Yeni işlemci ve anakart sonrası ne yapılmalı?

rekreut

Centipat
Daha fazla  
Selam, emektar i5 7500 işlemci ve ASUS Z270-A Prime anakartımı değiştirme kararı aldım. i5 11400F ve ASUS B560M-A Prime satın aldım ve 1-2 gün içerisinde de montajını yapacağım. Şimdi sorum şu; eski anakartı ve işlemciyi çıkartıp yenilerini monte edip direkt olarak bilgisayarı ( formatlamadan yahut eski sürücüleri falan silmeden ki sürücüleri var mı? Bilmiyorum ) kullanabilir miyim, kullansam sıkıntı çıkar mı? Bilgisayarda Windows 120 GB'lik bir SSD'de diğer şeyler ise 500 GB bir SSD'de ayrı ayrı bulunmakta ve bilgisayarda zararlı yazılım bulunmamakta. Ama yine de format falan atmalı mıyım atmam şart mı? Her türlü bilgiye açığım, şimdiden teşekkür ederim.

İlk açılış gibi olur bence çünkü Windows ilk açılışta zaten sürücülerin varlığını kontrol ediyor. Ona göre işlem başlatıyor. Zaten uygun sürücü olmazsa ya da bulamazsa kendi otomatik olarak yüklüyor. (Hard Format atsan daha sağlıklı ve verimli olur onu da diyeyim.)

HDD de yüklü olan sistem yeni anakarta takıldığında açılabilmek için bazı düzeltmeleri kendisi yapacaktır ve sistemi açacaktır. Ama tam performans alabilmek ve anakartın bütün özelliklerini tam kullanabilmek için anakartın kendi sürücülerini kurmanız gerekecek. Bunun için istemdeki bütün sürücüleri tek tek kaldırmanız gerekecek ve yine de anakartınızın sitesinden güncel olanları tek tek indirip kurmanız gerekecek. Belki kuruduğunuz driverlar çakışacak. mesela ses sürücüleri çakışacak. Düzeltmek için uğraşıcaksınız. Çok gereksiz olur. Tavsiyem tek tek kaldırmakla uğraşmayın. Ayrıca format atmadan tam performansta çalışıp çalışmayacağıda bilemeyiz.

Tavsiyem Dosyalarınızı yedekleyin. Yeni anakartınızın driverlarını eksiksiz indirin. Yeni donanımlarınızın kurulumunu yaptıktan sonra temiz bir kurum gerçekleştirin. Hem kafanız rahat olur. Hemde gereksiz yere performansınızdan hiç ödün vermemiş olursunuz.

Ayrıca Windows lisansınız retial key ise oda gidecek. Çünkü anakart ve işlemci değiştirdiniz.

Modern bir Intel platformdan başka bir modern Intel platforma geçiyorsunuz. Windows etkinleştirme dışında sıkıntı çıkartmaması gerek.

İşlemci teknolojileri arasında dağlar var. Anakartın chipsetleri bile aynı değil.
Intel sürücülerini kurduğunuz zaman bütün çipsetlere ait sürücüler kuruluyor zaten.

Format temiz bir çözümdür ancak uğraşmak istemiyorsanız anakarttaki bileşenlerin ve chipsetin sürücülerini kaldırmanız önerilir.
Sürücüleri nereden bulup nasıl kaldırabilirim acaba?
HDD de yüklü olan sistem yeni anakarta takıldığında açılabilmek için bazı düzeltmeleri kendisi yapacaktır ve sistemi açacaktır. Ama tam performans alabilmek ve anakartın bütün özelliklerini tam kullanabilmek için anakartın kendi sürücülerini kurmanız gerekecek. Bunun için istemdeki bütün sürücüleri tek tek kaldırmanız gerekecek ve yine de anakartınızın sitesinden güncel olanları tek tek indirip kurmanız gerekecek. Belki kuruduğunuz driverlar çakışacak. mesela ses sürücüleri çakışacak. Düzeltmek için uğraşıcaksınız. Çok gereksiz olur. Tavsiyem tek tek kaldırmakla uğraşmayın. Ayrıca format atmadan tam performansta çalışıp çalışmayacağıda bilemeyiz.

Tavsiyem Dosyalarınızı yedekleyin. Yeni anakartınızın driverlarını eksiksiz indirin. Yeni donanımlarınızın kurulumunu yaptıktan sonra temiz bir kurum gerçekleştirin. Hem kafanız rahat olur. Hemde gereksiz yere performansınızdan hiç ödün vermemiş olursunuz.

Ayrıca Windows lisansınız retial key ise oda gidecek. Çünkü anakart ve işlemci değiştirdiniz.
Normalde formatlayacağım fakat internet hızım inanılmaz yavaş olduğundan dolayı çok problem çıkacak. Ayrıca HDD kullanmıyorum. 2 adet SSD kullanıyorum birisi 120 diğeri 480 GB m2
Modern bir Intel platformdan başka bir modern Intel platforma geçiyorsunuz. Windows etkinleştirme dışında sıkıntı çıkartmaması gerek.
Windows etkinleştirme derken sadece yeniden key mi girmem gerekecek?

Geri
Yukarı