Yeni bilgisayar almak için beklenmeli mi?

Bütçe
45000

ahmetk128

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yeni atandım memur oldum. İlk maaşımı almak üzereyim, yıllardır hayalini kurduğum bilgisayarı artık almak istiyorum. Ben bir şey aldığım zaman yok olana kadar kullanan birisiyim bu yüzden elimden geldiğince en iyisini alıp uzun süre kullanmayı seviyorum. Şu an elimde 9 yıl önce aldığım ASUS GTX 950, Intel i5 6400, ASUS H110M-D ve Kingston HyperX 8 GB 2133 MHz sistemim var ve beni uzun yıllar idare etti. Yaklaşık şu an bütçem 40-45k civarlarında ve yapay zeka ile uğraştığım için RTX 4070 ve DDR5 32 GB RAM içeren hazır sistemleri inceliyorum genel olarak. Fakat aklımın bir köşesinde yıl sonuna doğru çıkacağı söylenen 5000 serisinde. Bu seriyi beklemek çok mu saçmalık olur? Son indirimlerde Epic Games üzerinden Last of Us, God of War ve RDR2 gibi oyunlar aldım bunları da oynamak istiyorum bir an önce.

Hocam kesinlikle taksitle alacam da karar veremediğim nokta yıl sonuna kadar bekleyip 5000 serisini görmeli miyim yoksa şuan 4070 iyi mi?
Yıl sonu yada ocak gibi 5090 5080 çıkar. 5070ler daha geç 5060lar hazirana bile sarkar. Fiyatlarda ülke ekonomisinden bi ayrı uçar. Ekonomik durumunuza bağlı o yüzden.

Hocam kesinlikle taksitle alacam da karar veremediğim nokta yıl sonuna kadar bekleyip 5000 serisini görmeli miyim yoksa şuan 4070 iyi mi?
"İyi"den kastınız nedir? Açıkçası masaüstü ekran kartlarına göre baya düşük kalıyorlar bence. Laptop 4090'ı masaüstü 4070'i bile etmiyor. Bu bakımdan bakınca hoş değil.

Yıl sonu yada ocak gibi 5090 5080 çıkar. 5070ler daha geç 5060lar hazirana bile sarkar. Fiyatlarda ülke ekonomisinden bi ayrı uçar. Ekonomik durumunuza bağlı o yüzden.
Aaa o kadar geç kalır mı ya? Peki hiç sızıntı vs. var mı yeni gelecek ekran kartlarının teknolojisi ve gücüyle alakalı. Mesela 3000 serisi Frame Generation desteklemiyor diye biliyorum bu tarz eksiklikler olur mu?

"İyi"den kastınız nedir? Açıkçası masaüstü ekran kartlarına göre baya düşük kalıyorlar bence. Laptop 4090'ı masaüstü 4070'i bile etmiyor. Bu bakımdan bakınca hoş değil.

Hocam 2k'da sıkıntı olmadan yaklaşık 5 yıl güncel oyunları oynayıp geriye kalan 5 yılda da ayar düşürerek oynayabilmek benim için iyidir. En son 10 sene önce 950 aldığımda sürecim nerdeyse böyleydi. Ayrıca masaüstü bilgisayar toplayacağım aklımda hiç laptop almak yok ben de size katılıyorum.

Ayrıca yapay zekayla uğraşıyorsanız en mantıklısı 2.elden 3090 alıp sistem toplamak.

Bilmiyorum ya yeni seri varken eski seri almaya değer mi?

Hocam 2k'da sıkıntı olmadan yaklaşık 5 yıl güncel oyunları oynayıp geriye kalan 5 yılda da ayar düşürerek oynayabilmek benim için iyidir. En son 10 sene önce 950 aldığımda sürecim nerdeyse böyleydi. Ayrıca masaüstü bilgisayar toplayacağım aklımda hiç laptop almak yok ben de size katılıyorum.
Masaüstü alacaksanız dediğiniz gibi rahat götürür.

Yeni konular

Geri
Yukarı