Yeni binada altyapı yok

Evet başlıkta yazdığım gibi yeni evime taşındım daireye kadar fiber optik kablo da var ancak altyapi yok binada ne yapmalıyım TurkNet kullanıcısıyım altyapı olmayınca dondurdum hizmeti aşağıda ankastre yok mahallede fiber altyapi var yan binada var mesela olabilecek en hızlı sekilde nasıl altyapi cektirebilirim?
Fiber kablolar aşagıda bu sekilde duruyor ankastre yok dedigim gibi.
Dilekçe ile başvurunuzu yapmışsınız, bir süre bekleyin. Ses çıkmazsa müdürlüğe gidip planlama birimiyle görüşebilirsiniz.

Altyapı olmasaydı o fiber kablolarını koymazlardı. Büyük ihtimalle altyapınız var ve aktifleşmedi, altyapının aktifleşmeside genellikle 1 ay sürüyor. Bu süreyi geçerse en yakın Türk Telekom müdürlüğüne başvurun ve ayrıca dairenin girişinde fiber sonlandırma kutusu var mı?
Müteahhidin bina içi tesisatı OBK ile döşetmesi o binada altyapı olduğu anlamına gelmez. İlgili firmaya başvuru yapılmazsa kimse durduk yere altyapı getirmez.

Dilekçe ile başvurunuzu yapmışsınız, bir süre bekleyin. Ses çıkmazsa müdürlüğe gidip planlama birimiyle görüşebilirsiniz.

Müteahhidin bina içi tesisatı OBK ile döşetmesi o binada altyapı olduğu anlamına gelmez. İlgili firmaya başvuru yapılmazsa kimse durduk yere altyapı getirmez.
Yeni inşa edilen binalarda internet altyapı zorunluluğu bulunmaktadır. Yani o binayı yapabilmesi için bina yapılmadan önce Türk Telekom'la anlaşıp altyapıyı hazırlaması gerekir. Bunu da geçtim üstüne önceden fiber optik kablolarının çekilmesi zaten bulunduğu bölgede hazır altyapı olduğunu gösterir. Sadece oraya fiber sonlandırma yapılacak.

Son düzenleme:
Yeni inşa edilen binalarda internet altyapı zorunluluğu bulunmaktadır. Yani o binayı yapabilmesi için bina yapılmadan önce Türk Telekom'la anlaşıp altyapıyı hazırlaması gerekir. Bunu da geçtim üstüne önceden fiber optik kablolarının çekilmesi zaten bulunduğu bölgede hazır altyapı olduğunu gösterir. Sadece oraya fiber sonlandırma yapılması gerekli.
Bu -sözde- zorunluluğun kaynağını paylaşabilir misiniz?

Ben bölgede altyapı olmadığını iddia etmedim, iç tesisatın OBK ile döşeli olmasının binada altyapı olduğu anlamına gelmediğini söyledim. Bağlamdan kopmayın.

Binaya OBK döşenmesi bölgede fiber altyapı olduğunu kanıtlamaz. Ben gidip fiber altyapının bulunmadığı herhangi bir köyden arsa alıp ev yaptırsam ve iç tesisatı da OBK ile döşetsem o köyde fiber altyapı hazır mı oluyor yani?

Ayrıca müteahhit iç tesisatı hazırladı diye sadece sonlandırma yapmakla bitmiyor mesele. Sonlandırma dediğiniz şey (ki aslında bu sonlandırma değil dağıtım) işin en kolay yanlarından biri. İlgili bina için yapılacak keşif, hesaplanacak homepass potansiyeli, çizilecek proje, genel müdürlükten bu proje için çıkacak bütçe onayı... Kazı yapmak gerekiyorsa ilgili firma ile belediye arasındaki prosedürlere girmiyorum bile. 😒

Bu -sözde- zorunluluğun kaynağını paylaşabilir misiniz?
Kamuda Stratejik Yönetim | Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (2015-2018) sitesinden pdf dosyasını indirip 101'inci sayfaya bakmanız yeterli olucaktır.
Ayrıca müteahhit iç tesisatı hazırladı diye sadece sonlandırma yapmakla bitmiyor mesele. Sonlandırma dediğiniz şey (ki aslında bu sonlandırma değil dağıtım) işin en kolay yanlarından biri. İlgili bina için yapılacak keşif, hesaplanacak homepass potansiyeli, çizilecek proje, genel müdürlükten bu proje için çıkacak bütçe onayı... Kazı yapmak gerekiyorsa ilgili firma ile belediye arasındaki prosedürlere girmiyorum bile. 😒
Bu dediğiniz olayları yeni binalar yapılmadan önce binaların yapılıcak olan konumlarına yapılıyor zaten. Sadece müthaitin Türk Telekom'a haber verip varolan altyapı üzerinden fiber sonlandırmasını yapması yeterli olucaktır ve bina içindeki tesisata Türk Telekom karışmaz sadece gerekli altyapıyı binaya kadar getirir.

Ben bölgede altyapı olmadığını iddia etmedim, iç tesisatın OBK ile döşeli olmasının binada altyapı olduğu anlamına gelmediğini söyledim. Bağlamdan kopmayın.
Fiber kablo olması yeni yapılan binalarda fiber altyapının olduğunun bi nevi göstergesidir üstede dediğim gibi sadece sonlandırma yapmaları gerekecektir. Mantık olarak binada fiber altyapısı bulunmuş oluyor.

Son düzenleme:
Kamuda Stratejik Yönetim | Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı (2015-2018) sitesinden pdf dosyasını indirip 101'inci sayfaya bakmanız yeterli olucaktır.
Bu sadece bir eylem planı. Adı üzerinde plan. Herhangi bir zorunluluğa hükmetmiyor. Şunların şunların yapılması planlanıyor diye belirtilmiş. Bahsettiğiniz 79. sayfadaki listede de "Fiber Erişim Destekleme Programı Oluşturulması" yazıyor. Yani fiber altyapıyı yaygınlaştırmak için bir destek programından bahsediliyor. İlerleyen sayfalarda da altyapı sahibi firmalara fiber yatırımlarında yardımlarda bulunulacağı yazıyor. Bunların hiçbiri "yeni binaya fiber olmadan olmaz" anlamına gelmiyor. Bunların hiçbiri "müteahhit TT ile anlaşmadan bina yapamaz" anlamına gelmiyor. Sadece fiber yatırımlarının hızlanması planlandığı ve bunun için de gereken desteklerin verileceği anlatılıyor. Bu bir nevi manifesto. Yeni binalara fiber kurma zorunluluğu koşan hukuki herhangi bir şey yok.

101. sayfada bahsedilen şey ise müteahhitleri ilgilendiren iç tesisat durumu. Yani diyor ki binayı yapan arkadaş iç tesisatı hazırlasın ki sonradan bir de onunla uğraşılmasın. Buradan, "altyapı sahibi firmaların yeni binaya fiber altyapı kurmaları zorunludur" anlamı çıkmaz.

Bu dediğiniz olayları yeni binalar yapılmadan önce binaların yapılıcak olan konumlarına yapılıyor zaten. Sadece müthaitin Türk Telekom'a haber verip varolan altyapı üzerinden fiber sonlandırmasını yapması yeterli olucaktır ve bina içindeki tesisata Türk Telekom karışmaz sadece gerekli altyapıyı binaya kadar getirir.
Altyapı sahibi firma yeni binanın nereye yapılacağını nereden bilecek? Bütün müteahhitlerle iletişim halinde değiller ya. Durduk yere "şu arsaya 10 daireli bir bina dikilse, o binadan 5 kişi abonelik alsa..." diyerek homepass potansiyeli hesaplanmaz. Önce bir binayı görmek lazım ki keşif yapılabilsin. Sonrasında altyapı başvurusu gelirse duruma göre proje çizilir, onaya gönderilir vs.

Fiber kablo olması yeni yapılan binalarda fiber altyapının olduğunun bi nevi göstergesidir üstede dediğim gibi sadece sonlandırma yapmaları gerekecektir. Mantık olarak binada fiber altyapısı bulunmuş oluyor.
Burada anlamadığınız nokta iç tesisatın OBK ile döşeli olmasının altyapı ile hiçbir alakası olmadığı. Ben gidip istediğim yere OBK'yı döşediğimde orada fiber altyapı mı oluveriyor? En yakın fiber hat 10 km ötedeyken ben bir köy evine OBK döşedim diye orada mantıken fiber altyapı olmaz. Altyapı ile iç tesisat farklı şeylerdir.

Geri
Yukarı