Yeni eğitim sistemi 9.sınıflar için mi geçerli olacak?

Hocam şimdi 11. sınıf için açığa geçmek kolay mı? Allah'ım inşallah ya.
Açığa geçmek zor-kolay değil. Geçebilmek ve geçememek var direkt. Muhtemelen sadece belli şartları karşılayan kişiler 9. sınıfta açığa geçecek.

Ama mantıksız. Açığa geçme furyası zaten 11-12. sınıflar arasında meşhurdu. Açığa geçip 2 dönemde falan kapatıp YKS'ye çalışma olurdu. 9. sınıftaki adam açığa geçiyorsa zaten işte falan çalışacaktır, ailesini geçindirmesi falan gerekiyordur. Daha yeni liseye geçmişken, adapte olmaya çalışırken böyle normal liseliye de (çok da olmasa da) ağır olan kurallara maruz mu kalacaklar? Tam tersi olması gerekmiyor muydu? Elbette bir şekilde 9'lar da karşılacaktı bununla ama direkt başlangıcın onlarla olması mantıklı değil gibi. Hem ilk yeni liselilere verilmesi, psikolojik olarak yani, hem de bu değişikliklerin uygulanması gereken ilk kitle olmamaları... Değişikliklerin iyi olup olmadığı ise ayrı mesele.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam sizin de bu konuya bir bakmanızı isteriz, tabi benzer bir konu zaten açılmış olup ona diyeceklerinizi zaten demediyseniz.

Açığa geçmek zor-kolay değil. Geçebilmek ve geçememek var direkt. Muhtemelen sadece belli şartları karşılayan kişiler 9. sınıfta açığa geçecek.

Ama mantıksız. Açığa geçme furyası zaten 11-12. sınıflar arasında meşhurdu. Açığa geçip 2 dönemde falan kapatıp YKS'ye çalışma olurdu. 9. sınıftaki adam açığa geçiyorsa zaten işte falan çalışacaktır, ailesini geçindirmesi falan gerekiyordur. Daha yeni liseye geçmişken, adapte olmaya çalışırken böyle normal liseliye de (çok da olmasa da) ağır olan kurallara maruz mu kalacaklar? Tam tersi olması gerekmiyor muydu? Elbette bir şekilde 9'lar da karşılacaktı bununla ama direkt başlangıcın onlarla olması mantıklı değil gibi. Hem ilk yeni liselilere verilmesi, psikolojik olarak yani, hem de bu değişikliklerin uygulanması gereken ilk kitle olmamaları... Değişikliklerin iyi olup olmadığı ise ayrı mesele.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam sizin de bu konuya bir bakmanızı isteriz, tabi benzer bir konu zaten açılmış olup ona diyeceklerinizi zaten demediyseniz.
Kademeli olarak diyor. Tabiki saçmalık ama bari 11 12 tafya sıyrılsın.

Kademeli olarak diyor. Tabi ki saçmalık ama bari 11 12 tayfa sıyrılsın.
Tabi hocam orasını anladım ama ilk karşılaşanın 9'lar olması mantıklı gelmedi, onu demek istedim. Öte yandan da son zamanlarda son sınıfta açığa geç, dershanede YKS'ye aban taktiği meşhur olduğu için mevcut 11-12'ler buna göre plan yapmış olabilir. Bu planın ilk 9'lara uygulanması hem onlara yaradı hem de 9'lar ve 10'lar da gelecek planlarını değiştirmek için geç kalmamış oldular. Dediğiniz gibi, kötü ama en azından iyi yanı var.

Özel okullar daha fazla revaçta olabilir. Özellikle 12. sınıfta falan bayağı sübvanse edebilirler.
Ne bakımdan? Tam olarak anlayamadım da.

Arkadaşlar MEB'in kendi internet sitesinde dün yayınladığı içerikte şöyle bir şeye denk geldim.

Dünden beridir tüm medya olsun hocalar olsun bu kararın tüm sınıfları kapsadığından bahsediyordu. Her kademedeki özellikle 12.sınıftaki arkadaşlarım tepkilerini gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Yönetmelikte böyle bir cümle varsa yani sadece 9'ları kapsıyorsa ne bu tantana anlamadım şimdi. Yanlış anladıysam af buyurun lütfen kafam son derece karışık.

Ne bakımdan? Tam olarak anlayamadım da.
Çoğu özel okulda yoklama alınmaz, daha doğrusu yazılmaz. Notlar çok yüksek girilir. Sınava girecek adam 1-0 önde başlar okul puanından. Çoğu özel okul, okul görünümlü dershane zaten. Sen son senende Tarih, Edebiyat gibi dersler görürken, saçma sapan şiirleri okurken, onlardan okul sınavına hazırlanırken adam özel okuldaki Türkçe dersinde sınavda çıkacak her şeyi yutmuş birçok kişiyi elemiş zaten oluyor.

Geri
Yukarı