Yeni apartmanda altyapı getirtmek için ne yapılır?

GhostOfJustice

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, biz yeni bir apartmana taşındık. Apartman yeni olduğu için sadece biz kalıyoruz ve 1 kişi daha kalıyor, yani anlayacağınız imza toplayamıyoruz başvuru yapabilmek için. Kendim gittiğimde ise bana 3-4 aya kadar geleceğini söylediler. Daha hızlı altyapı yaptırmanın başka bir yolu var mı acaba?

Daha hızlı altyapı getirmenin bir yolu var elbette. Mesela ben Tekirdağ'daki evimde kalırken olduğum kata 100 megabit gelmiyordu. 2 alt kata kadar çekebiliyorlardı. 50 almıştım ben hız olarak o zamanlar. Bu bahsettiğim tarih 6-7 sene oluyor bu arada. 2 kat yukarı için Türk Telekom benden 15000 TL altyapı çalışması ücreti istedi. Yani çok paran varsa yaparlar. İmza harici başka bir alternatifin yok.

Merhaba, biz yeni bir apartmana taşındık. Apartman yeni olduğu için sadece biz kalıyoruz ve 1 kişi daha kalıyor, yani anlayacağınız imza toplayamıyoruz başvuru yapabilmek için. Kendim gittiğimde ise bana 3-4 aya kadar geleceğini söylediler. Daha hızlı altyapı yaptırmanın başka bir yolu var mı acaba?
Daha hızlı altyapı yaptırmanın tek yolu yukarıdaki hocamın da dediği gibi özel proje kapsamında 10-15 bin lira gibi ücretlerle altyapı çektirmek olur. Bunun haricinde süreci hızlandıramazsınız.
2 imza 2 imzadır. Dilekçeyle başvuru yapmanızı önerebilirim ancak.

Daha hızlı altyapı yaptırmanın tek yolu yukarıdaki hocamın da dediği gibi özel proje kapsamında 10-15 bin lira gibi ücretlerle altyapı çektirmek olur. Bunun haricinde süreci hızlandıramazsınız.
2 imza 2 imzadır. Dilekçeyle başvuru yapmanızı önerebilirim ancak.

6 sene öncesinin ve 2 kat yukarı için ücret bu. Şu an bu rakam milyon lirayı bulur tahminen. Yani hiç net olmayan bir binaya.

Hocam internet altyapısı getirilmesi uzun sürer.
Şehrinize ait internet sağlayıcılarından çatıya anten takılarak internet kullanabilirsiniz.

6 sene öncesinin ve 2 kat yukarı için ücret bu. Şu an bu rakam milyon lirayı bulur tahminen. Yani hiç net olmayan bir binaya.
Aynen fiyatlar şu anda ne alemde hiç bilmiyorum ama yakın tarihte başka bir forumda bir arkadaş 8.000'e mi 10.000'e mi o civarda bir ücrete özel proje anlaşması yapmıştı. Bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor demek ki.

Proje anlaşması sadece mimara çizim ücretidir. Maaliyet hesaplanması ayrı yapılır. Anlaşmanın şartlarına bağlı o. Bir de evet bölgeden bölgeye de toprak kirası değeri vs etkiler.
Bakın hocam o arkadaş burada anlatmış: Özel Fiber Çektirme | DonanımHaber Forum

Konuyu daha detaylı incelerseniz asıl ücret 8.000 imiş sonra 4.000 liraya indirmişler. Kendisi de çok şaşırdı. Hatta "acaba engelli olduğum için mi indirim yaptılar" falan diyor ama sonuç olarak adam 4.000 lira vererek evine fiber çektirdi.

Bakın mesela bu arkadaşa da 20.650 lira demişler. Sonra da ufak bir indirimle 20.315 liraya anlaşmışlar: Müstakil Eve Fiber Bağlatma Özel Proje Haziran 2022 | DonanımHaber Forum

Adam belgelerin fotoğraflarını da eklemiş. Ayrıca masraf çıkmış olsa yazardı herhalde.

Bir taraftan 8.000 liraya özel proje, diğer taraftan 20.000 liraya özel proje... Birkaç yıl önce size 2 kat yukarı taşımak için 15.000 lira...

Sözün özü bu parasını verip altyapı çektirme işi çok değişkenlik gösteriyor sanırım.

Aynen fiyatlar şu anda ne alemde hiç bilmiyorum ama yakın tarihte başka bir forumda bir arkadaş 8.000'e mi 10.000'e mi o civarda bir ücrete özel proje anlaşması yapmıştı. Bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor demek ki.

Proje anlaşması sadece mimara çizim ücretidir. Maaliyet hesaplanması ayrı yapılır. Anlaşmanın şartlarına bağlı o. Bir de evet bölgeden bölgeye de toprak kirası değeri vs etkiler.

Yani Tek Yapılması gereken şey sokağın başındaki kutudan nerdeyse 20 metre bile olmayan apartmana internet getirmeleri niye bu kadar sürüyo anlamış değilim.

Geri
Yukarı