Yeni anakart, işlemci ve RAM değişimi sonrası ne yapılmalı?

kartal190328

Centipat
Daha fazla  
Merhaba öncelikle. Ben halihazırda olan DDR3 sistemimi değiştirip yeni DDR4 AMD bir anakart aldım. Anakartın yanı sıra işlemci ve RAM de aldım uyumlu olacak şekilde. Diğer donanımlar aynı (ekran kartı, SSD, Power vs.). Format atmadan kısaca ne yapmam gerektiğinden bahseder misiniz? Driver, BIOS ayarları vs.

Flash belleğe yeni bios sürümünü kurmalısın ismini yaz driveri indir yt'de klavuzlar var. Ardından ekran kartı driverlarını indirmelisin gine aynı şekilde ama bunda sadece açıyorsun dosyayı. İşlemci intel ise intel driver support indir otomatik kurar işlemci için olan şeyleri. Amd işlemci kullanmadım ama onda da aynı şeyler vardır genel olarak.

Güncel sayılabilecek bir sistem gibi duruyor. Bir ayar gerekmez. Format atarken UEFI ve GPT olarak yazdırıp formatı atacaksın. Eğer ilk başta bilgisayar USB'yi görmezse, format başlamazsa bunun nedeni BIOS ayarlarında BOOT kısmında Legacy ROM gibi eski şeyleri kapatarak UEFI ONLY seçmeniz olacaktır. Ayrıca Secure Boot kısmını aktifleştirebilirsiniz. Basit ufak tefek şeyler bunlar.

Anakartın BIOS'unu kontrol edersin, onu güncellersin.

Sonrasında ekran kartın NVIDIA ise eğer; format atınca internete bağlama bilgisayarı, hemen açılır açılmaz önceden indirmiş olduğun güncel Driver'ı kendin kur sonra internete bağla. Kurulum esnasında internete bağlı olursa otomatik eski sürüm kuruyor.

Aklına gelen her şeyi yaz yardımcı olurum. İş yerinde her gün bir sistem kuruyorum. Her şeyi bilirim edasında değilim ama yardımcı olurum.

Format sonrası açılır açılmaz kurduğum ilk şeyler;
Chrome,
VCRedist (Link)
.net 4.5
WinRAR
Klite codec pack
Notepad Plus Plus

Bunlardan sonrası gelir zaten.

Bileşenleri toplayıp çalıştırın. İşlemcinin termal macununu güzelce sürdüğünüzden ve fanının takılı olduğundan emin olun, eminseniz çalıştırın. Sistem açılışta yeni parçaların takıldığıyla ilgili bir uyarı verebilir, onu geçtikten sonra sorun çıkacağını zannetmiyorum.

Geri
Yukarı