Laptop batarya ömrünü uzatmak için nasıl kullanılmalı ?

kasilis01

Hectopat
Merhabalar. İmzamdaki dizüstü bilgisayarım için yeni bir batarya aldım. Fast diye bir marka. Ben bataryayı gelir gelmez söktüm, şarj seviyesi %39 idi. Bataryayı lazım olmadıkça bilgisayarıma takmayacağım. En uzun ömürlü kullanım için nasıl bir kullanım biçimi önerirsiniz? Teşekkürler.

Lazım olmadıkça takmamak en uygun hareket olacaktır. Bunun yanında BIOS'ta Battery Calibration kısmı varsa bunu 6 ayda bir çalıştır derim.

Yoksa şöyle bir yol izle:

Pili %100'e kadar şarj et.
Tamamen bitene kadar boşalt.
Tekrar %100 şarj et.

Lazım olmadıkça takmamak en uygun hareket olacaktır. Bunun yanında BIOS'ta Battery Calibration kısmı varsa bunu 6 ayda bir çalıştır derim.

Yoksa şöyle bir yol izle:

Pili %100'e kadar şarj et.
Tamamen bitene kadar boşalt.
Tekrar %100 şarj et.
İlave bilgiler.
Batarya sökülüp uzun süre kullanılmayacaksa %80 civarı şarj edip saklamalı ve ayda bir tam boşaltıp şarj edilmelidir.
Kullanım gerektiğinde %100 tam şarj edilmeli ve tam boşalıncaya kadar kullanılmalıdır.
Batarya serin yerlerde saklanmalıdır.
Uzun süreli saklama batarya için zararlı olduğundan bir ya da birkaç ayda bir tam şarj edilip tam boşaltılmalıdır.
Asla over-charge (aşırı şarj) yapılmamalıdır.

İlla çıkarmaya gerek yok. Şarj olurken bilgisayar başında takılın, baktınız pilinizin tamamen şarjı doldu kablosunu pirizden çıkartın. Daha sonra pil bittikten sonra tekrar takın. Eğer saatlerce bilgisayar başındaysanız pili çıkarın sadece kablodan güç alarak kullanın bilgisayarı.

Ülkemizin elektirik kesintileri bitmediği için pilde kullanmak daha mantıklı.
Ben bu sorunu oldukça ucuz bir yöntemle hallettim.
75 TL ye edindiğim bir UPS cihazını dizüstü bilgisayarıma takıyorum. Olası elektrik kesintilerinde sistem güvende oluyor. Eğer seyahate gideceksem ya da mobil olmam gerektiğinde bataryayı kullanıyorum. Bu kullanım şekliyle 4 yıldır kullanmakta olduğum bilgisayarımın batarya kapasitesi şu aralar % 60 seviyelerinde bulunmaktadır.

Aslında 1 tane daha UPS alırsam süper olacak. Bataryanın ömrünü 4-5 yıla çıkarmam lazım. Samsung zaten 2000 sarja kadar garanti veriyor ama ben günde 2-3 kez pili tam boşaltım, tekrar sarj ediyorum.

Tamamen doldur, tamamen boşalt veya dibe geldiğinde prize tak. Açarken veya kapatırken prize takılı olmasın, fazla voltaj çekip yanabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı