Yeni alınan sistemin parçalarının sıfır olduğu ve sorunsuz çalıştığı nasıl anlaşılır?

mr.74

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Önceden sadece bir laptop kullandım ama uzun süredir onunla da uğraşmıyorum (çünkü emekli oldu) bunu neden belirttiğimi sorarsanız şu anda teknik bilgim bayağı az o yüzden buradan bilgisi olan arkadaşlardan yardım isteyeceğim ve yazarken "bunu bilmeyen yoktur" diye kısaca anlatmazsanız detaylı anlatırsanız sevinirim. Yeni bir sistem aldım geldiğinde hangi sitelerden ya da hangi ayarlardan sistemde kullanılan parçaların sıfır olduğunu ve sorunsuz olması gerektiği gibi çalıştığını nasıl anlarım? Montaj işlemi ve test işlemi yapılıp öyle gelecek bende doğal olarak acaba daha öncesinde iadeye gelen bir parçanın benim aldığım sistemde kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek istiyorum. Nede olsa sıfır parası verip hasarlı mal almak kimse istemez. Ve bu aldığım sistemin değerlerinin olması gerektiği gibi olduğunu nasıl anlarım? Yeni sistem alıp bazı parçaların değerlerinin olması gerekenden düşük olduğunu yazan birkaç kişi görmüştüm. Bende şu videoları izleyeceğim bunlardan başka hangi videoları izlemeliyim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aldığım sistem: HAQQUS-HB7 / AMD Ryzen 5 5500 MPK / ASUS Dual GeForce RTX 4060 OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR ben 17.899 bin TL'ye aldım aldıktan sonra biraz zamlanmış.

@madsea25 @revivality @Livo @408157 @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocalarım sizleri bilginiz olabilir diye etiketledim rahatsız ettiysem kusura bakmayın.

Son düzenleme:
En garantili yol markalar destekliyorsa seri noları sistemden sorgulamak. Mesela ben MSI sistem topladığımda parçaları MSI üzerinden kontrol ettim.

Markalarda seri no ile sorgulama yoksa bileşenlere fiziksel olarak bakman lazım. SSD gibi ürünleri çeşitli programlarla kontrol edebilirsin. Ama PSU, anakart, fanlar gibi bileşenleri göz ile kontrol harici şansın yok.

Son düzenleme:
Sıfır olduğuna karar verirken ürünün kutusundan, jelatininden, güvenlik etiketi gibi unsurlarından yararlanırsın. Yüzde yüz kesinlik belirtmez ama her şey pürüzsüzse yüzde doksan sıfırdır diyebilirsin.

Bazı markalarda o saydıklarım olmayabiliyor tabii. Olanlar için yapacağın şey.

Siteden garanti sorgulama kafanı karıştırır. Çünkü aylar öncesinden garantisi başlamış gözükebiliyor distribütör deposuna ulaştığı tarih olduğu için. Yine de yap tabii.

Hocam garanti normalde kullanıcı alınca başlamaz mı? Valla bildiniz şimdiden kafam karıştı 😅. Hocam birde bu sistem bana montajlanıp gelecek sanırım kutularını göndermezler o yüzden kutu, jilatin vb. Maalesef kontrol edemeyeceğim ama belki gönderirler o zaman kutu sağlam mı bakarım ama sanırım bu kesin bişey belirtmez.
Sıfır olduğuna karar verirken ürünün kutusundan, jelatininden, güvenlik etiketi gibi unsurlarından yararlanırsın. Yüzde yüz kesinlik belirtmez ama her şey pürüzsüzse yüzde doksan sıfırdır diyebilirsin.

Bazı markalarda o saydıklarım olmayabiliyor tabii. Olanlar için yapacağın şey.

Siteden garanti sorgulama kafanı karıştırır. Çünkü aylar öncesinden garantisi başlamış gözükebiliyor distribütör deposuna ulaştığı tarih olduğu için. Yine de yap tabii.

En garantili yol markalar destekliyorsa seri noları sistemden sorgulamak. Mesela ben MSI sistem topladığımda parçaları MSI üzerinden kontrol ettim.

Markalarda seri no ile sorgulama yoksa bileşenlere fiziksel olarak bakman lazım. SSD gibi ürünleri çeşitli programlarla kontrol edebilirsin. Ama PSU, anakart, fanlar gibi bileşenleri göz ile kontrol harici şansın yok.
Seri nolarını ayarlardan görebilir miyim?
Hocam birde SSD ve ekran kartını nasıl kontrol edebilirim? Uygulama mı yoksa site mi? Birde adı nedir?

Büyük ihtimalle ekran kartı şüphesiz en sağlam parça olur çünkü onu deneyip geri kutlayıp gönderecekler kargoda zarar görür falan diye ben takacağım. Ama bu daha önce geri gelen bir kartı göndermeyecekleri anlamına gelmiyor.

Son düzenleme:
Hocam garanti normalde kullanıcı alınca başlamaz mı? Vallahi bildiniz şimdiden kafam karıştı 😅. Hocam bir de bu sistem bana montajlanıp gelecek sanırım kutularını göndermezler o yüzden kutu, jilatin vb. Maalesef kontrol edemeyeceğim ama belki gönderirler o zaman kutu sağlam mı bakarım ama sanırım bu kesin bir şey belirtmez.

Seri nolarını ayarlardan görebilir miyim?
Hocam bir de SSD ve ekran kartını nasıl kontrol edebilirim? Uygulama mı yoksa site mi? Bir de adı nedir?

Büyük ihtimalle ekran kartı şüphesiz en sağlam parça olur çünkü onu deneyip geri kutlayıp gönderecekler kargoda zarar görür falan diye ben takacağım. Ama bu daha önce geri gelen bir kartı göndermeyecekleri anlamına gelmiyor.

Siteden falan bakmak diye bir şey yok. Bilgilere bakabileceğim yazılımlar var bilen arkadaşlar önerir. Ayrıca parça üstündeki etiketlerden görebilirsin seri numaralarını.

Kontrol etmek mantıklı tabii ki.

Siteden falan bakmak diye bir şey yok. Bilgilere bakabileceğim yazılımlar var bilen arkadaşlar önerir. Ayrıca parça üstündeki etiketlerden görebilirsin seri numaralarını.

Kontrol etmek mantıklı tabii ki.
Hocam ekran kartını çıplak elle takmanın zararı olur mu yoksa eldiven ile mi takmalı?

Geri
Yukarı