Yeni Amd R9 390X !

Biraz önce internette forumları gezerken gördüğüm. Bu haberi sizlerle paylaşmak istedim ve haberi okuyunca aklıma gelen ilk şey ''R9 395X2 nasıl olacak acaba ?'' oldu.
Haber doğru ise bence çok zaman geçmeden 370, 370x, 380 ve 380x kartlarınında tanıtımı olur.
İşte Donanımcı baba' nın haberi;

Videocardz sitesi R9 390X tanıtım toplantısından 390X’e ait görselleri sızdırdı. AMD’nin yaptığı sunuma göre karşımızda R9 290X’ten %60 daha hızlı bir ekran kartı bizi bekliyor! Daha önce sızdırıldığı gibi R9 390X’te 8 GB’e kadar HBM bellek kullanılmış( 4 Adet 2 GB bellek yongası ). 4096 akış işlemcisi bulunan 390X’te 256 adet TMU birimi yer alıyor. 4096 bit belek veri yolu bulunan kartın çekirdek hızı 1050 Mhz olurken bellek hızı da 1250 Mhz. Bant genişliği 1 TB/s olan kartın hesaplama gücü ise 8.6 Tflops! 1 Adet 6 pin, 1 adet te 8 pin güç bağlantısı olan kartın özel üretim modellerinde 2×8 pin güç bağlantısı yer alırken soğutma sistemi ve TDP konusunda bir açıklama yapılmadı. Öte yandan kartın minimum 300 Watt üç ihtiyacı olduğunu tahmin edebiliriz. Kartın hem hava hem de sıvı soğutmalı modelleri olacak.

Eğer bu 390X AMD sunumlarındaki gibi 290X’ten %60 daha hızlıysa bu onun GTX980’den %40, Titan X’ ten ise %10*15 daha hızlı olduğunu gösterir. Eğer 390X belkiyorsanız bu haber sizi sevindiebilir ama size kötü haberimiz de var. AMD 390X’in referans fiyatını 700 dolar olarak düşünüyor. Her ne kadar Titan X kadar pahalı olmasa da 700 dolar az buz bir rakam değil.

AMD’nin “King of All Hills” olarak adlandırdığı yeni amirak gemisi gelen haberlere göre yeni performans kralı olacak. Bakalım kart iddia edildiği gibi Haziran ayında gelebilecek mi?

r9 290X 4k UHD.jpg

R9 390X özellikler.jpg

www.donanimcibaba.com: Karşınızda AMD Radeon R9 390X!!! | Donanımcı Baba
AMD Radeon R9 390X possible specifications and performance leaked | VideoCardz.com

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi para yok bakıyoruz. Kemal Sunal filmindeki gibi cama ekmek basıyoruz :( Ekran kartına bak 8 Telafops'dan daha fazla işlem gücü 4096 bit bu değerlere göre güç tüketimini pek önemsemem böyle ekran kartım olsa :)

Performans farkı ancak 4K'da bu kadar uçuk olmasının sebebi HBM bellek ve muhtemelen en az 128 ROPa sahip olması. Yüksek çözünürlükte ROP ve BW gereksinimi daha yüksektir.

700 dolar bence düşük bir rakam bile denebilir. Zar alanı çok büyük bir GPU ve HBM bellek var. Eğer sadece 700 dolarsa kar marjının inanılmaz düşük olduğunu ve belki de zararına satacaklarını(prestij ve pazar payı günlük karlardan daha önemlidir) söyleyebilirim.

TDP 300W'ın altındaysa saat frekansı 1000 Mhzden düşüktür.

4K çözünürlükte Battlefield 4'te R9 290X AA kapalı 25FPS alabiliyor. Yukarıdaki grafiğe göre r9 390X, R9 290X'den %60 daha performanslıysa demekki o 40FPS civarlarında oynatacak. Hala yeterli görünmüyor 4K oyun oynayacaklar için.

bf4_3840_2160.gif

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı