Hangi programlama dili öğrenilmeli?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(tamamını izlememiştim ama faydalı ve biraz detaylı bilgi alabileceğin bir video)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
(bu videodaysa kullanılan teknolojilerden bahsediyor)

Spoiler içindeki videolardaysa web sitelerinin çalışma mantığına basitçe ve temel olarak değiniliyor.

Videolar için teşekkürler.

Videolar için teşekkürler.
İnterneti ve Google kullanmayı doğru şekilde öğrenirsen bunlardan çok daha fazla ve belki de çok daha iyi videolar da bulabilirsin. Sadece videolar değil, yazılmış dokümanlar, blog girdileri gibi birçok şeyi bulabilir ve okuyabilirsin.

Araştırmanın önemi bu yüzden işte. İngilizceden bahsetmeye gerek yok galiba. Her türlü araştırma için ihtiyacın olacak.

Lise okurken yazılımdan para kazanamayacaksın. Üniversiteyi bitirdikten sonra bile zor. Ama istediğin meslek bu mu? onu öğrenmek için iyi bir fırsatın olacak.

HTML bilmeden web geliştiremezsin. HTML bir programlama dili değil diyenler halt etmiş. Programlama dili olması gerekmez. HTML web'in kendisi.

CSS HTML kullanmadan ne öğrenilebilir, ne de kullanılabilir. Javascript için de aynısı geçerli. (Farklı derleyiciler masaüstüne aktarmayı ezelden beri deniyor ama aynı şey değil hiç bir zaman.)

Web oldukça geniş bir alan. Senin yapacağın bir web sayfası. Onunla hiç bir iş yapamazsın. Kum'da araba oynamak olur anca.

Diğer alanlar için de farklı değil. Gerçekten ileride bu işi yapacak olursan, bir bütünün bir parçası olacaksın. Bu diğer meslekler için de geçerli. (Bakkal, çakkal hariç :))

Ben PHP ile başlamıştım backend için. Html ve Css öğrendikten sonra PHP ile kombolayarak yapabilirsin, çok da zor değil. Araştırarak öğrenerek sabırla yapabilirsin. Sonrasında Web programlamanın derinlerine doğru inip bir framework üzerinde uzmanlaşabilirsin. Ben Java Spring Boot'a geçtim. PHP ile düz yazıyordum fakat Java ile birlikte araştırmalarım sonucu inanılmaz büyük bir deniz olduğunu gördüm. Deneyebilirsin.

Sıralama kolay kolay değişmez. Html - Css - Bootstrap - Javascript bunları öğrenince diğerleri çorap söküğü gibi gelecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı