Yeni bir programlama dili nasıl öğrenilmeli?

The_Moon

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İntel Core İ57200U CPU 2.50Ghz 2.71Ghz
Nvdia Geforce 930MX
8 GB DDR4 Ram
Asus X542UR
Arkadaşlar selam.
Yeni bir programlama dili öğrenmek istedim ama nasıl çalışmam gerek bir fikrim yok. Sorunum şu videoda gösterilen şeyleri önce dinleyip, sonra videodakileri kodları yazarak denemek mi, yoksa videonun tamamını veya serinini izleyip daha sonra yapmak, size göre hangisi? Avantajları veya dezavantajları nelerdir?

Önce izleyin, sonra tekrarlayın, ezberledikçe sırada ki konuya geçin ve bu sefer öğrendiğiniz 2 şeyi birleştirerek satırlar yazmaya çalışın.

Programlama dilli bana kalırsa eğitim izleyerek öğrenilmez. Bir amaç uğruna öğrenme lazım ki kalıcı olsun.
Örnek vermem gerekirse ben yolov5 yüzünden Python ve biraz Java öğrendim. Amacım TEKNOFEST'e katılmaktı ve dereceye girmekti, giremedim ama olsun sonuç itibarıyla yz tabanlı şu an çoğu görselin nasıl işlenebileceğini, arabalarda risk değerlendirme raporu yapmayı falan öğrendim. Sende bir amaç üzerinden o dili öğrenmeye bak. Kısacası dili araç olarak kullan.

Arkadaşlar selam.
Yeni bir programlama dili öğrenmek istedim ama nasıl çalışmam gerek bir fikrim yok. Sorunum şu videoda gösterilen şeyleri önce dinleyip, sonra videodakileri kodları yazarak denemek mi, yoksa videonun tamamını veya serinini izleyip daha sonra yapmak, size göre hangisi? Avantajları veya dezavantajları nelerdir?

YouTube'da bulunan videoları, eğitimleri izleyerek öğrenebilirsin. Ufak ufak notlar tutarak, odaklanarak ve deneme yanılmalarla öğrenebileceğini düşünüyorum. Ayrıca bunu bir zamana yedirmen gerekiyor sende biliyorsundur ki bir şeyi öğrenmek için disiplinli çalışmak gerekir. Eğer o disiplini oturtursan kolay şekilde öğrenebileceğini düşünüyorum.

Önce kendi seviyeni bilmen gerekiyor, başka bir dile ya da dillere hakim misin yani kodlamanın temellerini biliyor musun yoksa değişken nedir, class nedir vb. bilmiyor musun mesela, ona göre öğrenmeye başlayacağın yeri seçersin. Sonrasında da aldığın eğitim her ne ise, okul, video, kurs ya da direkt internetteki yazılı kaynaklar yani tabi ki orada gösterilenleri yapabilmen gerekir ama neyi neden yaptığını anlamadan ne yapılırsa tekrarlarsan öğrenemezsin. Şöyle bir örnek vereyim, bir dilde çeşitli kütüphaneleri eklersin, mesela matematik işlemi yapacağın zaman o dilin math kütüphanesini import ettin diyelim. Sen izlediğin videoda import nedir, ne amaçla yapılıyor bölümünü dinlemezsen ya da anlamazsan kötü öğrenirsin. Bizim bir junior arkadaş vardı, bildiği bilmediği bütün kütüphaneleri, classları vesaire başka sınıflardan copy paste ederek import ediyordu kodun başında çünkü importu niye yapıyoruz bilmiyordu. Çalışıyor mu? Çalışıyor, 50 satırlık kodu derleyince 100MB oluyordu ama çalışıyordu. 😀 Neyi ne amaçla yaptığını öğrenmeden sadece gördüğünü tekrarlama ile ezbere öğrenemezsin diyeyim yani, kolay gelsin.

Arkadaşlar selam.

Bir eğitim seti al bol pratikle o eğitim setini güzelce bitir ondan sonra bol bol proje geliştir
(Dili öğrenirken mantığını kavrayarak öğren araştırarak ilerle)

Geri
Yukarı