Yeni bilgisayarda R5 5600 sıcaklığı 70 dereceyi geçiyor

Bu başlı başına bir neden zaten. Soğutucunuz ve kasanız nedir?
Stok soğutucu ile dediğiniz değerler normal. Ek soğutucu almanızı tavsiye ederim ama zorunda değilsiniz. İşlemci sıcaklığınız oynadığınız hiçbir oyunda 80 dereceyi geçmiyorsa ve o fanın yaptığı seste sizi rahatsız etmiyorsa boş yere kendini maddi külfete sokup ek soğutucu almanıza gerek yok öyle kullanabilirsiniz ve herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

kasa ve soğutucu bilgileri burada yer alıyor (işlemci ryzen 5 5600 özelleştirdim kafanız karışmasın) iyiler mi bilmiyorum.

@forminya Evet. Stock soğutucu için normal değerler. Soğutucunuzu değiştirin. Yeni bir konu açın, orada yardımcı olalım.
ileride değiştirsem problem olur mu, daha yeni bilgisayar aldım biraz daha masraf olsun istemiyorum da. dying light gibi oyunlarda baya ısınabiliyor ama 90'a felan çıktığını gördüm. uzun vadede problem olmazsa biraz ileride değiştirmeyi planlıyorum.

kasa ve soğutucu bilgileri burada yer alıyor (işlemci ryzen 5 5600 özelleştirdim kafanız karışmasın) iyiler mi bilmiyorum.

ileride değiştirsem problem olur mu, daha yeni bilgisayar aldım biraz daha masraf olsun istemiyorum da. dying light gibi oyunlarda baya ısınabiliyor ama 90'a felan çıktığını gördüm. uzun vadede problem olmazsa biraz ileride değiştirmeyi planlıyorum.

Yanlış anlamadıysam bu önü cam bir kasa. Yani pek taze hava çekemiyor. Zaten dar bir yere koymuşsunuz o da pek olumlu bir şey değil. Soğutucunuz da stokmuş. Isınması için bütün tikleri işaretlemişsiniz. İyiye götürmek için yapabilecekleriniz:

Ön kapağı açma şansınız varsa açsanız biraz yardımcı olur.

Soğutucu satın alabilirsiniz:
ID-Cooling SE-214-XT
DeepCool AG400
Thermalright Assassin King vb.

Kasayı (masanın üstü gibi) daha müsait bir yerde konumlandırabilirsiniz.

Ben bu konularda biraz vehimliyim bir şey olur diye korkuyorum maalesef 😅, işlemcinin fanlarını felan hızlandıramıyor muyuz, yani ileride bir fan alana kadar şuan bu sıcaklığı ne ile idare edebilirim?

Zaten dediğiniz sıcaklıkları görüyorsa (bkz 90C) maksimum kapasitede çalışıyordur sisteminizdeki bütün fanlar.

Son düzenleme:
Yanlış anlamadıysam bu önü cam bir kasa. Yani pek taze hava çekemiyor. Zaten dar bir yere koymuşsunuz o da pek olumlu bir şey değil. Soğutucunuz da stokmuş. Isınması için bütün tikleri işaretlemişsiniz. İyiye götürmek için yapabilecekleriniz:

Ön kapağı açma şansınız varsa açsanız biraz yardımcı olur.

Soğutucu satın alabilirsiniz:
ID-Cooling SE-214-XT
DeepCool AG400
Thermalright Assassin King vb.

Kasayı (masanın üstü gibi) daha müsait bir yerde konumlandırabilirsiniz.

Zaten dediğiniz sıcaklıkları görüyorsa (bkz 90C) maksimum kapasitede çalışıyordur sisteminizdeki bütün fanlar.
Önü delikli bir tarzda kasa. Yani 3 tane fana sahip olan ön tarafı cam değil.

Geri
Yukarı