir zor bela bir bilgisayar satın aldım onu da mahvetmek istemiyorum.

(Recep Abi lütfen bana yardımcı ol siz her pcden anlıyorsunuz ama zannımca MSI pclerden daha iyi anlıyorsunuz şimdiden teşekkürler)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de MSI GE40 kullanıyorum. Biraz fan sesi dışında pek bir şikayetim yok.

BIOS'u olmayan bir bilgisayar olmaz. BIOS'u güncellemen gerek. Bunun için siteden güncel dosyayı indirip BAT dosyasına tıklaman yeterli. Sonra gerisini zaten sistem halledecek.

Firmware de benzer şekilde.

Ama nVidia GPU için bir BIOS daha çıktı, onun için USB bellekle boot etmen gerekebilir:

USB Bellek Bootable Yapma Rehberi

Pil için ise bir tavsiyem yok. Ben sürekli şarjda kullanıyorum. Nasıl olsa 4 sene sonunda ölecek. 2 sene sonunda zayıflayacak. Sen istersen eve gidince pili sök, şarjda kullan ama iş yaparken enerji giderse veri kaybı yaşarsın.

MSI Türkiye - Bilgisayar, Dizüstü, Notebook, Masaüstü, Anakart, Ekran Kartı ve dahası... adresinde GE40 modelini bulamadım :( nereden bulup yapabilirim?
Bir de bootable yaptığımız flash belleğe bios dosyalarını yazdırmam gerekir mi yoksa içine atmam yeterli midir? nvidia gpu biosunu nereden bulabilirim bulduktan sonra boot işlemini bilgisayar açılırken mi yapmam gerekiyor?

Abi pil konusunda tavsiye de bulunsan valla tam olacaktı beni en çok kasan mesele o nedense :) Ben daha kurulumu yapmadım bu makinayı kaç saat şarjda tutmam gerekiyor sonrasında bataryayı çıkarıp kullanmam cihaza zarar vermez değil mi? Batarya takılı sürekli şarjda olsa pil ne zaman kullanılmaz hale gelir çok sordum biliyorum ama valla çok yardıma ihtiyacım var :(

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı