Yeni başlayanlar için Linux dağıtımı tavsiyesi

Zoom sorunu yok Linux'ta. EBA için ise eklenti kurmanız yeterli.
Sistemin düşük seviyeli ise, LXDE ortamına sahip herhangi bir dağıtım, Linux Lite gibi dağıtımlar kurup, deneyebilirsiniz.
Komut olayına gelince: çoğu linux dağıtımında yazılım merkezi mevcut. Oradan program kurabilir, güncelleme yapabilirsin.

@Orantı istediğiniz dağıtımı seçin ve kullanın. Bir sorun yaşarsanız yeni konu açabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı oluruz.
Teşekkürler hocam. Lubuntu ya da Bodhi Linux kuracağım, ikisi arasında performans olarak pek fark olmaz gibi.
Zoom sorunu yok Linux'ta. EBA için ise eklenti kurmanız yeterli.
Sistemin düşük seviyeli ise, LXDE ortamına sahip herhangi bir dağıtım, Linux Lite gibi dağıtımlar kurup, deneyebilirsiniz.
Komut olayına gelince: çoğu linux dağıtımında yazılım merkezi mevcut. Oradan program kurabilir, güncelleme yapabilirsin.
Teşekkürler, şu yazılım merkezi olayını bi incelemem lazım. İlk kez Linux kullanacağımdan bayağı bir cahilim konuya ama dediğinize göre işime yarar gibi.

Teşekkürler, şu yazılım merkezi olayını bi incelemem lazım. İlk kez Linux kullanacağımdan bayağı bir cahilim konuya, ama dediğinize göre işime yarar gibi.
Mesela ben KDE masaüstünü kullanıyorum. KDE için kendi mağaza istemcisi var. Her işimi oradan yapabiliyorum.
1611504325922.png

Ek olarak bu programla .deb dosyasını çift tıkla kurmak mümkün.

Mesela ben KDE masaüstünü kullanıyorum. KDE için kendi mağaza istemcisi var. Her işimi oradan yapabiliyorum.
Eki Görüntüle 851025
Ek olarak bu programla .deb dosyasını çift tıkla kurmak mümkün.
Valla hocam iyi duruyor, yarın çalışmaya başlayayım en iyisi. Malum, şu an Windows 7 32 bit kullanıyorum ve bilgisayar Chrome'da 4 sekme açınca dahi kasıyor.

Eki Görüntüle 851025
Ek olarak bu programla. Deb dosyasını çift tıkla kurmak mümkün.

Uygulamanın Türkçe arayüzü var mı? Bir de kıyas yapmak gerekirse diğer dağıtım mağazalarına göre artısı veya eksisi var mı, örneğin Manjaro Yazılım Mağazası?

Uygulamanın Türkçe arayüzü var mı? Bir de kıyas yapmak gerekirse diğer dağıtım mağazalarına göre artısı veya eksisi var mı, örneğin Manjaro Yazılım Mağazası?

Vardı. Fakat ben Locale değerlerini değiştim diye program İngilizce oldu :D

Diğerlerini karşılaştırmadım. Ama synapticten iyi olduğu kesin.
Artısı: kendi repo adreslerini GUI ile yönetebiliyorsun. Tek yerden hem repo, hem de işletim sistemi güncelleyebiliyorsun. Kolay arayüzü var.
Eksisi: Bazen, nadir de olsa sapıtıyor program. Şimdiye kadar 1 kez çöktü program.

Kesinikle Xubuntu öneririm. Xfce arayüzü sayesinde güzel görünen ve fazla yormayan bir arayüzünüz olur. Ayrıca Ubuntu dağıtımı olduğu için bir hata ile karşılaştığınızda çözümünü bulmak daha rahat olur.

@Orantı 2GB RAM ile bir çok dağıtımdan verim alamazsınız, İlledelinux Debian JWM kurun.
Teşekkürler hocam, ona da bir bakayım.
Zaten en sonunda Raspberry vs. alıp Raspbian kuracağım gibi görünüyor. Anakartta bir sıkıntı var, sanırım RAM slotları bozulmuş. Bir kez görüyor, on kez görmüyor.
Netbook almayı da düşündüm tabii ama gerçekten eski olacağı için gerek yok, en azından Raspberry ile projeler de yapılır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı