Yeni alınan telefon ne kadar şarjda kalmalı?

Merhaba. Samsung Galaxy A11 telefon aldim.
Lakin yeni telefonlarda alininca ekstra bir şeyler yapmak gerekiyor mu?
Şu an hiç açmadim şarja koyup 24 saat bekletmem gerekir mi?
Ve kaçta şarjdan çekmem lazim 90 civarlarinda 100 olunca mi?
Pilin tam dolması için 100 olunca da biraz daha bekletin diyorlar, sizin önerileriniz neler? Sadece bu konuda bilgisi olanlar yazarsa sevinirim.

Hocam o 50 sene öncesinde kaldı. Dolduğu gibi çekin eskisi gibi değil artık telefon bataryaları.

O şeyler eskidendi şimdi gerek yok diye biliyorum. Çünkü telefonlar satışa çıkmadan önce fabrika tarafından kontrol ediliyor.

Hocam fabrikada kontrol zaten ediyorlar. O bataryayla alakalı bir şey 5 sene önceki telefonlar ile şimdiki telefonların bataryası aynı değil.

Bu tür "kaç saat doldurulmalı?" soruları eski telefonların bataryasında geçerliydi. Yeni cihazların bataryası bile akıllıdır. O yüzden gönül rahatlığıyla kullanın.

Hocam o 50 sene öncesinde kaldı. Dolduğu gibi çekin eskisi gibi değil artık telefon bataryaları.

Hocam fabrikada kontrol zaten ediyorlar. O bataryayla alakalı bir şey 5 sene önceki telefonlar ile şimdiki telefonların bataryası aynı değil.
Aynen hocam şimdikiler Lityum İyon pil galiba.

Hocam yeni telefonlar lityum-iyon bataryalar kullanırlar. Şarjı %30'un altında bırakmazsanız pil sizi 6-7 yıl götürür. Bir de çok ısınmamasına dikkat edin.

Pilin kullanım ömrünün daha uzun olması açısından tamamen boşaltmak ve %100 doldurmaktan kaçınabilirsin. Bu şekilde daha az aşınma olur pilde ama bunun pili korumaya etkisi de fazla değildir. Ne yapsanızda 1000 döngü sonunda %70 altı bir verimliliğe düşecektir.

Geri
Yukarı