Çözüldü Yeni alınan R5 5600X sistem çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

oguzx45

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. PSU hariç 0 topladığım sistem açılmıyor. Her şeyi denedim. Ben anakarttan şüpheleniyorum. Bazı arkadaşlar BIOS güncellemesinden diyor fakat anakartın işlemci fanı dahil Power tuşuna basınca hiçbir tepki gelmiyor. Sadece anakartın ışıkları 1 kez yanıp sönüyor. Sorun BIOS kaynaklı olsa fanlar dönmesi gerekmez mi? Ayrıca BIOS güncellemeye çalıştığımda flashback tuşuna bastım ve 10 kez ışık yandı söndü böyle 3 5 dakika yanıp sönme olmadı 10 saniye falan.
Anakart MSI MPG B550 Gaming Plus işlemci R5 5600X.

Çözüm
Diğer sistem özelliklerinide yazar mısın?
Tüm güç bağlantılarını yaptığınıza emin misiniz ayrıca?

Çözüm
Hocam sistemi boşta da denedim kurupta sadece işlemci ve fanı takılıyken de yine olmuyor.Diğer parçaların ne önemi var ki. Eski anakartıma sadece psu işlemci takıp start verdiğimde fan dönüyor fakat 0 anakartıma aynı işlemi yaptığımda hiçbir tepki yok.
Ram Crucial 4000mhz 2x8
Psu zalman 500-le
Kasa NZXT h510i
Ekran kartı 750ti

Hocam sistemi boşta da denedim kurupta sadece işlemci ve fanı takılıyken de yine olmuyor.Diğer parçaların ne önemi var ki. Eski anakartıma sadece psu işlemci takıp start verdiğimde fan dönüyor fakat 0 anakartıma aynı işlemi yaptığımda hiçbir tepki yok.
Ram Crucial 4000mhz 2x8
Psu zalman 500-le
Kasa NZXT h510i
Ekran kartı 750ti
Diğer parçaları sormamın sebebi anlattığınız soruna bağlı olarak anakartınıza güç geliyor ışıkları yanıyor demişsiniz. Sistem tepki vermorsa sistemde kısa devre oluşuyor olabilir.
Fakat sistemi eski anakart ile test etmişsiniz ve çalışır durumduysa anakart arızası olabilir şüphelendiğiniz gibi.

Diğer parçaları sormamın sebebi anlattığınız soruna bağlı olarak anakartınıza güç geliyor ışıkları yanıyor demişsiniz. Sistem tepki vermorsa sistemde kısa devre oluşuyor olabilir.
Fakat sistemi eski anakart ile test etmişsiniz ve çalışır durumduysa anakart arızası olabilir şüphelendiğiniz gibi.

Anakartın LED'leri 1 kez yanıp sönüyor sadece başka tepki yok hata ışığı gibi sanki uyarı tarzında. O hariç hiçbir tepki de yok. BIOS problemi olsa en azından işlemci fanları vs çalışması gerekir değil mi?

Anakartın LED'leri 1 kez yanıp sönüyor sadece başka tepki yok hata ışığı gibi sanki uyarı tarzında. O hariç hiçbir tepki de yok. BIOS problemi olsa en azından işlemci fanları vs çalışması gerekir değil mi?
Evet söylediğiniz gibi fanlar tepki veriyor fakat görüntü gelmez.
Bende aynı kartı kullanıyorum zaten üzerinde EZ-Debug ledleri mevcut. Yani normal şartlar altında hangi aşamada sıkıntı oluştuğunu ez debug ledlerinden göstermesi gerekiyor.
Anakartınızda bir sıkıntı olabilir gibi.

Evet söylediğiniz gibi fanlar tepki veriyor fakat görüntü gelmez.
Bende aynı kartı kullanıyorum zaten üzerinde EZ Debug LED'leri mevcut. Yani normal şartlar altında hangi aşamada sıkıntı oluştuğunu EZ Debug ledlerinden göstermesi gerekiyor.
Anakartınızda bir sıkıntı olabilir gibi.

Anakart 24 pin girişinde 1 pinin boş olduğunu ve 1 pine de çift kablo gittiğini gördüm yani sanki boş olan pini tek pine aktarmışlar gibi görseldede attım diğer anakartım eski olduğu için belki sorun olmuyordu ama bu yeni nesil anakart olduğundan bunu acaba kısa devre olarak mı algılıyor sizce sorun pinler de olabilir mi?
Sisteme işlemci kablosu takmayınca ışıklar geldi RAM RGB ve işlemci fanı fakat işlemci güç kablosunu takınca sistem çalışmıyor
Sorun çözüldü. Anakarta 6+2 pin bağladığım için işlemci girişine çalışmıyormuş. 4+4 olacakmış. 😂 Bazen böyle ufak hatalar nelere sebep oluyor.

Dosya Ekleri

• DCA1835F-A38D-4F9B-BC3C-7C27F6279C91.jpeg
    DCA1835F-A38D-4F9B-BC3C-7C27F6279C91.jpeg
    95,3 KB · Görüntüleme: 28
  • 6E3EE441-074C-40E4-8FCA-B853031E7DD1.jpeg
    6E3EE441-074C-40E4-8FCA-B853031E7DD1.jpeg
    72,5 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri