Yeni batarya nasıl kullanılmalı?

exelans12

Picopat
Laptop Notebook PC için yeni batarya aldım ve yeni batarya kullanım kılavuzunda ""batarya alındıktan sonra PC kapalı bir şekilde 10-12 saat şarjda bırakılmalıdır."" yazıyor, fakat benim aklıma şu takıldı: Ben bataryayı yeni alıp çalıştırdım ve şarjı %84'te. Şarjı bu kadar yüksekken yaklaşık 12 saat civarında şarjda bırakırsam bir problem çıkmaz mı sizce? Onu sormak istiyorum biraz kafam karıştı çünkü.

Dosya Ekleri

• battery.jpg
    battery.jpg
    54,6 KB · Görüntüleme: 36
Laptop notebook PC için yeni batarya aldım ve yeni batarya kullanım kılavuzunda ""batarya alındıktan sonra PC kapalı bir şekilde 10-12 saat şarjda bırakılmalıdır."" yazıyor, fakat benim aklıma şu takıldı: Ben bataryayı yeni alıp çalıştırdım ve şarjı %84'te. Şarjı bu kadar yüksekken yaklaşık 12 saat civarında şarjda bırakırsam bir problem çıkmaz mı sizce? Onu sormak istiyorum biraz kafam karıştı çünkü.

Orijinal değilse bir şeye yaramaz istediğiniz gibi kullanın.

Laptop Notebook PC için yeni batarya aldım ve yeni batarya kullanım kılavuzunda ""batarya alındıktan sonra PC kapalı bir şekilde 10-12 saat şarjda bırakılmalıdır."" yazıyor, fakat benim aklıma şu takıldı: Ben bataryayı yeni alıp çalıştırdım ve şarjı %84'te. Şarjı bu kadar yüksekken yaklaşık 12 saat civarında şarjda bırakırsam bir problem çıkmaz mı sizce? Onu sormak istiyorum biraz kafam karıştı çünkü.

Gece takın kapalı şekilde sabaha kadar şarj olsun (12 saat olmasa da olur), sonra normal kullanım alışkanlığı olarak %15-20'ye inince şarja takın. Tamamen bitmesine izin vermeyin.

Ek olarak laptopun BIOS'unda ya da markanın kendine has yazılımında pil optimizasyonu seçeneği varsa onu aktive edin.

Benim gördüğüm ve tecrübe ettiğim kadarıyla pili tamamen sıfıra inecek kadar kullanmak esas zararlı olan şey.

Bir aralar üst sınıra da dikkat ediyordum, şarjı da %100'e kadar yapmayıp %90'a gelince çekiyordum fişten. Arasıra sadece %100'e kadar dolduruyordum ama bundan vazgeçtim son 5-6 aydır full şarj ediyorum ama %15'ten aşağı düşürmüyorum. Pil sağlığı 5-6 aydır sabit durumda.

Ek olarak tabi ki laptopun aşırı ısınması da diğer donanımlarıyla beraber pil ömrüne zarar verebilir, oyun için kullanıyorsanız mutlaka iyi soğuduğundan emin olun.

Gece takın kapalı şekilde sabaha kadar şarj olsun (12 saat olmasa da olur), sonra normal kullanım alışkanlığı olarak %15-20'ye inince şarja takın. Tamamen bitmesine izin vermeyin.

Ek olarak laptopun BIOS'unda ya da markanın kendine has yazılımında pil optimizasyonu seçeneği varsa onu aktive edin.

Benim gördüğüm ve tecrübe ettiğim kadarıyla pili tamamen sıfıra inecek kadar kullanmak esas zararlı olan şey.

Bir aralar üst sınıra da dikkat ediyordum, şarjı da %100'e kadar yapmayıp %90'a gelince çekiyordum fişten sadece. Arasıra sadece %100'e kadar dolduruyordum ama bundan vazgeçtim son 5-6 aydır Full şarj ediyorum ama %15'ten aşağı düşürmüyorum. Pil sağlığı 5-6 aydır sabit durumda.

Ek olarak tabii ki laptopun aşırı ısınması da diğer donanımlarıyla beraber pil ömrüne zarar verebilir, oyun için kullanıyorsanız mutlaka iyi soğuduğundan emin olun.

Evet yazdığınız doğru hatta aynısı kullanım talimatında belirtilmiş. Ben sadece şarj %84'teyken 10-12 saat şarjda bırakmak doğru olur mu veya bir sorun çıkar mı onu merak edip sordum açıkçası.

Evet yazdığınız doğru hatta aynısı kullanım talimatında belirtilmiş. Ben sadece şarj %84'teyken 10-12 saat şarjda bırakmak doğru olur mu veya bir sorun çıkar mı onu merak edip sordum açıkçası.

Birşey olmaz hocam, pilin tam kapasite dolması ve tam dolup bu şekilde şekillenmesi için sanırım bunu yapmanızı istiyorlar. Kendileri de biliyordur üzerinde şarjla geldiğini sonuçta boş pil yollamamışlar.

Tak kullan ya lityum batarya bunlar. Hem zaten sürekli şarjda kalsa ne olacak, benimki 4 yıldır fişten çekilmedi. Hala 3 saat gidiyor.

Bir şey olmaz hocam, pilin tam kapasite dolması ve tam dolup bu şekilde şekillenmesi için sanırım bunu yapmanızı istiyorlar. Kendileri de biliyordur üzerinde şarjla geldiğini sonuçta boş pil yollamamışlar.

Evet haklısınız, bunun gelişigüzel yapıldığını düşünmüyorum ben de o yüzden taktım gitti :)) sağ olun.

Ben laptopumu 3 yıldır hiç kapamadım ve şarjdan çıkartmadım bi skntı olmuyor

Yeni konular

Geri
Yukarı